|
Университет за национално и световно стопанство
2006 г.
Съдържание
Функции на държавата - видове функции 4
Държавата е политическа общност, заемаща дадена територия, имаща организирано правителство и притежаваща вътрешен и външен суверенитет. Тя е основен институт на политическата система на обществото, като възниква в резултат на общественото разделение на труда, появата на частната собственост и на класите. Чрез система от държавни и контролни органи държавата осъществява управлението на обществото и обществените отношения. Основните функции на държавата са вътрешни (в пределите на нейната територия и по отношение на нейните граждани) и външни (свързани с междудържавните отношения). Това в най-общи рамки е стандартното определение, давано за държава, както и в най-общ аспект за функциите й. От тук обаче спрямо конкретиката на правна, икономическа, обществена или политическа държавна функционалност, определенията за ролята на държавата са разнопосочни с оглед най-пълното обхващане функциите и значението на държавата като вид общност и организация.
Именно от това определение следва и икономическото и правно измерване и конкретизиране функциите на държавата, които са предопределяни от социалната й същност и задачи, както и от нейните основни направления на дейност по разрешаване на тези задачи.
.............................................
В зависимост от историческия етап на развитие една или друга функция на държавата придобива приоритет пред останалите. В теорията съществуват различни концепции за това с какъв интензитет да се осъществяват държавните функции. По важни, на които можем да се спрем, това са:
- консервативна;
- либерална;
- социалдемократична;
- комунистическа и т.н. в зависимост от вида държавност и конкретните исторически събития.
Всички те определят основните и допълващи функции на държавата с оглед ефективноста на цялостното управление, но залагт на определени подходи - консервативни или либерални по отношение самата изява на това управление, което се конкретизира и в изграждане функциите на съвременната държава като групи и значение.
Друг важен аспект на анализа относно функциите на държавата през определените исторически периоди, са техните характерни черти. Можем да обособим и обобщим, че функциите на държавата имат следните характерни черти, а именно:
- те имат обективен характер;
- имат систематичен, постоянен характер;
- изразяват същността и социално предназначение на държавата;
- възникват и се развиват в съответствие със задачите и целите на държавата;
- осъществяват се посредством всички държавни органи;
- осъществяват се определени форми и с определени методи.
Последните представляват реализиране на компетенциите, на правата и задълженията на отделните органи в съответствие с тяхното място и предназначение в държавния механизъм. Функциите на държавните органи се определят от самата държава посредством специални юридически актове, а функциите на държавата не зависят от волята на самата държава
..........................................
В заключение на анализа относно функциите и задачите на държавата, трябва да споменем, че всяка държава създава единна система от политически институти и отношения, осигуряваща управлението на обществото. Включва държавните и обществените органи и организации, които се намират в определени взаимоотношения при осъществяването на своите политически функции. Чрез дейността на нейните органи (в България - президент, Народното събрание, Министерски съвет, министерства, местни държавни органи, съдилища, прокуратура) се реализират държавната власт, държавното управление и съдебната власт. Политическата система в България се основава върху принципа на политическия плурализъм. Нито една политическа партия не може да се обявява или утвърждава за държавна. Партиите съдействат за формиране и изразяване на политическата воля на гражданите. Сдруженията на гражданите, включително синдикалните, не могат да си поставят политически цели и да извършват политическа дейност.
.........................................
...................................
Темата е писана 2006 г.
Ключови думи:
функции и задачи на съвременната държава, видове функции - консервативна, либерална, социалдемократична, комунистическа