|
РЕФЕРАТ
По Цени и ценова политика
На тема:
Ценообразуване при различните типове икономически системи. Спецификация, фактори и роля на пазарните цени
2009 г.
Съдържание:
2. Функции на цените при пазарно стопанство
3. Различия между пазарна и централизирана икономика
4. Видове икономически системи
5. Пазарноорганизирани стопанства
5.1. Англосаксонска пазарна система
5.2. Японско-източноазиатска стопанска система
6. Характеристики на социално-пазарните стопанства
7. Конкуренция при пазарните и при централизираните стопанства
8. Ценообразуване и ценова политика
…………………………………
Дълбоката същност на цената се разпознава и разбира най-добре когато се разгледат функциите на цените при пазарно стопанство. Те са следните:
Измервателна функция. Всяко нещо, което има цена, е измерено спрямо покупателната сила на парите. Цената конкретизира, измерва ценността на стоката спрямо другите. Цената измерва съотношението между търсенето и предлагането, разходите и печалбата. Това става с парите (мерна единица). Освен с цената и техните съотношения се измерва ефективността, рентабилността и други икономически показатели.
Стимулираща и санкционираща функция. Като измерва разходите и печалбата цената стимулира или санкционира. При дадена пазарна цена, всички производители с ниски разходи за единица продукция имат по-висока печалба за разлика от други производители с високи разходи за единица продукция, които са равни или по-високи от пазарната цена, имат загуби. Тях цената ги наказва. При други равни условия дадена пазарна цена е добра, платима от потребители с високи доходи. Тези потребители с малки доходи са санкционирани от цената, тя прави много стоки недостъпни за тях.
Разпределителна и преразпределителна функция. Както вече беше казано, цената съществува, за да разпределя недостатъчните блага. Във всеки момент дадена пазарна цена ориентира производителя и търговеца къде да инвестира, следователно чрез цената се осъществява разпределение на капитала. Едновременно с това чрез цената се осъществява преразпределение на доходите, насочват се към стоки и услуги с изгодни цени. Цените движат финансовите потоци, разпределят и преразпределят пари, БВП.
………………………………….
Още от времето на Адам Смит в икономическата теория се отдава първостепенна роля на пазара и ефективното разпределение на стопанските блага. Това е и ръководното начало на този тип пазарна система. На пазара и пазарния механизъм е определена голяма роля в управлението, а функциите им, осигурявани чрез разнообразни институции, са насочени към постигане на висока производителност и ефективност. Този тип система се базира на свободното съотношение на силите, на свободата на индивидите, на "невидимата ръка на пазар", които имат стимулиращи функции.
Държавното участие в стопанската и обществената сфера е с малък обхват и то не носи характера на активно въздействие. Държавата се ограничава в прякото владение на ресурсите, намесата й е в производството на обществени блага, т. е. тя присъства в случаите, когато се стига до определени ограничения в способността на частния сектор да посрещне определени основни нужди, да спомогне за правилния колективен избор (например законодателната структура, размера на военния сектор, разходите за други държавни блага и т. н.).
В този тип система е силна антимонополната политика, провеждана от държавата, осигуряваща по-голяма свобода на бизнеса чрез изграждане на условия за поддържане на конкурентна пазарна среда.
…………………………………
Може да се обобщи: държавата и правителствената политика имат решаващ отглас за развитието на различните системи. Съществено важна черта за обособяването им е наличието на конкуренция. При социално-пазарната система, която засега се очертава като най-благоприятна форма за развитие на отношенията вътре в рамките на националната икономика, задачата на държавата е да осигурява в най-висока степен равноправни шансове, защото не всеки гражданин е в състояние да работи според изискванията на пазара. Превес взимат социалната справедливост и социалната солидарност, които се явяват абсолютно задължителни условия за един обществен консенсус – едно от условията за икономическо развитие. И както казват духовните бащи на социалното пазарно стопанство, обществото трябва да се стреми не към класови борби и социални напрежения, а към създаване на възможно най-голяма хармония по пътя на готовността за дискусии и на търсенето на компромисни решения. Сътрудничеството трябва да замени противопоставянето един на друг, а тогава продуктивните сили ще се обединят в постигане на целта на всяка стопанска дейност – нарастването на благосъстоянието.
…………………………………
1. Благоев, Б., Янакиев, В., Киров, С., “Управление на ценообразуването”, УИ Наука и икономика, Варна, 2003.
2. Благоев, Б., Иванов, И., Шинева, Р., Ангелов, Д., Маринов, М., Близнаков, М., Янакиев, В., Манолов, М, “Икономика на предприятието”, УИ Наука и икономика, Варна, 2001.
3. Интернет.
Темата е изготвена 2009 г.
Темата не съдържа таблици, графики, картинки.
Ключови думи:
същност и функции на цената, пазарно стопанство, централизирана икономика, англосаксонска пазарна система, японско-източноазиатска пазарна система, немско-западноевропейска система, социално-пазарни стопанства, конкуренция, ценообразуване, ценова политика, ценова стратегия