|
Курсова работа
на тема:
Връзки с обществеността и тяхната роля при откриването на банков клон
2004г.
Съдържание
Увод
Глава І. Теоретична постановка на проблема
2. Принципи на връзки с обществеността.
3. Еволюция на вижданията за PR в организацията.
3.1. Убеждаваща публичност.
3.2. Двустепенна комуникация.
3.3. Мениджърска функция.
4. Методи и средства за установяване и поддържане на връзки с обществеността в организацията. Форми на PR.
5. PR в интегрираните маркетингови комуникации
Глава ІІ. Модел за ефективен PR в организацията.
I Етап: определяне на pr проблемите.
II Етап: планиране и програмиране на комуникационната политика на фирмата.
III етап: предприемане на действия и комуникации
IV етап: процес на оценяване на програмата.
2. Модел на ефективен PR.
2.1. Анализ на новата ситуация.
2.2. Програмиране и планиране.
2.3. Действие и комуникация - стъпка трета.
Откъси:
................................
Увод
В съвремения свят възникват непрекъснато събития и процеси, които поставят нови изисквания пред теорията и практиката на Пъблик рилейшънс. PR е комуникационна функция, съзнателни усилия, целенасочено влияние върху групи хора и общности чрез комуникационни процеси с основна цел благоприятно възприемане от обществото. Глобализацията внася в света непозната динамика, нови критерии във всеки аспект - труд, производителност, компетентност, професионализъм.
Днес, освен познатите предпоставки за превръщането на една корпорация в конкурентноспособна пазарна формация - като ефективната й организационна структура, наличието на отлични професионалисти, точното й пазарно позициониране и др., все по-важно значение придобива наличието на професионално реализирани PR програми и стратегически позиционирана PR-функция в цялостната система на организацията. Приоритетната роля на корпоративните комуникации в търсенето на ресурси за повишаване на конкурентноспособността на корпорацията се обуславя и от ролята на съвременния потребител, предявяващ повишени морални и етически изисквания към фирмите.
В условията на ясно очертана, непрекъснато нарастваща и изостряща се конкуренция и на повишени изисквания от страна на потребителите, корпоративният имидж придобива все по-важно значение. Фирменият имидж се превръща в един от основните фактори за просперитета на стопанската организация, за реализацията на нейната политика, за достигане на целите й. Организациите, които са непознати на публиката, или имиджът им е сериозно накърнен, се поставят в неизгодни позиции в конкурентната борба, намаляват шансовете им да реализират своята корпоративна политика и да завоюват желаните успехи.
...............................
Пъблик рилейшънс обхваща отношенията между организацията и заобикалящата я среда. “Пъблик рилейшънс е функция на управлението, спомагаща за изграждане и поддържане на взаимоизгодни отношения между организацията и публиките, определящи нейният успех или провал”. Връзките с обществеността са изключително важна страна на мениджмънта, тъй като стремежът за създаване на име, престиж, образ на фирмата обуславя необходимостта от отделяне на специално внимание за целенасочено планиране, организиране и провеждане на мероприятия в областта на връзките с обществеността.
Професорът по комуникации Джон Марстон предлага за по-точното дефиниране на PR да бъде използвана формулата R - A - C - E, означаваща следното:
Връзките с обществеността е преднамерено и планомерно провеждане на съвкупност от мероприятия за формиране на благоприятно обществено мнение за фирма или организация, за изграждане на трайно доверие към стоките и услугите, които тя предлага на пазара.
..........................
Както всяка социална практика, така и пъблик рилейшънс се основавана определени професионални принципи. Те са успешно фомулирани от Артър Пейдж през 1930г. Макар съвременните технологии да са модифицирали същността на PR, тези принципи запазват актуалността си и днес:
Първият принцип гласи следното: Необходимо е висшите мениджъри да се осигуряват с информация, необходими данни и факти за състоянието на вътрешната и външна комуникационна ситуация, като за целта се проведат необходимите социални, социално-психологични, комуникационни, културологични, лингвистични анализи и въз основа на резултатите, получени от тях се подготвят планове за деиствие - с основна цел изграждане на благоприятни взаимоотношения с целевите публики.
.........................
Отличителна особеност на демократизацията на западните общества след Втората световна война е зачитането на всеки един човек, което води и до новата роля на индивидите и групите. Тогава почва да се говори за взаимодействие, за взаимоотношения. Прави впечатление, че тук процесът не е едностранен, като се изхожда от разбирането, че PR са средства и методи за пропаганда (еднопосочна комуникация), а се налага схващането, че организацията и нейните публики си взаимодействат. Навлизат понятия като съвместна, взаимна, взаимоизгодна, сътрудничество и т.н.
........................
