|
РУСЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ “АНГЕЛ КЪНЧЕВ”
ФАКУЛТЕТ “БИЗНЕС И МЕНИДЖМЪНТ ”
Дипломна работа
на тема:
Маркетингово проучване на международен пазар (на примера на корпорация “Coca-Cola”)
Дипломант: Научен ръководител:
/М. Савова/ /доц. д-р ик. Г. Вълчев/
2006 г.
СЪДЪРЖАНИЕ:
|
3 |
І глава. Понятието “Пазар” - от общото към частното ..................... |
5 |
Пазарът като обща икономическа категория ............................. |
5 |
Особености в дефинирането на понятието “Международен пазар” ........................................................................ |
12 |
Международният пазар на безалкохолни напитки като специфичен пазарен сегмент ............................................................. |
16 |
ІІ глава. Теоретико-методологически и методически въпроси на маркетинговото проучване ......................................................................... |
21 |
Същност на маркетинговото проучване ..................................... |
21 |
Особености на приложението на маркетинг проучването в международния бизнес ........................................................................ |
28 |
Методически въпроси на организирането и провеждането на маркетинг проучване на международен пазар ................................ |
31 |
ІІІ глава. Провеждане на маркетингово проучване на международен пазар на безалкохолни напитки (на примера на корпорация “Кока-Кола”) ............................................................................. |
37 |
Заключение ............................................................................................... |
59 |
Използвана литература .......................................................................... |
63 |
Въведение
Темата на дипломната работа е “Маркетингово проучване на международен пазар (на примера на корпорация “Кока-Кола”)”. Темата не е избрана случайно, тъй като фирмата и марката “Кока-Кола” са толкова известни, че потребителите по цял свят консумират продуктите на “Кока-Кола” и не се замислят какво е струвало на компанията да стигне дотук.
В първата глава от дипломната работа се засяга понятието “Пазар”, като се разглежда в контекста на икономиката, в контекста на маркетинга, преминава се през понятието “Международен пазар” с неговите особености и последната част се отнася за пазара на безалкохолни напитки като пазарна ниша в световното производство и потребление.
Втората глава засяга изцяло същността на маркетинговото проучване и особеностите на международното маркетинг проучване, тъй като поради разширяване обхвата и пазарите, вътрешното не би могло да постигне целта, за която се използва международното маркетингово проучване. Изследват се и методическите въпроси по организиране и провеждане на едно международно маркетинг проучване.
Третата глава от дипломната работа представя маркетинг проучване на световния пазар от страна на корпорация “Кока-Кола”, също така показва и начина, по който компанията си служи с маркетинговия микс на фирмата. Изложението продължава с историята на компанията и марката “Кока-Кола”, намерена в световноизвестна енциклопедия в завършен вид, освен това се посочват последните новини от света на “Кока-Кола”, като например данните на компанията за първата четвърт на 2006г. (в сравнение с тези данни за 2005г.) и се поставя акцент върху най-новата глобална маркетингова платформа на компания “Кока-Кола”, а именно “Кока-Кола страната на живота”. Впечатление прави следният цитат: ““Ние живеем в свят, където всеки прави избори всеки ден и “Кока-Кола страната на живота” окуражава хората да направят тези избори позитивни”, каза Марк Матю, старши вицепрезидент на централния клон за газирани безалкохолни напитки, Маркетинг, Стратегия и Иновация в корпорация “Кока-Кола”. “Тази нова кампания подканя хората да създадат своя позитивна реалност, да бъдат спонтанни, да слушат сърцата си и да живеят пълноценно.”
С подобни близки до сърцето маркетингови и рекламни кампании “Кока-Кола” винаги е завладявала потребителите по цял свят, ще продължи да го прави и в бъдеще. И едва ли някога ще бъде забравена марката “Кока-Кола”. Все пак според изследванията “Кока-Кола” е на второ място след израза “ОК” с 94% разпознаваемост в световен мащаб. И това не би могло да се промени, “Кока-Кола” е и ще си остане най-големият и мощен производител на безалкохолни напитки и приятни емоции у хората по света.
.................................
