|
Софийски университет “Св. Климент Охридски”
Стопански факултет
Курсова работа
Организационна диагностика на “Херти” ООД - Шумен
2007 г.
І. Характеристика на организацията “Херти” ООД 3
ІІ. Анализ на средата на организацията 4
1. Диагностика на факторите от макросредата 4
2. Диагностика на микросредата 7
3. Основни цели стоящи пред организацията 12
3.3. Базови цели, подцели и задачи 12
ІІІ. Организационна структура 14
“Херти” ООД е водещ производител на алуминиеви капачки. Производственият асортимент обхваща капачките Pilferproof, PVC капсули, капачки тип Омния, лакирани и литографирани метални листове, както и машини и производствено оборудване. През 2003г. фирмата навлиза и в ново поле на дейност - производството на пластмасови изделия. Това дава възможност за производство и на капачки комбинация от алуминий и пластмаса. Освен с производствена дейност, фирмата извършва и други дейности характерни за производствените организации: маркетинг, счетоводство, транспорт, обучение на персонала и др.
....................................................................
Като благоприятен фактор се отчита и започналото възстановяване на Русия от икономическата криза от 90-те години. Тъй като основна част от продукцията на фирмата се реализира там, това открива възможности за едно бъдещо разширяване на пазара.
Друг фактор, който трябва да се отбележи е големия брой безработни в България. Последните данни на НСИ сочат официална безработица в страната от 17-18%. В района на град Шумен безработица е по-висока от средната за страната - достига 25-26%. Средната работна заплата за България 280лв. като в Шумен тя е също по-ниска от тази за цялата страна. Поради това и заплащанията на персонала на фирмата са по-ниски от тези на преките й конкуренти в производството на капачки тип Pilferproof (фирми от Франция и Италия). Това позволява на “Херти” ООД да предлага своите продукти на по-ниски цени от тези на конкурентите й.
Наскоро България бе обявена за страна с функционираща пазарна икономика. Това създава условия за увеличаване на размера на външните инвестиции към страната.
.........................................................................
Отчетеният от фирмата среден темп на растеж на продажбите за последните три години е 12,3%. Пазарът в страната вече е наситен и възможностите за увеличаване на продажбите не са големи. За вътрешния пазар фирмата реализира около една пета от производствената продукция. Целта й е да разшири пазарния си дял извън България. Особено благоприятни за това са пазарите на Русия и на Западноевропейските страни. За това “Херти” ООД трябва да работи по въпроса за информиране на потенциалните клиенти на тези пазари с предимствата и качеството на своите продукти. Ниският пазарен дял особено в страните от ЕС, се дължи на невъзможността на “Херти” ООД да достигне до клиентите си. Поради това рекламната дейност, развиването на връзки в тези страни трябва да бъде приоритетна цел на организацията. С цел привличане на нови клиенти, съобразяване с техните изисквания “Херти” ООД започна изработване на капачки по заявки на клиента. С това се цели максимално задоволяване на нуждите и изискванията на клиентите си.
.............................................................................................
Структурата на организацията се доближава най-много до линейния тип структура в горната си част. В долната част се наблюдава и функционално разделение. Структурата на фирмата все още не е окончателно завършена. Причината за това е факта, че “Херти” ООД е все още сравнително млада организация, която започна да се развива бързо едва преди 4-5 години (с излизането на външните пазари). Поради това и една от целите на организацията е усъвършенстване на организационното структуриране на всички фирмени звена. Отчитайки тенденцията за разширяване на полетата на дейност, увеличаване на персонала и увеличаване на пазарния дял в чужбина, тази структура би станала твърде тромава. За това може да се окаже необходимо да се въведат щабове към директорите на дирекции, особено при тези като Маркетинг и продажби и Финансова дирекция. Това би се наложило и от повишаването на сложността и обема на задачите, пред които се изправят директорите. Така структурата може да премине в линейно-щабна с ограничен функционализъм.
1. Геров, А., Фирмено планиране, С., 1999.
2. ''Маркетинг и продажби'' - Невяна Кръстева
3. 'Микроикономика и макроикономика'' - Стоимен Лисев
......................................................
Темата е писана 2007 г.
Темата съдържа таблици.
Ключови думи:
организационна структура и диагностика, корпоративна идентичност, диагностика на микро и макросредата, икономически и политически фактори, доставчици, клиенти, базови цели, подцели и задачи, мисия, визия