|
КУРСОВА РАБОТА
НА ТЕМА
анализ на дейността на
търговска фирма “ЛС Комерс” оод
2004
Съдържание
2. Доставчици, клиенти и изисквания при закупуването на стoките
3. Организация на работата в складовете на търговската фирма
5. Тенденции и перспективи в развитието на фирмата
По своята същност търговията е форма на стоковото обръщение, а нейната област на действие е стоково-паричната размяна. Тя се появява, когато в следствие на разделението на труда, стоковият обмен се отделя от производството.
Търговската дейност е неразделна съставна част на цялостния възпроизводствен процес. Тя е реална стопанска дейност, основана върху влагане на капитали и проекти с цел постигане на определени ефекти. Икономическият анализ на търговската дейност означава изучаване на търговските процеси, вложените капитали и резултатите от цялостната търговска дейност на основата на определена икономическа информация с оглед реална оценка на обективните изменения, причините, които ги формират и разработване на система от управленски решения за ускоряване оборота на капитала, повишаване на икономическата стабилност и конкурентноспособност на икономически обособените бизнес единици.
Търговците са нужни, защото осигуряват по-ефективно функциониране на икономиката. Това се постига, защото по-малките производители нямат възможност да развиват мащабни търговски операции и защото търговците разполагат със специализирани знания и умения, делови контакти и потребителите желаят комплексно обслужване в търговските обекти.
Търговската дейност е с изключителна значимост в национален и особено в регионален аспект. Тя е с особен статут в единната система на възпроизводствения процес независимо от пространствените граници на неговото развитие.
......................................................................
Складът на фирма “ЛС Комерс” ООД в град Варна е разположен на площ от 200 кв. м. в центъра на Варна.
Обработката на поръчките е първата складова операция, която се извършва в склада. Както всяка фирма “ЛС Комерс” ООД се стреми да скъсява цикъла поръчка - плащане, защото колкото по-дълъг е този цикъл, толкова по-голямо е неудовлетворението на клиентите, толкова по-малка е печалбата на фирмата, защото не може да използва обръщението на парите. Потокът от поръчки винаги влияе на материалния поток.
Обработката на поръчките във фирма “ЛС Комерс” ООД изисква изпълнението на 3 основни задачи:
- приемане на поръчката - от момента на получаването и по телефона и по други начини и директно;
- управление на поръчката - тя се проявява относно цените, условията и възможността на клиента да плати, но преди да се провери платежоспособността на клиента, трябва да сме сигурни в наличието на търсената стока в склада /може да се провери в компютър/;
.................................................................
Тенденциите в развитието на складовата мрежа на фирма “ЛС Комерс” ООД може да се оцени със следните показатели: В количествено отношение: брой на складовете и складовите помещения, полезна площ, полезен обем на склада, обем на реализирания стокооборот, брой търговски работници, обслужващи склада. Тенденцията и целите на фирмата са към непрекъснато нарастване на тези показатели.
Мениджърите на фирма “ЛС Комерс” ООД правят оценки за дейността на фирмата и в качествено отношение, като разглеждат показателите равнище на концентрация на складовете, равнище на специализация, териториално разположение на складовете, техническа съоръженост и прилагана технология на складовете процеси.
........................................................................
1. “Икономика и планиране на вътрешната търговия” – Н. Сълова, М. Александрова, Н. Стоянов, ИУ - Варна, 1996 г.
2. “Икономика на предприятието” – Б. Благоев, М. Иванов, ИУ - Варна, 2001 г.
3. Курс от лекции по “Логистика”
4. “Организация и оперативно управление на търговията” – В. Ковачева, В. Стаменова, София, 2000 г.
5. “Теория и икономика на търговията” – А. Мавалски, Университетско издателство “Стопанство”, София, 1998 г.
Темата е изготвена 2004 г.
Не съдържа таблици.
Ключови думи:
анализ на дейност на фирма, политика за налагане на пазара, потребителски изисквания, организация на работата в склад, изисквания при продажба, конкурентноспособност, оперативно управление на търговията