КУРСОВА РАБОТА
По Управление на дистрибуцията
Тема:
Анализ на предлагането на дребно на продукт “Предплатени разговори - b-connect” под търговската марка GloBul в град Варна
2005 г.
Съдържание:
Тарифен план b-connect hit в сила от 16.11.2005 г. 3
Тарифен план b-connect в сила от 21.11.2005 г. 4
Тарифен план b-connect SMS в сила от 21.11.2005 г. 4
3. Какво е b-connect седмичен бонус? 5
5.2. Стратегии на дистрибуция 12
……………………………
GloBul е търговска марка, с която компанията “Космо България Мобайл” ЕАД предлага мобилни телекомуникационни услуги в България.
Създадена през 2001 г. компанията гради дейността си въз основа на богат международен опит и ноу-хау.
До момента компанията е инвестирала над 950 млн. лв. в развитие на дейността си.
GloBul е изградила 99,6% покритие от населението и 97% от територията на страната и е осигурила роуминг в 135 страни в света чрез 297 роуминг-партньора.
В началото на август 2005 г. GloBul приветства своя двумилионен абонат. В момента, съотношението между потребителите на предплатените и абонаментните услуги на компанията е 67% към 33%.
Компанията е развила широка и гъвкава дистрибуторска мрежа. Продуктите и услугите се предлагат в над 460 търговски обекта в цялата страна.
……………………………
В-connect е предплатена програма на GloBul. Тя е предназначена за всички, които искат да използват мобилен телефон, без да сключват договори и да плащат месечни сметки. Закупувайки SIM карта b-connect, е лесно да се контролират разходите на клиента и няма да му се налага да плаща месечни такси.
……………………………..
В настоящото изложение в съгласие с темата ще бъде направен анализ на предлагането на дребно на продукт “Предплатена програма” с марката GloBul в град Варна.
Изборът и изграждането на канал за разпределение е основен момент в дистрибуционната политика на фирмата. Изборът зависи от продукта и от спецификата на пазара.
Изследваният продукт с търговска марка GloBul “Предплатени програми b-connect” (особено в момента на въвеждането на нов продукт на пазара) трябва така да бъде представен, че да намери добър прием от клиентите. За това спомагат пазарно ориентираните усилия както на фирмата, така и на търговците на дребно, които предлагат нейния продукт. За целта е нужно непрекъснато да се следи пазара, да се събират данни и информация за него, като в същото време се анализират слабите и силните страни на дейността на компанията и нейните дистрибутори, и в дейността на конкуренцията й.
……………………………………
Компанията използва три основни стратегии на дистрибуция:
- Чрез създаване на собствени канали:
Това е най-амбициозната стратегия и е по силата на големи фирми със световна известност. Основно изискване за използването на собствени канали за разпределение е продуктът да позволява предлагането му в ограничен брой търговски точки. В нашия случай това е така, тъй като първоначалното покритие на оператора е предпоставка за ограничаване броя на търговските точки.
Използвана литература:
2. “Въведение в маркетинга”, УИ ”Стопанство”, 1999 г.
3. Котлър, Ф., „Управление на маркетинга”, изд. Класика и стил, 2002.
Темата е разработена 2005 г.
Темата съдържа таблици.
Ключови думи:
Тарифен план, марката Globul, предплатена програма, b-connect, gsm-оператор, месечен абонамент, търговски обекти, екстензивна дистрибуция, монополно-селективна дистрибуция, седмичен бонус