|
Университет за национално и световно стопанство
КУРСОВА РАБОТА
На тема:
Работодателски асоциации. Основни функции. Видове асоциации. Взаимоотношение с държавата
2005 г.
Съдържание:
1. Създаване на Съюз на работодателите в България
2. Цели на Съюза на работодателите
3. Дейност на Съюза на работодателите
4. Органи за управление на Съюза
5. Основни характеристики на Съюза на работодателите
6. Асоциация на организациите на българските работодатели
7. АОБР и правителствата на Република България
8. Сътрудничество между Министерството на отбраната и Съюза на работодателите
............................................
На основание чл. 36, ал. 2 от Кодекса на труда във връзка с чл. 11, ал. 1 от Наредбата за определяне на реда за установяване наличието на критериите за представителност на организациите на работниците и служителите и на работодателите, приета с Постановление No152 на Министерския съвет от 2003 г. (обн., ДВ, бр. 64 от 2003 г.; изм., Решение No9121 на Върховния административен съд от 2003 г. - бр. 93 от 2003 г.), взема РЕШЕНИЕ No224 от 26 март 2004 г. за признаване на Съюза на работодателите в България за представителна организация на работодателите на национално равнище (обн., ДВ, бр. 29 от 9 април 2004 г.).
Като значима съсловна и обществена организация в Република България, Съюзът на работодателите залага на основни ценности като качество, професионализъм, почтеност, честност, инициатива, новаторство, лоялност, ентусиазъм за работа, отговорност към клиентите, взаимно уважение. Устойчивото развитие е основният двигател на дългосрочния корпоративен успех.
……………………………
Доброволно сдружение с нестопанска цел на собствениците на частни дружества, работещи на територията на Република България с повече от 100 работници. Понастоящем членовете на Съюза са 90, но с отчитане на членството чрез браншовите камари и холдинговите структури те са повече от 3 000 и общият им оборот надхвърля 2,8 млрд. долара. Заедно те дават работа на повече от 200 000 души и покриват на практика всички сектори на българската промишленост.
Съюзът на работодателите в България допринася за развитието на всички сектори от българската икономика. Той подкрепя частния сектор с вярата, че насърчаването му ще допринесе за възраждането на българската индустрия, търговия и занаяти. Съюзът се издържа само от членския внос на своите членове и е зависим само от тях при вземането на решения и формирането на становища.
Съюзът е основан на 24.04.2000 г. в присъствието на президента на Република България г-н Петър Стоянов, представители на Народното събрание и правителството.
…………………………………
Съюзът за стопанска инициатива (ССИ) проследи внимателно дискусията по предложението на КНСБ, към което се присъедини и КТ “Подкрепа”, за създаване на проект на Социално-икономически пакт, който да бъде предложен на политическите сили, като формулировка на основните социално-икономически цели, които българското общество трябва да постигне в периода до 2010 г. Съюзът за стопанска инициатива (ССИ) участва в предварителните консултации със синдикатите по меморандума на КНСБ. (Срещата между ръководството на ССИ и лидерите на КНСБ и КТ “Подкрепа” се състоя на 10 март 2005 г., в същия ден в който се състоя и съвместната среща на ръководствата на СРБ и BIBA със синдикатите). Ние се отнесохме с особена сериозност към представените ни текстове, като още на 10 март 2005 г., представихме подробни коментари пред синдикалните ни партньори.
.............................................
Съюзът на работодателите в България (СРБ) и Българската международна бизнес организация (БИБА) създадоха Постоянен комитет СРБ-БИБА. Този Постоянен комитет означава, че двете организации, запазвайки своята самостоятелност и идентичност образуват една обща шапка под чието име ще действат заедно за решаването на всички важни за бизнеса въпроси в страната. Този комитет се съпредседателства от двамата председатели. В него участват главните секретари на двете организации и по един член на Управителния съвет.
Един от основните приоритети на Съюза на работодателите в това отношение е да се изградят по места в предприятията работнически съвети, които да бъдат прекият представител, събеседник и партньор на работодателя при решаването на конкретните въпроси на самото предприятие. Смятаме, че тези работнически съвети имат правото сами да преценят, дали да се присъединят към даден профсъюз и ако решат – отново сами, без външен натиск, да изберат кой отговаря най-добре на техните интереси и кой би ги защитил по възможно най-достоен начин.
1. Проект „България – силна икономика, заможни хора”
(http://www.ceibg.bg/getatt.php?filename=oo_o_418.pdf)
2. Устав на Асоциацията на организациите на българските работодатели
3. Доклад за дейността на Националния институт за помирение и арбитраж, 2007 г.
4. Статия „Асоциацията на организациите на българските работодатели коментираха приоритетите си през 2009 г.”, 09.01.2009 г., Икономически портал на Стара Загора
(http://www.chambersz.com/index.php/content/view/79914/112/)
5. Съюз на икономистите в България
(http://union-econ.com/?act=show_page&id=14)
6. Устав на Сдружение с нестопанска цел „Съюз на печатарската индустрия в България”
(http://printunion-bg.org/medium/pages/ustav.php)
Темата е изготвена 2005 г.
Темата не съдържа таблици, графики, картинки.
Ключови думи:
Съюз на работодателите в България, органи за управление на СРБ, Общо събрание, Управителен съвет, Устав на АОБР, ССИ, КНСБ, КТ „Подкрепа”, БИБА, Българска търговско-промишлена палата, Българска стопанска камара, БСЧП „Възраждане”, Асоциация на индустриалния капитал в България