|
РЕФЕРАТ
на тема:
МОТИВАЦИЯ И ЗАПЛАЩАНЕ НА ТРУДА
СТИМУЛИРАНЕ НА ПЕРСОНАЛА
.
2007
СЪДЪРЖАНИЕ
1. Мотивация – същност и съдържание
2. Мотивационни стратегии за успех на ръководителя в малкия бизнес
3. Мотивация и заплащане на труда
Няма съвременна концепция за мениджъра, в която да не се отделя сериозно внимание на човешкия фактор по пътя към ефективността и успеха. Става дума за онези феномени и механизми, които задвижват човешкото поведение. Сред тях особено място заема мотивацията и нейното овладяване от мениджърите на всички йерархични равнища. Произходът на думата мотивация е от латински език. Едно от нейните значения е "движа", "раздвижвам". Мотивацията е силата, която кара хората да постъпват, да действат, да се отнасят към някого или към нещо в различните ситуации или обстоятелства по начин, който те сами изберат. Ние получаваме информация, "преработваме я" и сами взимаме решение какво да правим. Понякога правим това рефлексно, но този рефлекс е напълно обмислен. Понякога избираме начин на поведение в резултат от комплексното влияние на необходимост, стремеж, желания. И в двата случая действа механизмът на мотивацията.
В ежедневната реч мотивацията се използва в три различни смисъла:
- Мотивацията това са целите и причините, поради които хората правят своя избор на поведение, определят действията си. Обикновено това, заради което правим нещо, се свежда до задача или дейност, постижение в техния личен живот, влияние, пари, приятелство, постигане на власт.
- Мотивацията, това е мисловен процес, на основата на които хората формират поведение, за да постигнат своите цели. Например хората изпитват желание да си имат приятелство с някого, разказват своите очаквания относно това, надяват се на нещо, решават как да постъпят. Те избират своя приятел чрез осмисляне на личните си потребности, мотиви, интереси, ценности, емоции.
.....................................................................
Мотивацията в малките и средните фирми е в пряка връзка с ролята, състоянието и проблемите в малкия и средния бизнес в България. Може се твърди, че системата за мотивиране на малкия бизнес у нас силно се отличава от тази на големите фирми, което до известна степен се дължи и до недоразвитостта на малкия и среден бизнес у нас. В тази връзка трябва да се отбележи, че почти липсва развитие на системата за нематериална мотивация на трудовите ресурси в малкия и среден бизнес у нас.
В теорията и практиката намират приложение различни мотивационни методи (стратегии). Изборът от пакета методи зависи от съответния индивид и изискванията на фирмата. Въпреки че техниките на стимула и наказанието се отричат от някои експерти по човешки взаимоотношения, те могат да вършат работа, и използвани правилно, трябва да съставляват част от мотивационната програма[1]. Все пак те действат еднакво добре при всички обстоятелства и тяхното влияние може да е ограничено, вземайки под внимание, че те не задоволяват нито една от вътрешните нужди, които са дълготрайни мотиватори.
................................................................
При изграждане на стимулационната система са много важни два момента:
1) Трябва да включва обществено значими стимули и да насочва дейността в ценна, значима за обществото посока.
2) Стимулите да са свързани с мотивацията на личността (по-дълбоко и по-точно да отговарят на потребностите и интересите на работещите).
Необходима е богата гама от стимули, за да отговарят на разнообразните човешки потребности и интереси. Силата на въздействие на даден стимул зависи от това, към каква личностова потребност е насочен, какво място заема потребността в йерархията на потребностите на личността.
Основен стимул в нашето общество е РАБОТНАТА ЗАПЛАТА (заплащането).
Най-общо стимулите се делят на:
1. Материални.
2. Духовни (похвала, орден, положителна оценка на резултатите от труда и др. - те не трябва да се пренебрегват).
Стимулите задоволяват различни потребности на личността и трябва да бъдат умело съчетавани. Материалните стимули могат да имат и духовен заряд, който се ползва за развитие на личността.
.......................................................................
Литература:
1. "Психосоциални проблеми на труда" (сборник). С., Изд. на БАН, 1995
2. Русинова, В. "Психологични фактори за ефективност на труда". С., 1980
3. Шопов, Атанасова "Управление на персонала". С., 1995
4. Смит, Уейкли "Психология на организационното поведение". Варна, 1992
5. Джонсън "Едноминутният мениджър". С., 1989
6. Питърс, Уотърман "Към съвършенство във фирменото управление". С., 1988
7. Армстронг "Управление на човешките ресурси". С., 1993
Темата е изготвена 2007г
Темата не съдържа таблици.
Ключови думи:
мотивация, човешки фактор, цели, потребности на индивида, мотивационни техники, работна заплата, системи за заплащане, стимулационна система, управление на човешки ресурси, пазар на труда, стратегически схеми, политика на доходите, ефективност на труда