|
ЕСЕ
Усвояване на Еврофондовете от местната власт в България - механизми, проблеми, перспективи
1. Предприсъединителни програми на Европейския съюз
2. Фондове на Европейския съюз
Основно се говори в българската практика за три основни предприсъединителни програми на Европейския съюз, започнали своето подпомагане при преговорите на страната ни за членство в ЕС. Това са Програма ФАР, програма ИСПА и програма САПАРД. Въпреки, че в публичното пространство се дискутират много още програми за подпомагане на малките и средни предприятия и като цяло частната инициатива, производство и предприемачество, които са с различна целева насоченост (финансови аспекти на помощта, консултинг, партньорство, обмен на кадри, иновации и трансгранично сътрудничество и други), основно се набляга на официалните предприсъединителни фондове и програми.
.......................................................
Предприсъединителните инструменти играят точно тази роля. Те имитират структурните фондове на Европейския съюз. Два от основните фондове на Европейския съюз, това са Европейският фонд за регионално развитие и Европейският социален фонд. Те се имитират от програма ФАР. Една от целите, които тя си поставя, е именно да намали изоставянето на България, на региона, който покрива България, в сравнение с регионите на Европейския съюз. Може да кажем, например, че България е, като държава, шест пъти по-бедна от Люксембург, повече от три пъти по-бедна от Германия, Италия и така нататък. Точно затова са предприсъединителните инструменти. В този процес, наречен предприсъединяване, предприсъединителни фондове и структурна политика, има двама основни партньори. Това е държавата, като под държавата може да се разбира, най-общо Европейската комисия, която е Правителството на Европейския съюз, в частност българското Правителство, и от друга страна, стои гражданският сектор и фирмите (стопанската дейност в икономиката и предимно частния сектор и общините, като ползватели на средства от такива еврофондове).
.....................................................
ИСПА. Целта на Програма ИСПА е да насърчи стопанското и обществено развитие на страната. Помощта й е насочена в две направления - транспорт и околна среда, които трябва да бъдат приведени в съответствие със стандартите на Европейския съюз.
В областта на транспортната инфраструктура средствата се заделят за мерки, които свързват националните транспортни мрежи (жп. линии, магистрали и други) с трансевропейските, както и за реконструкция и изграждане на летища, пристанища.
.............................................................
1. В. Вайденфелд, В. Веселс, “Европа от А до Я”;
2. Ганчев, Петко и колектив, България в настъпващата глобална епоха, С., 2000;
3. Ингрид Шикова, “Въпроси и отговори за Европейския съюз”;
4. П. Фонтен, “Европа в 12 урока”;
5. Р. Велинова, “Европа по-близо до нас”;
6. Лилов, Ал. Информационната епоха: “Световният и български преход” том 2, изд Захари Соянов, София 2006 г.
7. За по-голям и по-силен Европейски съюз. Присъединяване на България. Отг. ред. Г. Генов и Ем. Панушев. Изд. НЕКСТ, С., 2001.
.............................................................
Темата е писана 2006 г.
Темата съдържа 2 схеми.
Ключови думи:
Еврофондове, предприсъединителни програми на ЕС, ИСПА, САПАРД, програма Фар