|
Курсова работа
2006 г.
Съдържание
2. ИКОНОМИКА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
Политическата и икономическа рамка на отношенията между Русия-Европейския съюз през XXI век е очертана в два дългосрочни политически документа, приети през 1999г. През юни европейската среща на върха в Кьолн приема първата обща стратегия на ЕС – за отношенията с Русия. В нея са формулирани четири цели, за които европейците са готови да работят с руските си партньори:
- консолидиране на демокрацията,
- интегриране на Русия в общо европейско икономическо и социално пространство,
- сътрудничество за укрепване на стабилността и сигурността в Европа и извън нея,
- посрещане на общи предизвикателства на континента (екологични, ресурсни и др.).
Отговорът на Москва идва през октомври с. г. с “Руска стратегия към ЕС до 2010 г.”, в която са прокарани следните акценти:
- изграждане на Европа без разделителни линии,
- взаимообвързано и балансирано укрепване на позициите на Русия и ЕС в международната общност през XXI век,
...................................................
През последните 15 години Русия преживя необикновена трансформация. Тя се промени от комунистическа диктатура в многопартийна демокрация. Нейната централно планирана икономика бе преоформена в капиталистическа, основана на пазара и частната собственост. Нейната армия беше изтеглена мирно от Източна Европа и от другите бивши съветски републики, което позволи на последните да станат независими страни.
Промяната в Русия трябваше да бъде повод за тържество. Преди двайсет години само най-наивният идеалист можеше да си представи подобна метаморфоза. Въпреки това, настроенията сред западните наблюдатели не са празнични. Русия се разглежда като ужасен провал, а 90-те години като катастрофа за нейния народ. Журналисти, политици, учени описват Русия не като средно богата страна, бореща се да преодолее комунистическото си минало и да намери своето място в света, а като рухнала държава, населявана от престъпници, заплашваща и другите страни с разпространяване на заразата.
.................................................
Европейският съюз (съкратено ЕС) е международна организация, обединяваща 27 европейски държави. Европейският съюз се създава с Договора за Европейски Съюз (ДЕС) подписан в Маастрихт на 7 февруари 1992 година, в сила от 1 ноември 1993 годна (широко известен като Договора от Маастрихт). В член 1 от Договора Съюзът е определен като основаващ се на Европейските общности, допълнени от други форми на сътрудничество между членуващите страни.
Европейският съюз играе важна роля в много области от ежедневието на европееца - от здравеопазване и икономическа политика до отбрана и външна политика. Една много значителна част от тях обаче произтичат от правомощията на Европейската икономическа общност (ЕИО), която Договора за Европейски съюз преименува в Европейска Общност (ЕО).
......................................................
1. Борисов Орлин, “Право на Европейския съюз”, “Арго пъблишинг”, София, 2005 г.
2. Вайденфелд, В., Веселс, В., Европа от А до Я, справочник по европейска интеграция, 2004г.
3. Глава 4 “Свободно движение на капитали”, Министерство на финансите, 2002 г.
4. Мареков, В. Интеграционни формати на европейската сигурност и отбрана. анализ; бр. 2 / 2004 г. на “Бюлетин Европа”;
5. Европейско право, Ленард Дик, 2001г., София;
6. www.evroportal.bg
7. htpp://www.ue.eu.int/ European Security Strategy, Brussels, 12 December 2003
9. www.nsi.bg
......................................................
Темата и изготвена 2006 г.
Ключови думи:
икономика на Русия и ЕС, икономически отношения, олигарси, пазарна икономика, Световна търговска организация (СТО), свободно движение на капитали