Фактически съвременна наука PR представлява синтез от тези три концепции. Съвременното лице на PR е представено от интерактивен модел.
Схема №3: Взаимодеистващ (Интерактивен) модел
Комуникационната политика е неразделна част от комплексната маркетингова политика на фирмата. Наред с производствено-стоковата, иновационната, ценовата, инвестиционната и пласментната политика тя е призвана да стимулира потребителското търсене чрез създаване и поддържане на благоприятна представа за фирмата и положително отношение към нейните постижения. Комуникационният микс зависи от мащабите на фирмата и нейните финансови възможности. Крупни фирми, с възможности за широка производствена гама и продажби на различни пазари, ще води различна комуникационна политика в сравнение с тази на средните и дребните фирми с по-ограничена производствена номенклатура и пазари за пласмент. Комуникационният микс зависи и от характера на стоките и услугите.
Някои от по-важните функции на комуникационната политика на фирмата могат да бъдат систематизирани в следните насоки:
....................
Планиеа се проучване на ситуацията в град Велико Търново. Интерес представлява броя на банките, които са разкрили клонове там, и от колко време функционират техните клонове. От съществено значение е нагласата у местните целеви групи към банките в града. (Банка ДСК, Пощенска банка, ОББ)
Първото, което се предприеме е изследването на човешкия потенциал в града.
Задават се следните въпроси:
1) какъв е процентът на трудоспособното население в града
2) какъв е процентът на безработните в трудоспособна възраст
3) структура на заетостта по отрасли
4) материално състояние на жителите на града
5) брой на заетите в големи фирми и предприятия
6) образование, информираност, обща култура.
Необходимо е да се проучат и различните целеви групи на публиката на банка. Но преди да се пристъпи към всичко това, е необходимо изготвянето на формулировка на проблема.
В действителност проблем в истинския смисъл на думата не съществува. Проблем съшествува дотолкова, доколкото възникналата ситуация е нова и е в недобре познат за нас район. По-точно от значение е въпроса как банката ще бъде възприета от местната публика. Тоест източник на възможно притеснение е отношението на бъдещата публика на Райфайзенбанк. Начало на неговото възникване (евентуално) може да бъде при откриването дейността на клона. Тоест проблемът няма предистория и още не е сигурно, че въобще ще се прояви. Във възникващата PR-ситуация засегнати могат да се окажат някои групи (целеви), които имат конкурентно отношение към дейността на банката - тоест присъстващите вече банки. Засегната може да бъде и самата Банка. За останалите групи на местната публика не се очаква да възникнат проблема от навлизането на банката в града. Засегнатите потенциално субгрупи - останалите банки могат да бъдат обезпокоени от новата конкурентна обстановка в града.
След формулировката на потенциалния проблем се пристъпва към ситуационен анализ.
Оценяват се вътрешните фактори, имащи отношение към възникващата ситуация. Поради факта, че финансовата институция е нова и непозната на местния банков пазар, се очаква, че ще се сблъска с първоначално недоверие на потенциалните й публики. Те могат да бъдат настроени скрито от банките-конкуренти и да им бъде внушено недоверие. Какви са ресурсите на Райфайзенбанк?
Първо: на лице е опита и финансовата сигурност на корпорацията майка.
Второ: служителите са отговорни и честни хора, излъчващи чувство на сигурност и будещи доверие, подбрани специалисти.
Трето: пълния пакет от банкови услуги може да се превърне в ресурс при по-нататъшните PR-усилия.
Прегледът на комуникационното поведение на членовете на ръководството дава обнадеждаващи впечатления за специалистите по PR. Ръководството е обмислило комуникационното си поведение и е съзнало значението на комуникацията за постигането на целите на организацията.
Тоест, организацията постига една добра подготвеност за посрещане на евентуално възникващият PR-проблем.
Оценката и изследването на външните фактори очертава картина: и позитивните, и негативните фактори могат да произтекат от отношението на субгрупите. Най-важната субгрупа е групата на големите предприятия, респективно техните ръководства, бизнессредите и по-едрите частни клиенти. Интерес, въпреки корпоративната насоченост на банката, представлява и групата на служителите и работниците на големите предприятия. Защо - ще бъде обяснено по-късно. Затова, въпреки необходимостта от приоритетно подхождане на целевите групи, ще бъде отделено внимание и на четирите, посочени по-горе групи.
Приема се, че информацията, която е необходимо да бъде разпространена, може да достигне до тях чрез средствата за масово осведомяване и чрез разпращане на писма и рекламни материали.
След като сме анализира по този начин ситуацията и средствата ни за реагиране, може да пристъпи към втората стъпка от програмата за PR.
......................
Темата е изготвена 03.2004г.
Темата съдържа графики.
Използвана литература: (14 източника).