|
Усъвършенстване на системата за заплащане на мениджърския екип на фирмата
Предмет: Икономика за мениджъри
2007 г.
Съдържание
1. Същност на работната заплата
2. Функции на работната заплата
3. Усъвършенстване на системата за заплащане на мениджърския екип на фирма “Боила” София
Системата за управление на трудовите ресурси и работната заплата в организацията е съставена от отделни дейности по самото управление /подбор и оценяване, обучение и развитие, мотивация, трудово-правни отношение и др./, практикувани по определен начин според стратегията за управление на трудовите ресурси /целите на организацията/, и подпомогнати в това практикуване от Политиката на управление /правилата или как се прави дадено нещо в съответната организация/. Цялостната дейност включва управление на промяната в организацията, както и следене и въздействие на корпоративната култура.
Работната заплата е ключов начин за осъществяване на трудовото възнаграждение. Поради тази причина тя играе съществена роля като средство за материално стимулиране. Но за да може да изпълнява тази си роля е нужно работната заплата да бъде обвързана с оценката на човешките ресурси в организацията.
...................................................
Търговска верига “Боила” е основана през 2002 г. и е извоювала значителен успех и пазарен дял в сектор “търговия” предимно на хранителни стоки, насочени към крайния потребител.
Към настоящия момент “Боила” оперира в 12 града в България, като тя е считана за най-сериозният конкурент на мултинационалните представители на този отрасъл в България и планира да разшири своята структура с нови обекти и в по-големите градове на страната. Хипермаркетите предлагат богат асортимент от над 20 000 вида стоки, в това число - пресни плодове и зеленчуци, месо, рибни деликатеси, марков алкохол, строителни материали, автоаксесоари и др. В голяма част от магазините са оградени “горещи точки”, предлагат се пилета на грил, прясно изпечен хляб, хлебни изделия и закуски, както и изпечени на място месо и месни деликатеси.
...................................................
При определяне на работните заплати на мениджърския екип във фирмата се спазва определена система, одобрена от собствениците на търговската верига. Системата урежда организацията на дейността по присъждане на квалификационни степени и преминаването от една степен в друга в условията на действие на ХII-степенната квалификационна скала в търговска верига “Боила”.
Установяват се следните групи на квалификация по категория персонал:
- специалисти и специалисти с ръководни функции
- средна - от V до Х квалификационна степен;
- висша - ХI и по-висока квалификационна степен.
Основание за защита на средна и висша квалификационна степен е работникът и специалистът да е получил изискващия се минимален набор от точки по критериите “сложност” и “отговорност на труда” за съответната степен.
Процедура за присъждане на квалификационна степен, а оттам и формиране на заплатата на средния и висшия мениджърски състав е, когато работниците, специалистите и ръководителите са достигнали определен минимален брой точки за съответна квалификационна степен.
Съществува единна скала за оценяване на работните места и на работниците. Тя включва две основни групи А и Б които от своя страна, включват в себе си допълнителни показатели и те са:
1. Показател “Образование”.
Като за основно образование се предвиждат 5 точки, за висше образование плюс допълнителна специализация - 100 точки.
2. Показател “Професионален опит”.
В случая точките варират от 0 до 75.
3. Показател “Творчество и инициативност”
Неизпълнение на работата - 0 точки, а при прилагането на оптимални качествено нови решения - 60 точки.
.....................................................
1. Владимирова, Спасов К., Стефанов Н., Управление на човешките ресурси, Университетско издателство "Стопанство", София, 1999 г.
2.
Дудов
Т., Мишева И., Петров К., Труд и заплащане на труда,
Практическо помагало;
3. Йончев, Ц. С. Терезова, Планиране и анализ на стопанската дейност на търговските фирми; УИ, Стопанство, 1998;
4. Милс Т., Оценка на работата и възнаграждението за резултатите от труда "Персонал ОК.Н", 1993 г. бр. 9-10
5. Стефанов Н., Оценка на дейността на сътрудниците, "Персонал СКН", 1996 г. бр. З
6.
Чаушев
А., Управление на персонала, Университетско издателство
"Стопанство", София, 1999 г.
7. Данни от фирма “Боила” – София.
......................................................
Темата е изготвена 2007 г.
Ключови думи:
работна заплата – същност и функции; система за заплащане на мениджърски екип; мотивационна стратегия