Курсова работа
На тема:
Иновации и иновационна стратегия на фирмата.
София 2004
СЪДЪРЖАНИЕ:
- Що е иновация? Същност на иновациите.
- Класификация на иновациите.
- Видове иновационни стратегии.
- Според начина на навлизане на пазара:
- Според участието във фазите на иновационния процес:
- Според средствата за осигуряване на конкурентно предимство:
- Според типа на стратегията.
- Според начина на реализация.
- Стратегии, според видове продуктови иновации.
- Стратегии според видовете технологични иновации:
- Основни концепции в мениджмънта на иновациите.
- Жизнен цикъл.
- Крива на опита.
- Портфейлни матрици.
- Иновационни стратегии на фирмата.
- Подход към формулирането на иновационна стратегия на фирмата.
- Разработване на иновационна стратегия на фирмата определящи фактори за разработването й.
- Разработване на варианти на иновационната стратегия.
- Оценяване и избор на иновационна стратегия.
Откъси:
........................
Иновацията е практическа реализация на научно-технически новости. За разлика от научните открития и изобретения, които са първото създаване на нещо ново, иновациите са:
- решения с практическо приложение;
- всяка внедрена във фирмата новост;
- средство за създаване на конкурентно предимство;
- съвкупност от принципи, методи и средства за избор и реализация на стратегия, организация, управление и др.
Иновацията е носеща успех и резултат новаторска дейност. Освен това тя се свързва най-вече с развитието, растежа на фирмената дейност. Удовлетвореност, качество, ефективност, цени, време конкурентно способност са целите и резултатите от нейното осъществяване. Всяка реализирана идея, която въведена на пазара доставя такава полза на потребителя, че той е готов да заплати за нея или, въведена в дейността на фирмата, тя повишава нейната ефективност така, че отново доставя някаква полза на потребителя.
Иновация са всички нови идеи, които могат да се трансформират в нови продукти, технологии, методи , структури, организация и др.
За успеха на една фирма са необходими най-вече:
- научноизследователски дейности и иновации, осигуряващи изпреварващо развитие и растеж;
- производство с модерна техника и технологии;
- ефикасен и адаптивен маркетинг и мениджмънт;
Съществуват два различни начини за разглеждане на иновацията:
I начин - стеснено. Тя е процес на превръщане на изобретението в търговско реализиран продукт;
II начин - разширено. Иновацията може да приеме много различни форми:
- подобряване и усъвършенстване на съществуващите технологии.
- внедряване на нови продукти, базиращи се на нови технологии;
- нови методи, пазари, структури, организация, мениджмънт и др.
Иновацията се базира или на чуждестранен опит, или на собствени проекти, които водят до материализация и комерсиализация на дадена идея. Тя се осъществява в национален мащаб, регион или в отделна фирма. Полезният ефект от иновацията трябва да бъде доказан в потреблението.
Според ЮНЕСКО под иновация трябва да се разбира внедряването на патентоспособен продукт. Това е практическо внедряване за пръв път на резултат от научно откритие или техническо изобретение.
От посоченото по-горе може да се направи изводът, че иновацията е могъщо средство за печелене на стратегическо предимство пред конкурентите. Нейната цел е да се реализират резултатите на системата с повече ефективност.
Изключително голяма и все по-нарастваща е ролята на иновациите за фирмите, защото чрез тях нараства способността им да произвеждат нови организационни продукти или да се променят начините на работа и се повишава производителността. Затова иновациите все повече се превръщат в постоянна конкурентна сила.
Чрез развитието и осъществяването на иновационната функция във фирмите, техните продукти, услуги и процеси се поддържат винаги водещи в един конкурентен и променящ се пазар.
...............................
По-важните иновации са систематизирани по следния начин:
- Според степента на новост иновациите биват:
- базови или истински /радикални/ иновации - отнасят се до новости,непознати дотогава в целия свят - обективно нова група продукти, методи или услуги, предлагани на пазара. Внедряването им води до голямо увеличение на пазара и продажбите, но е свързано с големи инвестиции, поради което възвращаемостта е умерена. Между изобретението и широкомащабното му приложение е налице лаг от 20 до 60 години.
- последващи иновации - подобрения, променящи радикално базовите иновации съдържащи голяма степен на новост. Влиянието им върху производствената система намира израз в създаване на нови индустриални отрасли. Времевият лаг между инвестицията и широкомащабното й приложение е от 20 до30 години.
- периферни /рутинни, добавени или модифицирани / иновации Технико - икономическо модифициране на известни или познати продукти, методи или услуги. Периферните иновации заемат малък дял от фундаменталните изследвания, а приложението им обхваща значими модификации на съществуващото множество от потребности. Влиянието върху производствената система намира израз в създаването на нови индустриални производства. Времевият лаг е между 10 и 20 години.
- Според характера на творческия процес иновациите биват:
- първични иновации- представляват новост в световен мащаб .Тези нови продукти са първи по рода си и създават изцяло нов пазар. Те са нови както за фирмата, така и за потребителите. Пример за такива стоки са първата кола, първият лазерен принтер, първият домашен видеокасетофон.
............................
- Според начина на навлизане на пазара:
- Водачество - фирмата се насочва към разработване и внедряване на уникални по природа иновации в по-малки маркетингови сегменти.
- Усъвършенстване - иновационната дейност е насочена към копиране, адаптиране или закупуване на технологичен пробив.
- Ниски производствени разходи - набляга се на иновации, водещи до ниски производствени разходи, големи обеми и производство с цел по-ниски цени.
- Специализация - максимално ефективно производство чрез най-добри продукти и технологии в по-тясна специализация.
- Конгломерат - фирмата /корпорацията/ притежава пакети от многобройни технологии и осъществява разширена експанзия на пазара.
- Продаване на лицензи- прилага се предимно от малки фирми, готови да поемат риска на иноватори без обстойно проучване на пазара, а също и от големи фирми, чийто научен потенциал създава иновационни продукти и ги продава на други фирми.
..............................
Темата е изготвена 09.2004г.
Използвана литература (3 източника).