|
РУ “Ангел Кънчев”
КУРСОВА РАБОТА
По: Микроикономика
На тема: Същност и видове капитал
Специалност: Стопанско управление
Съдържание:
"Капитал" е термин, който се употребява за описание на трайни, създадени или използвани от човека ресурси, които биват ценени, имат стойност, защото те подпомагат хората да произвеждат стоки и услуги в бъдеще време. В широкия смисъл на думата капитал e всичко, което е фактор на производството. За разлика от стоките, произведени за "текущо", непосредствено потребление, капиталовите ресурси поддържат способността на хората да произвеждат стоки за бъдещо потребление. Оттук следва и определението на "капитал" като "фактор" (условие) и възможност - осъществяване на производство.
Най-често икономистите въвеждат четири форми на функциониране и възпроизвеждане на факторите, условията на производството. Това са капиталът в определения по-горе смисъл и неговите проявления: трудът (т.е. ресурсът на всяко човешко същество, така, както той е създаден в течение на обществената история, на смяната на поколенията), земята (т.е. обобщеното име на природните ресурси), предприемачеството (т.е. трудът на всеки, когато се характеризира с качества като способност да се създават нововъведения, да се вижда по-надалеч от другите и да се поема риск за собствена сметка) и самият капитал в тесния смисъл на думата (като машини, съоръжения, финансов ресурс и пр., използвани в процеса на производство).
………………………………
Обичайната ни представа за капитала като материален се свързва с физическата му форма на фабрики, жилищни сгради и машини. От такъв капитал се нуждаят всички фирми, независимо каква стока или услуга предлагат. Във физическия капитал се включват както дълготрайни, така и краткотрайни средства. В първата група се отнася онази част от капитала, която обикновено наричаме основни средства - сградите, машини, съоръжения, транспортни средства и всички останали видове производствено оборудване. Това, което е характерно за функционирането им, е възможността с тях да се обслужва многократно процеса на създаване на крайни стоки и услуги. Те формират част от фиксираните разходи на фирмата. В тази връзка капитал от подобен род са жилищните сгради, които собственикът предоставя за наемане на други лица.
В темата има таблица.
Ключови думи:
капитал, собствен, оборотен, невеществен, производство, човешки капитал, клиентски капитал, структурен, основен, оборотни средства, ресурси, запаси