|
Курсова работа
по Международни маркетингови стратегии
на тема:
Пазарен анализ на българския туристически продукт - Екотуризъм
СВИЩОВ
2008
СЪДЪРЖАНИЕ
1. Състояние на алтернативния туризъм към момента
2. Състояние на целевите райони
3. Потенциални ресурси в Североизточния район
4. Потенциални ресурси в Северозападния район
5. Жизнеспособност и конкурентноспособност
Алтернативният туризъм (селски, еко, културен, здравен и т.н.) под формата на обиколки (по-дълги от един ден) е незначителен в сравнение с масовия туризъм. Според SEEEurope.net, той привлича годишно само около 3 милиона евро, което е увеличение с 30% спрямо предходните години. Въпреки, че туризмът напоследък е станал най-голям приоритет, още не е формирана национална стратегия, нито е налице сериозно изследване, проучване и анализ на международните пазари, страните конкуренти и предпочитанията на клиентите.
По официални данни страната се посещава ежегодно от близо 7 млн. чужденци. Около 4 млн. идват с цел туризъм. Основните конкуренти на България са съседите й Гърция, Турция, Румъния и Хърватия. Например в Хърватска откриват нова целева група за преуспяващия туристически отрасъл на страната – богатите западноевропейци. Това може да бъде реална заплаха за съответна стратегия в България, тъй като вече Хърватска привлича два пъти повече туристи от България и голяма част от тях идват от Германия.
.........................................................................
В началото бяха очертани като цяло силните и слабите страни на алтернативния туризъм. Нека не забравяме, че вече съществуват различни предприятия за алтернативен туризъм в района и някои предприемачи са предприели разширяване на капацитета за настаняване (екологични лагери и села). Отварянето на транспортните канали (моста на Дунав) и засиленият маркетинг, съсредоточени върху “туристическите магнити”, могат да увеличат туристическите потоци в областите. Туристи може да се очакват и от София, което ще удължи сезона на заетост и вероятно ще увеличи приходите на съществуващите туристически фирми. При условие, че те могат да си сътрудничат с новите предприемачи и общините в малки, но разрастващи се туристически клъстери, има добра възможност да бъдат постигнати жизнеспособност и конкурентноспособност на този подсектор.
Една конкретна и вече изпитана заплаха е недостигът на опитен персонал (келнери и готвачи). Също така младите хора, обучени в сферата на туризма, вместо да работят по места, предпочитат да заминат за района на Черно море или София.
.........................................................................
От по - горе написаното биха могли да се направят няколко предположения, за да се разбере потенциала за алтернативен туризъм, в частност еко - туризма. Някои от най-важните са:
- Предположението, че има туристически ниши на туристи със специални интереси и че предприемачите могат да ги привлекат в условията на тежка конкуренция на национално и на международно ниво;
- Силна мотивация за сътрудничество между участващите ;
- Подобрение на физическата инфраструктура (основно пътища и възможности за настаняване);
- Подобрения в обучението и процедурите за наемане на работа, за да се увеличат мотивацията, отношението към услугата и професионалните и езикови умения сред хората, които ще бъдат заети в сектора на алтернативния туризъм.
Източници:
3. Ситуационен анализ- България и екотуризмът, юни, 2003 г., гр. София
Темата е изготвена 12. 2008 г.
Не съдържа таблици
Ключови думи:
екотуризъм, български туристически продукт, пазарен анализ, алтернативен туризъм, целеви райони, потенциални ресурси, ефективност, конкурентноспособност, иновации, растеж