|
МЕЖДУНАРОДНО ВИСШЕ БИЗНЕС УЧИЛИЩЕ БОТЕВГРАД
СПЕЦИАЛНОСТ „БИЗНЕС АДМИНИСТРАЦИЯ”
ДИСЦИПЛИНА „МИКРОИКОНОМИКА”
К У Р С О В А Р А Б О Т А
на тема:
Моловете - Как предлагането създава търсене
Декември 2008 г.
Съдържание:
През изминалите няколко години страната ни започна да променя своя облик. Икономиката ускори своето развитие, което повиши доходите и жизнения стандарт на заетото население. Нарастването на реалните доходи и стремежът към все по-висок стандарт на живот започнаха да променят поведението на потребителите. С повишената покупателна способност на населението нарасна и желанието за по-модерни търговски площи от страна на клиентите, видени в други части на света. За да отговорят на новите потребности търговци и производители започнаха да променят предлагането. Това доведе до появата на модерни търговски центрове – моловете, които предизвикаха истински бум по отношение на интереса на клиентите. Те впечатляват с авангардност и нов стил, с хармонично съчетание на атрактивен дизайн и функционалност. Модата им тотално ни завладя.
В условията на засилена пазарна конкуренция големите шопинг центрове се борят за спечелване вниманието на българския потребител. Колкото по-разнообразен асортимент от стоки и услуги се предлага, толкова по-голям е шансът търговският център да привлече повече клиенти. Изследване на консултантската агенция O3 PR Consulting показва, че уникалността на развлеченията и концентрацията на търговски обекти от различен тип са двата водещи по тежест фактора за един търговско - развлекателен център. Анализът сочи, че ако подборът на наематели е успешен, посетителите на база 100 кв. м нарастват с около 80 души на ден. Магазините, които присъстват в един мол са за мъжка, дамска, детска, младежка и спортна мода, бижута и аксесоари, книжарници, цветарски магазини, аптеки и др. Посетителите могат да се възползват и от различни услуги, тъй като на територията на моловете има банкови и застрахователни офиси, бизнес центрове на мобилните оператори, химическо чистене, туристически агенции, фотостудиа, видеотеки, фитнес, соларни студия, козметични салони.
.......................................................................
Един от основните аспекти, от който зависи печалбата е срокът на възвращаемост на инвестицията. Тази стойност варира в зависимост от стратегията на собственика. Инвестицията в един търговско - развлекателен комплекс у нас може да е за десетки милиони евро и се връща в диапазон от 15 до 30 години. Строи се с кредити.
.......................................................................
1. Г. Манлиев, „Микроикономика”, 2008 г.
2. “Нашествието на МОЛ - овете”
(http://www.temanews.com/index.php?p=tema&iid=29&aid=645)
3. “Състояние и тенденции за развитие на моловете в България
(http://money.ibox.bg/news/id_1385262798)
4. Бум на моловете по света и у нас (http://www.btv.bg/news/news_details.pcgi?cont_id=119994)
5. “Варна е най-наситеният пазар на търговски центрове”
(http://www.stroitelstvo.info/show.php?storyid=452031)
Темата е разработена декември 2008 г.
Не съдържа таблици.
Ключови думи:
успехът на моловете, стандарт на живот, поведение на потребителя, модерни търговски центрове, търговско – развлекателен комплекс, стимулиране на продажбите, потребителски предпочитания