|
Курсова работа
Управление на възнагражденията и мотивацията на персонала в супермаркет “Боила – С” - София
2006 г.
Съдържание
2. Обща характеристика на търговска верига “Боила – С” като икономическа система
3. Организационна структура на търговската верига
4. Формиране на работната заплата на персонала в търговска фирма “Боила – С”
6. Допълнителни трудови възнаграждения
Заплащането на труда като част от управлението на трудовите ресурси включва всички видове възнаграждения, които работещите получават за работата си във фирмата. Заплащането на труда е мощен лост за управлението на фирмите, за привличане и интегриране на работещите в тях, за постигане на общите им цели. Заплащането на труда включва главно избора, проектирането, внедряването и поддържането на системи за възнаграждение, които съдействат за подобряване на качеството и ефективността на дейностите на фирмите. За да се постигне това, използваните системи на заплащане трябва да осигуряват конкурентни и равностойни равнища и структури, които и да са свързани пряко с процеса, качеството и потенциала на използваните човешки ресурси.
Заплащането на труда или работната заплата е по същество средство за живот на получаващите го и техните семейства, затова то трябва да им осигурява обичайното равнище за живот в Република България.
Основни елементи на заплащането на труда са: основната работна заплата, допълнителните заплащания, определени с Кодекса на труда и други нормативни документи.
...........................................................................
Търговска верига "БОИЛА - С" е основана през 2000 г. и е извоювала значителен успех и пазарен дял в сектор “търговия” предимно на хранителни стоки, насочени към крайния потребител.
Към настоящия момент "БОИЛА - С" оперира в 12 града в България, като тя е считана за най-сериозният конкурент на мултинационалните представители на този отрасъл в България и планира да разшири своята структура с нови обекти и в по-големите градове на страната. Хипермаркетите предлагат богат асортимент от над 20 000 вида стоки, в това число - пресни плодове и зеленчуци, месо, рибни деликатеси, марков алкохол, строителни материали, автоаксесоари и др. В голяма част от магазините са оградени “горещи точки”, предлагат се пилета на грил, прясно изпечен хляб, хлебни изделия и закуски, както и изпечени на място месо и месни деликатеси.
.....................................................................
Чрез управлението на възнаграждението се отразява философията на ръководството за привличането, задържането и мотивирането на хората, които желаят да работят в организацията.
Настоящата ситуация в страната се характеризира с постоянно нарушаване правата на заетите, наемане без трудов договор, неизплащане на социални и медицински осигуровки и пр. В това отношение фирмата стриктно спазва разпоредбите на нормативната уредба и правата на заетите. Служителите се осигуряват от фирмата и ползват годишен платен отпуск, което се възприема позитивно от тях и им оказва стимулиращо въздействие.
Същността на управление на възнагражденията във фирмата се свежда до разработването, внедряването и поддържането на системите за парични и немонетарни плащания, които помагат да се подобри качеството на изпълнението. Това предполага наличието на конкретни и равностойни нива и структури на заплащане, както и ясно очертана връзка между възнагражденията от една страна и приноса, качеството и потенциала от друга.
........................................................................
Минималната работна заплата в “БОИЛА – С” се определя на база на минималната работна заплата за страната, като зависимостта между тях е на базата на коефициент. Минималната работна заплата в “БОИЛА – С” се получава чрез умножение на минимална работна заплата за страната с число, което зависи от договореностите между собствениците на фирмата и персонала. Понастоящем то се равнява на 1,30. Получената по този начин заплата е месечното възнаграждение на новопостъпил член на персонала през неговия изпитателен период (2 месеца). Ако той бъде одобрен от ръководството на фирмата и остане на работа, неговата заплата ще се образува на базата на основната заплата за съответната длъжност.
..........................................................................
1. Армстронг М., Управление на човешките ресурси, "Делфин прес", 1993 г. бр. 8, Шопов Д., Управление на работната заплата
2. Бояджиев Д., Мениджмънт на човешките ресурси, С; 1994 г.
3. Дулевски Л., Заетост и пазар на труда, София, 1992 г Стефанов Л., Основи на управлението на заплатите, Издателство "Тракия-М", 1998 г.
4. Дудов Т., Мишева И., Петров К., Труд и заплащане на труда, Практическо помагало
5. Милс Т., Оценка на работата и възнаграждението за резултатите от труда "Персонал ОК.Н", 1993 г. Бр. 9-10
6. Стефанов Н., Оценка на дейността на сътрудниците, "Персонал СКН", 1996 г. Бр. З
7. Харизанова М., Бояджиев Д., Лиловска С., Управление на човешките ресурси, Университетско издателство "Стопанство", София 1997 г.
8. Кодекс на труда, Издателство "Тракия - М", София, 2004 г.
9. Конвенция № 95 за закрила на работната заплата, Д. В. бр. 37/97 г.
................................................................................
Темата е писана 2006 г.
Темата съдържа таблици.
Ключови думи:
управление на възнагражденията, мотивация на персонала, заплащане на труда, търговска верига “Боила – С”, формиране на работната заплата, оценка на персонала, допълнителни трудови възнаграждения