|
РЕФЕРАТ
на тема:
НЮЙОРКСКАТА ФОНДОВА БОРСА
2006
СЪДЪРЖАНИЕ
1. СЪЩНОСТ НА БОРСАТА И БОРСОВАТА ТЪРГОВИЯ. ФОНДОВА БОРСА
2. КОТИРАНЕ НА ЦЕННИТЕ КНИЖА НА ФОНДОВАТА БОРСА
4. ВЪЗНИКВАНЕ И РАЗВИТИЕ НА НЮЙОРКСКАТА ФОНДОВА БОРСА
5. УСТРОЙСТВО И НАЧИН НА РАБОТА НА NYSE
Борсите и борсовата търговия са специфична форма на пазари и търговия, обикновенно със стандартизирани, масово търгувани стоки, образци от тях, типизирани контракти /договори/ в реално и бъдещо време, валутни ценности, ценни книжа и техните деривати, както и на самата работоспособност на човека /стоката – работна сила/.
Етимологията на термина “борса” се свързва с гръцката дума “byrsa” и по същество означава кожена торбичка, кесия за пари. Борсите са особено атрактивни пазари поради изработените през годините типични маниери, жестове и артикулации, което дава основание на някои изследователи да ги отъждествяват с изкуство. Най – характерната особеност на борсата е, че при нея могат да търгуват само членовете й чрез своите посредници – брокери.
За борсата може да се каже, че е институция със стабилно място и влияние в системата на световната икономика и търговия. Световните борси в Ню Йорк, Чикаго, Лондон, Токио, Сао Паоло и Куала Лумпур играят важна роля на основни механизми за поддържане на ценообразуването, търсенето и предлагането на стоките в световната търговия.
Важни елементи в организационната структура на борсата са брокерската къща и клиринговата къща. Клиринговата къща извършва изцяло финансово – счетоводното обслужване на борсата, а брокерската къща чрез брокерите обслужва членовете на борсата.
…………………………………………….
Нюйоркската фондова борса (New York Stock Exchange (NYSE) -http://www.nyse.com) е най-голямата фондова борса за ценни книжа на света и втората по брой компании. Тя е създадена на 17 Май 1792 г. и се намира на Уол Стрийт в Ню Йорк, САЩ. Капиталът на компаниите, листвани на борсата по последни данни е над 25 трилиона долара.
Тя се формира по силата на споразумение, сключено от 24 брокери, работещи извън Wall Street 68. Първият официален офис на борсата е стая, наета през 1817 г. на Wall Street № 40 за $200. През 1817 г. организацията се сдобива с устав и ново име – New York Stock and Exchange Board, а през 1863 г. то бива скъсено до днешния вариант New York Stock Exchange.
През дългото си съществуване борсата е имала трудни и славни периоди.
След началото на Първата световна война през юли 1914 г. борсата е затворена за няколко месеца и отваря врати отново едва в края на ноември, за да подпомогне военните усилия чрез търгуване на облигации.
…………………………………………
В заключение можем да кажем, че Нюйоркската фондова борса е най – голямата фондова борса в света и на нея се извършват около 80 % от операциите с ценни книжа в САЩ.
Тя поставя много строги изисквания за фирмите, желаещи да се листват на нея. Компанията трябва да представлява интерес от национален мащаб и да има поне 1.1 милиона публично търгувани акции. Те трябва да бъдат притежавани от не по-малко от 2000 акционери. Обикновените акции трябва да имат нетна пазарна стойност не по-ниска от 18 милиона. Компанията трябва да има печалба преди облагане с данъци поне 2.5 милиона за последната година и не по-малка от 2 милиона за всяка от предните две години.
За да бъде листвана една компания на борсата в Ню Йорк, тя трябва да отговаря на строго регламентирани финансови и корпоративни стандарти. Всяка фирма плаща значителни годишни такси, за да бъде листвана.
……………………………………………
ИЗПОЛЗВАНА ЛИТЕРАТУРА:
1. Петкова, Ив. - Сделките с ценни книжа, или как да ги купуваме и продаваме, Варна 1993 г.
2. Илиев, Ив., Лалева, Ц. – Борси и борсови операции, София 2002 г.
3. Костова, Ив., Костов Д. – Стокови пазари и търговски сделки, Ст. Загора 2000 г.
4. Интернет
Темата е изготвена 2006 г.
Темата не съдържа таблици.
Ключови думи:
Нюйоркска фондова борса, борсова търговия, фондов пазар, ценни книжа, акционери, облигации, котиране, договаряне, инвестиционни посредници, индекс “DOW-Jones”, борсови индикатори, акционерен бум