|
Нобелова награда по икономика на Милтън Фридмън. Монетаризъм
1. Нобелова награда за икономика
2. Нобелова награда по икономика на Милтън Фридмън. Монетаризъм
2.1. Жизнен път на Милтън Фридмън.
2.3. Основни икономически възгледи.
1. Нобелова награда за икономика
Нобеловите награди се присъждат всяка година на хора, които са провели забележителна научноизследователска работа, разработили са впечатлителни методи или умения, или са направили изключителен принос към обществото. Днес мнозина смятат, че това е най-голямото признание. Наградите започват да се раздават съгласно завещанието на Алфред Нобел, шведски индустриалец и изобретател на динамита.
Той подписва завещанието си в Шведско-норвежкия клуб в Париж на 27 ноември 1895 г. Той е шокиран от пораженията, които неговото изобретение е направило и иска хората, които служат на човечеството, да бъдат наградени.
Наградите се връчват от 1901 за постижения в областта на:
· Физика (по решение на Шведската кралска академия на науките)
· Химия (по решение на Шведската кралска академия на науките)
· Физиология или медицина (по решение на Каролински институт)
· Литература (по решение на Шведската академия)
· Мир (по решение на комитет, назначен от норвежкия Стортинг)
.............................................................
Милтън Фридман е син на бедни еврейски имигранти. Завършва университета „Рътджърс” на двадесетгодишна възраст, получава магистърска степен от Чикагския университет през 1933 и защитава докторат в Колумбийския университет през 1946. След дълъг престой в Колумбийския университет преди и след Втората световна война, прекъснат от военната му служба в Отдела за данъчни проучвания към
.................................................
„Монетаризмът” на Фридман става авторитетен след публикуването на фундаменталната му книга „Монетарна история на Съединените щати - 1867-1960”, в съавторство с А. Дж. Шварц, която прогласява, наред с многото си други открития, шокиращото твърдение, че Голямата депресия от 30-те години най-основно се дължи на погрешната монетарна политика отстрана на федералния резерв. После излиза президентското му обръщение към Американската икономическа асоциация. „Ролята на монетарната политика”, в което пред икономическите среди се представя новата забележителна концепция за „естественото ниво на безработицата” - минималното ниво на безработица, което може да се поддържа, без по този начин да се провокира по-висока инфлация - к опита си да обясни феномена на „стагфлацията”, тоест едновременната поява на безработицата и инфлацията.
......................................................
.......................................................................
Темата е писана 2006 г.
Ключови думи:
нобелова награда по икономика, монетаризъм, Милтън Фридмън, икономически възгледи, Роналд Рейгън