|
КУРСОВА РАБОТА
ПО “ БИЗНЕС КОМУНИКАЦИИ ”
НА ТЕМА “ВРЪЗКИ С ОБЩЕСТВЕНОСТТА(Public Relations)”
2004 г.
СЪДЪРЖАНИЕ:
Откъси:
.................................
1. Увод /въведение/ в темата.
Пъблик рилейшънс е дискусионна категория по много причини, но най-вече поради своя интердисциплинарен характер. Връзките с обществеността са сравнително нова професия и практика за нашата страна. Теоретиците в тази област също са много малко. През последните десетина години беше въведено обучение по тази специалност в няколко университета у нас. Има вече и средни училища, в които учениците по някои специалности се занимават и с въпросите на връзките с обществеността.
Във всички сфери на нашия живот се създават отдели и служби за връзки с обществеността, назначават се хора, които трябва да се занимават с тази дейност. В политиката, икономиката, културния живот, в света на спорта масово навлязоха специалисти от други области, които в практиката учат най-същественото за връзките с обществеността. Не е тайна фактът, че разбирането за същността и функциите на тази професия, за нейния обхват и възможности за влияние в обществото са доста ограничени или съвсем неправилни.
Тепърва се натрупва практически опит, който ще постави основите на българските традиции в областта на връзките с обществеността.
2. История на пъблик рилейшънс.
Възникването и развитието на връзките с обществеността като социална практика и професия се свързва най-вече с обществения живот в САЩ. Най-важните етапи на тази история показват, че връзките с обществеността се развиват интензивно предимно в бурни и преломни периоди, докато се превърнат днес в една обществена необходимост.
Да се спрем на най-важните моменти от това развитие в САЩ . Те дават възможност ясно да се проследи еволюцията на връзките с обществеността и да се открои изключителното им значение за прогреса и оптимизирането на социалния живот.
.............................
- Айви Ли - счита се за пръв професионален PR-консултант. Нает е от представители на въглищната индустрия, за да работи за разрешаване на конфликтите със синдикатите. Подготвя и издава прочутата “Декларация на принципите”, с която въвежда откритостта като основен принцип на работа в пъблик рилейшънс.
- Едуард Бернайс и съпругата му Дорис Флайшман. Той е сред най-известните теоретици и практици по връзките с обществеността. Води първия в САЩ курс във висше учебно заведение - в Нюйркския университет. Работи за Проктър и Гембъл, за популяризирането на цигарите Лъки страйк.
Всъщност това е професия с дългогодишна история, солидни традиции и изключително ценен опит. Връзките с обществеността имат своя принос за социалното развитие и напредък на нашия модерен свят и поради това не само професионалистите, но и обществото като цяло са заинтересовани от усъвършенствуването и широкото приложение на тази практика.
..............................
Професорът по комуникации Джон Марстън предлага за връзките с обществеността да се използува следната формула :
Практическата дейност съгласно тази формула се съсредоточава в 4 основни етапа:
2. Action and Planing - Действие и планиране - какво трябва да се направи?
3. Communication - Комуникация - как трябва да се поддържат връзки с отделните публики?
4. Evaluation - Оценка - достигната ли е аудиторията и какъв е ефектът?
Схващанията за същността на връзките с обществеността, техните функции в организацията, както и за ролята им в обществения живот еволюират значително в борбата за налагане на тази професия и социална практика. В началото на века хората на бизнеса наемат специалисти, които да защитават техните интереси от журналистите, които изнасят скандални факти за корпорациите, и от правителството, което полага усилия да въведе ред и законност в икономическите отношения и живот в страната. На този етап основната функция на професията е била да представи определени позиции.
...........................
4. Основни техники и тактики на Пъблик рилейшънс за взаимодействие с медиите.
И така, най-прилаганите техники и тактики на пъблик рилейшънс за взаимодействие с медиите са обособени в три главни групи. Това са:
1. Нюзинформации и публикации
2. Медияпапки
3. Подготовка на речи
Да започнем с нюзинформациите и публикациите:
Нюзинформацията е документ за разпространяване на информация във форма готова за публикуване. Тя трябва да съдържа интересни факти, най-вече новини, съобразени с интересите на аудиторията на съответното средство за масова комуникация, а също да е удобна и приспособима за публикуване в съответната медия.
..............................
Трудностите в практиката идват от факта, че политиката и политиците много трудно могат да бъдат отделени от държавния сектор. Между тях има взаимна обвързаност, която се прехвърля и в сферата на връзките с обществеността. На нито едно ниво на държавно управление връзките с обществеността не са така важни както в селищата, където тя осигурява училища, транспортни връзки, издръжка на болници и учебни заведения, пожарна безопасност, полиция. Едновременно с това подобряването на всички тези дейности е и част от съответните политически програми на партията, която управлява.
В българската практика почти няма случаи на адекватна на партийните цели и намерения работа по връзките с обществеността. Обикновено става въпрос за чиста пропаганда:
Аварията в Чернобилската атомна електроцентрала.
На 27 април 1986г. шведските власти съобщават, че радиацията в Украйна, Русия и Северна Европа е в опасни за здравето на хората граници. Великобритания и САЩ настойчиво съветват своите граждани незабавно да напуснат тези райони. Във Франция предупреждават хората да не пропускат чашата червено вино всеки ден, тъй като тя е изпитано средство за извличане на тежките метали от човешкия организъм.
От Москва не само, че няма никаква информация за станалото, но и започват обвинения в провокации от западните страни. Позицията на София е същата. Хората не само не са предупредени, но и от отговорни лица се правят изявления, че няма никаква опасност.
........................
Темата е изготвена 04.2004г.
В темата са посочени 4 източника на информация.