|
Магистърска теза
на тема:
Трансгранично Дунавско сътрудничество
2007
Съдържание
Глава Първа. Административно-териториален и териториален профил на Източна Дунавска Добруджа
1. Териториален обхват на района на Източна Дунавска Добруджа и фактори за неговото обособяване
2. Административно-териториален състав на Източна Дунавска Добруджа – обща характеристика и различия
2. Туристически ресурси и туристически сектор с европейска привлекателност и инвестиционни интереси
Глава трета. Трансгранично сътрудничество в Еврорегион “Дунав Изток”
1. Транспортен модел на сътрудничество между малките градове от Еврорегион "Дунав Изток"
Държавите и граничните региони от района на р. Дунав се характеризират не само с голямо разнообразие и географски условия, но и с редица общи социално-икономически и културни черти. Дунав, който е природна граница по дължината на повече от 600 км между Румъния и България, има териториално значение, което започва с непосредствената близост на региона с границата.
Развито на последователни етапи, трансграничното сътрудничество в Дунавския регион отразява интереса на най-новите страни членки от Централна и Източна Европа за интеграция и поява на позитивни ефекти в тези страни в това число и на България.
Регионите, пресечени от граници, представляват навярно въпрос, най-близко засягащ осъзнаването ни като част от Европейската общност. Тези региони са привлечени в различни инициативи, както от тип “от горе до долу”, така и от типа “от долу нагоре”. Показателно за това е обединяването на усилията на България и Румъния за формирането на най-големия Еврорегион между двете страни - Дунав Изток. Един от съучредителите на Еврорегиона е и Асоциацията за трансгранично развитие и сътрудничество Дунавска Добруджа - Силистра. Проектът беше разработен с цел активизиране дейностите в рамките на Еврорегиона и подкрепа на интегрираното му информационно развитие, както и за активизиране на дейността по разработка на съвместни проекти от общини и НПО от двете страни на границата.
Настоящата разработка представя европейски измерения на триединството "Аграрен - туристически - транспортен" сектор в Източна Дунавска Добруджа.
Предметът настоящата разработка са разкриването на особеностите на Източна Дунавска Добруджа, открояването на ролята на аграрния, транспортния и туристическия сектор за развитието на региона и особеностите на трансграничното сътрудничество.
Поставената цел е да се изведат основните моменти и проблеми при развитието на аграрния, туристическия и транспортен сектор в Източна Дунавска Добруджа и като част от еврорегион Източен Дунав. За постигането на целта са формулирани следните задачи::
- характеристика на административното, териториалното и селищно устройство на Източна Дунавска Добруджа;
……………………………………………..
Част от трансграничните структури са познати като “еврорегиони”. Въпреки че не могат да се смятат за юридически единици или организации, те имат много общи черти, като например:
- постоянен характер;
- различна идентичност на своите членове;
- собствени административни и финансови ресурси;
- собствен капацитет за вземане на решения.
Географският обхват на еврорегионите е основно определен от концентрираната социално-икономическа интеграция или относително ограничена от географския ареал. Еврорегионите засилват кооперирането, свързано с местното оперативно ниво, и се опитват да предотвратят конфликтите чрез прокарване на решения, които да бъдат в помощ на най- засегнатите хора. Трансграничните еврорегиони не са нов накит на местните и регионалните власти, а са точка на взаимодействие на съществуващите публични и частни единици. В същото време, те представляват главната организация за трансгранични дейности, въвеждането на най-многобройните дейности, включени в планове и програми на компетентните органи и други организации, в съответствие с националните процедури.
Необходимите предпоставки за създаване на структури от еврорегионен тип са следните (ако не съществуват международни споразумения за трансгранично сътрудничество на дадена граница):
- асоциации на регионалните/ местните власти (на общините, областите, регионите и т.н.), специално създадени за трансгранично сътрудничество от двете страни на границата чрез спазване на законодателството;
………………………………………………
Съществено допълнение в контекста на регионалното развитие е Националният план за регионално развитие, приет през септември 1999, който се базира върху стратегии за регионално развитие на отделните области.
В тази рамка и въз основа на вече постигнатото може да се изготви и средносрочна стратегия за регионално развитие, чрез която да се оптимизират ресурсите и която да акцентира върху потенциала на отделните региони. Подобна стратегия би могла да наблегне върху няколко аспекта:
- Областите да формулират свои регионални цели за човешко развитие, които да бъдат вградени в националната стратегия.
- Областите да получат съдействие в достъпа им до по-достоверна информация за индикаторите за човешко развитие и да анализират задълбочено взаимовръзките между икономическата активност в региона и развитието на човека.
- Областите да анализират ефекта от конкретни проекти, програми и политически решения от гледна точка на въздействието им върху хората, а не просто върху динамиката на производството.
- Проблемите на регионалното развитие да бъдат включени като елемент и критерии при насочване на външното финансиране в регионален план.
Общите контури на политическата програма за регионално човешко развитие и преодоляване на регионалните диспропорции в България би трябвало да се основава върху децентрализиран подход. Досегашният анализ доказва, че колкото по-силен е регионалният акцент, толкова по-безалтернативна става децентрализацията като подход към проблемите на развитието. В България децентрализацията като неразривна част от демократичните практики и пазарната икономика все още трябва да си пробива път. Децентрализацията трябва да се превърне в нещо повече от реторика. Тя трябва да бъде ефективна и реална, да осигурява повече свобода на хората.
……………………………………………
1. Анализ на конкурентния статус на районите за планиране в България. Том СІV
2. Атанасова Ел. и др., Икономика и организация на туризма, В., Георги Бакалов, 87 г., с. 227
3. Богданова, М, Предизвикателства пред децентрализираното трансгранично сътрудничество АИ "Ценов", 2004 г.
4. Доганов, Д. Маркетинг в туризма. С. 2000 г.
5. Гочев, Ат – “Конкурентни предимства на регионите”; София, 2002 г.
6. Генешки, М. Регионална икономика, С., 2000
7. Георгиев, Л. – “Регионална икономика”; НБУ, 1997 г
8. Цанков, В. Местното управление на Република България, С., 1999
9. Регионалните различия в селското стопанство, сп. Икономика, 2005 г.
10. Проблеми на преструктурирането на икономиката при трансформация на пазарните отношения, АИ "Ценов", 2002,
11. Географски институт при БАН. География на България, 2002
Темата е разработена 2007 г.
Съдържа таблици.
Най – новата информация е от 2006 г.
Ключови думи:
трансгранично сътрудничество, програма САПАРД, териториален профил на Източна Дунавска Добруджа, европейска привлекателност и инвестиционен интерес, транспортен сектор, еврорегиони, интегрирано европейско развитие, конкурентни предимства на регионите, Национален план за регионално развитие