|
Университет за национално и световно стопанство
КУРСОВА РАБОТА
По: Търговия на дребно
На тема:
Планиране на стоковия бюджет на търговията на дребно
Специалност: Икономика на търговията
2006 г.
Съдържание:
1. Процес на управление на мърчандайзинга. 3
2. Планиране на мърчандайзинга. 4
3. Мърчандайзинг на хранителните вериги. 6
3.2. Мърчандайзинг на вериги магазини. 7
4. Седемте стъпки на продажбата. 9
В условията на пазарно стопанство съществен фактор за успешно реализиране на фирмените цели е изграждането на ефективно работеща продажбена система, позволяваща достигането на продуктите до потребителите на възможно най-ниски цени. Но редица фактори, както вътрешни така и външни, предопределят нейния успех. Тенденциите в световната икономика - глобализацията, интеграцията, в частност на Европейския съюз, внасят нови аспекти във формирането и функционирането на организацията на продажбеното представяне, в изграждането на дистрибуционните канали, функциите на участниците в тях и пр.
Мърчандайзингът е процес в търговията по купуване, продаване и предлагане по най-добрия начин на стоките в обектите за търговия на дребно; процес на създаване и непрекъснато поддържане на най-атрактивен вид на продуктите в мястото на продажбата.
При управлението на мърчандайзът фокусът е върху планирането и контролирането на запасите, с които разполага търговецът на дребно. То се състои от създаване на целите и плановете за тяхното изпълнение. Тук се включва планиране в стойност и в бройки за мърчандайзинговия списък. Контролът на мърчандайза включва решения относно анализа и информацията, за които се събират и използват мърчандайзинговите данни, за да може да се определи изпълнени ли са или не поставените цели.
……………………………………….
Магазините на самообслужване (характерни в последните 5-6 години и за българския пазар и то предимно в големите потребителски центрове на страната), предоставят допълнителна възможност да се прилага мърчандайзинга. Те са големи и просторни. Освен излагане на стоките, при мърчандайзинга е важно аранжирането на пространството. От тази гледна точка колкото е по-голям търговския обект, толкова е по-трудно да се аранжира поетапно всеки стелаж, сектор и магазина като цяло.
Основните принципи на мърчандайзинга при аранжирането на търговските вериги и презентацията на стоки в тях, са:
Разпределението на пространството в магазина е много добро конкурентно средство и то трябва умело и в най-пълна степен да се използва от фирмите при завладяването на нови пазарни ниши и при утвърждаването на старите пазарни позиции на фирмата. Наред с конкурентните борби по отношение цени и ценови политики, възможности на маркетинг-микса, трябва да се отделя и внимание на мърчандайзинга като средство за успешно привличане на нови потребители, лоялност на старите и по този начин увеличаване на продажбите и печалбата за фирмата, както и наред с това повишаване на нивото на удовлетвореност от покупките от страна на потребителите, което ще ги направи лоялни към марката на съответната търговска верига.
…………………………………….
В практиката сап възприети основни насоки за осъществяване на ефективни продажби, анализирано както с цел подобряване на финансовите показатели на фирмата, така и с цел най-пълно и точно задоволяване на клиентските очаквания и изисквания по отношение презентацията и продажбената стратегия на стоките. В специализираната литература те са обособени като т.нар. седем правила за успешни продажби2:
Темата е изготвена 2006 г.
Темата не съдържа таблици, графики, картинки.
Ключови думи:
мърчандайзинг на хранителни вериги, планиране на мърчандайзинга, реклама, комуникация, продажба, търговия на дребно, клиенти, специфични стоки, търговец, стоков бюджет
2 Стоянов, Д. Стратегически маркетинг. С., УИ “Стопанство”, 1999;