|
РЕФЕРАТ
на тема:
Потребителско търсене
специалност: Икономика
2009 г.
4. ЩО Е ЕЛАСТИЧНОСТ НА ТЪРСЕНЕТО?
5. ПАРИЧНИ ДОХОДИ И ПОКУПАТЕЛНА СПОСОБНОСТ НА НАСЕЛЕНИЕТО
През последните повече от десет години България изживя един труден и мъчителен преход от централизирана към пазарно ориентирана икономика. Този преход е свързан с драстични промени в жизненото равнище на населението, в структурата и източниците на доходи и приоритетите на разходите в домакинствата.
Положението се подобрява, но изключително бавно. Като знак за развитието, икономистите сега следят на първо място предлагането на работни места и повишаването на потребителското търсене на някои стоки и услуги.
Например през 2004 г. наблюдавахме значимо активизиране на външнотърговския оборот, който към края на годината достигна 48.3 млрд. лв., при 40.2 млрд. лв. в края на 2003 г. Тези стойности се отнасят за сумата на вноса и износа не само на материални стоки, но и на услуги. Така през четвъртото тримесечие индикаторът за отвореност на икономиката се увеличи до близо 1.30 (при 1.17 през последното тримесечие на 2003 г.), т.е. търговията вече надхвърля БВП с около 30%.
Ако разгледаме вноса само на материални стоки, неговата динамика съвсем леко изпреварва тази на общия внос, в който са включени и услугите.
...................................................................
Основните материални предпоставки за осъществяване на продажбите на дребно са стоките и паричните средства на населението. Наред с традиционните източници на парични доходи се обособиха и следните основни източници на парични доходи на населението:
- парични доходи от наемен труд в обществения сектор -обхващат общата сума на работните заплати, надбавките и премиите;
- парични доходи от предприемаческа дейност на индивидите и техните семейства;
- парични доходи от наемен труд в частния сектор;
- доходи от владеене на собственост като: лихви от депозитни суми в търговски банки, дивиденти от закупени акции, наеми от движима и недвижима собственост;
- доходи от социално осигуряване, стипендии, социални помощи, преводи от чужбина по сметка на граждани, от лотарийни и хазартни игри.
Част от разгледаните парични доходи на населението имат постоянен характер като величина и в този смисъл лимитират покупателната способност на една немалка част от българското население - пенсионери, учащи се, безработни и други групи от населението, намиращи се под контрола и на социалните предприятия. В стопански смисъл тази част от населението има почти типична структура и обем на пазарното търсене на потребителски стоки и услуги.
...................................................................
Използвани източници:
1. Икономикс – Стоядин Савов – 1998 г.
2. Потребителско търсене на стоки от домакинството в България през преходния период - Доц. д-р Димитър Аркадиев
3. www.capital.bg
Темата е изготвена 2009 г.
Не съдържа таблици.
Ключови думи:
потребителско търсене, еластичност на търсенето, покупателна способност, пазарна икономика, източници на доходи, разполагаем доход, пазарно търсене на стоки и услуги