|
Курсова работа
Хартата на основните права на ЕС
2006 г.
Съдържание
1. Харта на ЕС за основните права
2. Ефекти от Европейските фондове
Хартата на основните права на ЕС осигурява както гражданските, така и основните икономически и социални права на гражданите на ЕС чрез властта на висшите органи на ЕС. Още през 1950 г. в рамките на Съвета на Европа и с приемането на Европейската конвенция за човешките права (ЕКЧП) шестте държави основателки създават заедно с други западноевропейски държави колективен контролен механизъм за осигуряване на гражданските права. Съобразно концепцията за “негативна интеграция” трябваше да бъде създаден общ пазар най-вече чрез предоставяне на държавите членки на основните икономически свободи. Тези права, които приличаха на основни принципи и бяха залегнали в Договора на ЕО, даваха право на всеки гражданин на ЕС по съдебен път директно да потърси правата си в случай на незаконна дискриминация поради причини, произтичащи от неговата националност (чл. 12 от ДЕО) или неправомерни ограничения на трансгра-ничната свобода на движението на стоки, свободата на получаване на работа в други страни, свободата на установяване и свободата на услугите (чл. 25/28, 39, 43, 49 от ДЕО). ................................................
Ето и какво следва от праволинейната ни зависимост от ЕС. Според министри и висши държавни чиновници, разглеждали предложението на Европейската комисия за финансовата рамка за първите три години от членството на България в Европейския съюз, рамката е изключително благоприятна. Здравият разум обаче напомня, че обикновено в нашата страна, когато бюрократите се радват гражданите обикновено страдат.
С влизането на България в Европейския съюз стартират двупосочни финансови отношения с Европейския съюз: българското правителство ще внася в определени суми в бюджета на Европейския съюз, а след това ще получава обратно по-големи суми от Европейската комисия. Тези суми са 3.5 - 4 милиарда евро общо за 3 години (2007 - 2009), но точната цифра все още не е окончателно одобрена и подлежи на промяна. Сумите са разпределени в множество програми и подпрограми.
.........................................................
Предвиждат се производствени премии, придружени с пазарна интервенция т.е. изкупуване на стока по предварително уговорена цена с което се регулират цените в полза на производителите. Отпускат се премии за производство на някои стоки. Въвеждат се мита за внос на някои особено чувствителни стоки.
Помощите финансират широк спектър от дейности - дават се като плащане за територия, за производство, помощ за насърчаване отглеждането на животни, компенсационни плащания, финансиране маркетинга на продукция, повишаване на производителността в хранителната промишленост и преработването на земеделски продукти.
Като държава с традиции в селското стопанство България очаква предстоящото влизане в ЕС да стимулира развитието на този важен отрасъл. Първите директни плащания за земеделците в страната като членка на евросъюза ще започнат през 2007 г., а дотогава фермерите ще бъдат подпомагани от Държавния фонд "Земеделие".
.................................................
1. Доклад на президента на България за икономическите предизвикателства до 2010
2. Харта на основните права на Европейския съюз от 7 декември 2000 г.
3. www.curia.eu.int;
4. www.ue.eu.int
5. www.europortal.bg
.........................................................
Темата е писана 2006 г.
Ключови думи:
харта на основните права на ЕС, европейски фондове, субсидии, Европейска общност