|
УНСС - София
КУРСОВА РАБОТА
На тема:
Франчайзингът като политика по трансфер на знания и фирмена практика
2007 г.
Съдържание:
1. Франчайзинг и франчайзингови схеми 3
3. Предимства на франчайзинга 6
4. Характерни особености в развитието на франчайзинга 7
5. Основни функции на браншовите организации по франчайзинг 9
6. Франчайзингът като средство за икономическо сътрудничество между фирмите 11
………………………………………
Франчайзингьт е вертикално-кооперативна организационна система на юридически самостоятелни фирми, осъществяващи продажби на стоки и услуги на базата на договор. Тази система се проявява като единна структура и се отличава с разпределение на функции между партньори. Едната фирма (наричана франчайзодател или фирма-майка) дава на фирмата-филиал (наречена франчайзополучател) лиценз за извършване на определена стопанска дейност. Това става при точно определени договорни условия. Известни франчайз-вериги са МсDonalds, КFС, Рizza Hut, Соса Соlа, Holliday Inn, Hilton, Оffice1Superstore и други прочути търговски марки. Той обхваща над 60 бранша в търговията и услугите.
Производствената програма на франчайзодателя представлява т.нар. франчайзингов пакет. Той се състои от ноу-хау (структурирана бизнес концепция), права и обучение на франчайзополучателя и задължение на франчайзодателя активно да подкрепя партньорите си и непрекъснато да развива системата. Този пакетът включва наръчници, договори, бизнес-планове, образци за реклама, показатели и други стандарти за успех.
Франчайзополучателят е самостоятелна фирма, работеща за своя сметка, ползваща името на известна марка. Той има правото и задължението да прилага франчайзинговия пакет, да инвестира собствен капитал и успешно да управлява на системата.
Франчайзодателят разработва цялостна търговска концепция като започне от продукта, обхване рекламата, оформянето на магазини и стигне до обучението. А франчайзополучателите внедряват тази търговска концепция на своето работно място.
……………………………………………
Неимоверно в съвременните условия у нас и по света франчайзингът се развива с добра скорост следствие на особеностите си и характера на успешното сътрудничество между компаниите и все по-големият брой нови контрагенти и лицензополучатели в световен мащаб. Даден производител /например компанията Кока-кола/ комерсиализира своята продукция чрез включването в организацията на търговията и други лица /юридически и физически - ЕТ, ООД, АД и т.н./, които могат да са купувачи и лицензополучатели на търговската марка, с която дадената компания вече на договорен принцип се обединява за постигане на стопанска цел и печалба при успешното преодоляване на конкуренцията /в избрания от нас случай от страна на компанията Пепси Кола/, както и за намаляване на капиталовите си разходи в дадена страна или в световен мащаб в зависимост от размерите на самата компания, действаща в една страна, в група държави, в континент или световна компания.
Характерните особености на франчайзинга, които го правят толкова популярен и изгоден икономически са:
...........................................
Франчайзингът като средство за икономическо сътрудничество между фирмите е много подходящ за страни с развиваща се икономика от гледна точка на това, че процесите на формиране на търговия, отношения, опит, едва сега започват и е нужно да се получи в известна степен някаква подкрепа, било то техническа, научна, маркетингова, управленска и т.н. Именно затова франчайзингът е подходящ вариант за това, тъй като в себе си той заключава именно това да пренесе на базата на икономическите интереси и предпочитания на двете страни опита и стратегията на развитата фирма върху все още развиващата се такава с взаимен интерес и за двете страни.
Темата е изготвена 2007 г.
Темата не съдържа таблици, графики, картинки.
Ключови думи:
франчайзинг, франчайзодател, франчайзополучател, ноу-хау, франчайзингови схеми, браншови организации, икономическо сътрудничество между фирмите, дистрибуторство, франчайз-системи, фирма-майка, фирма-филиал, лицензодател, франчайз-договор