Заключение
Началото си “Кока-Кола” дължи на бизнеса на един неизвестен мъж и през следващите 120 години се превръща в една от най-големите компании в света. “Кока-Кола” е създадена от д-р Джон Пембертън, странен фармацевт от Атланта, пристрастен към морфина. Чудната напитка е сварена за първи път в месингов котел в задния двор на къщата му на 8 май 1886 година. Докторът смесва лайм, канела, листа от кока и семена от Бразилски храст, за да направи Вълшебното питие. “Кока-Кола” дебютира в най-голямата аптека в Атланта, Jacob's Pharmacy, като 5-центова негазирана напитка. По-късно към сиропа е прибавена газирана вода, за да се получи сместа, позната днес като “Кока-Кола”. Напитката в началото се използва като „тонизиращо питие за мозъка и нервната система" и като един вид медицински елексир. В действителност счетоводителят Франк Робинсон, който измисля името и логото “Кока-Кола”, убеждава компанията да свърже класическия слоган „възхитителен и освежаващ” във всички бъдещи рекламни кампании. Поради лошото здраве и недоброто финансово състояние на Пембертън, той е принуден да продава. Инвестира 77 долара за реклама, но изкарва едва 50 долара. По този начин е с 27 долара загуба и затова се налага да продаде компанията си на Ейса Кендлър за 2300 долара. Кендлър постига повече като неин собственик. На 31 януари 1893 г. популярната формула на “Кока-Кола” е патентована. Неговото най-голямо постижение е въвеждането на голямата бутилка на “Кока-Кола” през 1899 година. През 1915 г. The Root Glass Company прави релефна бутилка за корпорация “Кока-Кола”. Рекламата е един важен фактор в успеха на Кендлър и в началото на века напитката вече се продава навсякъде в САЩ и Канада.
Според Чарлз, сина на Ейса Кендлър, баща му наема бившия партньор на Пембертън, Франк Робинсон. Двамата, Кендлър и Робинсон, „добавяйки есенции и премахвайки някои от тях... съставят перфектната формула". През 1913 г. се налага малко да я променят, защото вече не е допустимо да има кокаин в рецептата.
Глобалната експанзия започва през Втората световна война. Американските войници имат възможността да пият “Кока-Кола” отвъд океана. Президентът дава по-късно заповед да се построят десет бутилиращи завода в Европа. “Кока-Кола” следва Америка и във войната в Корея, после във Виетнам и така навсякъде по света. А по времето на президента Рейгън - и в Китай.
“Кока-Кола” прави няколко съществени грешки, една от тях е през 20-те години на миналия век. Тогава собствениците отказват да купят една малка компания за безалкохолни напитки за 10 000 долара. Но едни други бизнесмени правят това. Малко по-късно нейното име е сменено. Те кръщават новата компания Pepsi-Cola.
Като талантлив счетоводител Франк Робинсон написва и първия слоган през 1886 г. - „Пий “Кока-Кола”. От деветте напитки на ден през първата година се стига до 800 милиона продажби на ден 100 години по-късно.
“Единствено водата днес се пие повече. Но кой знае... дайте на “Кока-Кола” още сто години.” 2
С близки до сърцето маркетингови и рекламни кампании “Кока-Кола” винаги е завладявала потребителите по цял свят, ще продължи да го прави и в бъдеще. И едва ли някога марката “Кока-Кола” ще бъде забравена. Все пак, според изследванията, “Кока-Кола” е на второ място след израза “ОК” с 94% разпознаваемост в световен мащаб. И това не би могло да се промени, “Кока-Кола” е и ще си остане най-големият и мощен производител на безалкохолни напитки и приятни емоции у хората по света.
...................................
Използвана литература:
................................
Темата е изготвена 06.2006г.
Темата включва снимки, графики и таблици.
Ключови думи: пазарът като обща икономическа категория, особености на международния пазар, международен пазар на безалкохолни напитки, същност, методология и организация на маркетинговото проучване, приложение в международния бизнес, Провеждане на маркетингово проучване на примера на корпорация “Кока-Кола”
2 Сп. “Мениджър”, брой 4 (90), април 2006г.