|
Въпрос за държавен изпит
специалност: Икономика
Търговията като стопанска дейност
1. Възникване на търговията
Търговията се обособява като стопанска дейност на определен етап от човешката цивилизация. Разделението на труда в обществен мащаб дава тласък на производството. Развитието на науката, техниката и натрупаните знания от предшестващи поколения, специализацията в производства и дейности довеждат до повишаване на производителността на труда и появата на продукти и изделия, предназначени за размяна срещу други, на някаква еквивалентна за времето си основа.
С появата на парите, размяната на стоките постепенно прераства в организирана човешка дейност, вид стопанска дейност, чието основно съдържание е покупката на стоки и тяхната последваща препродажба. Исторически, търговията се обособява във висша форма на стоковата размяна, опосредствана от парите.
.....................................................................
2. Основни характеристики на търговията
Първа, основна характеристика на търговията с потребителски стоки е, че стоките като правило са предназначени за лично и/ или колективно потребление от домакинствата, отделни граждани, техни общности.
Втора характеристика на търговията с потребителски стоки е, че ако предлагането в обем, структура и качество съответства на обема, структурата и изискванията на потребителите, се задоволяват потребности от жизнеосигуряващи стоки. В този смисъл търговията има определена социална насоченост и във висока степен е съставна част на обслужващата населението сфера.
......................................................................
Ключови думи:
търговия, разделение на труда, стокова размяна, социална насоченост, колективно и лично потребление, стопанство