|
Реферат
на тема:
Маркетинг стратегия на „БТК” ЕАД
2007
СЪДЪРЖАНИЕ
1. РЕКЛАМНА СТРАТЕГИЯ НА „БТК” ЕАД
2. РЕКЛАМНА КАМПАНИЯ НА „БТК” ЕАД
3. ТЕЛЕВИЗИОННА РЕКЛАМА НА „БТК” ЕАД
В настоящият процес на глобализация и мащабност в действията на фирмите, големите корпорации все повече си приличат – те се стремят да прилагат най-новите технологии, копират методите за подобряване на качеството, подражават си като прилагат откритията в мениджмънта и т.н. Всичко това намалява и размива различията между тях, като затруднява публиката в нейната ориентация. В подобна обстановка фирмата, която е в състояние да бъде уникална, печели отлични позиции в конкурентната битка. Уникалността на една фирма може да бъде изразена в неповторими характеристики на предлаганите от нея продукти или услуги, в тяхната рядкост – трудно се намират, в изпреварването на конкурентите – продуктите/ услугите за първи път се предлагат и пр. В основата на уникалността, обаче, винаги стоят потребностите на потребителя, изразявани чрез очаквания за точност, коректност, навременност, сигурност, привлекателност и т.н.
С важно значение за всяка една отделна фирма е изграждането на позитивна реклама, лоялност към марката, което е пряко следствие от нейната продуктова, производствена, маркетингова и като цяло фирмена политика, цели и задачи, които си е поставила. Днес конкурентната борба за пазарни позиции и нови клиенти се води не толкова чрез разработването на елементите на маркетинга, но чрез актуални системи и техники за въздействие върху потребителите, като водещи критерии са политически, икономически и най-вече социални фирмени примери с цел полза за обществото.
Рекламната стратегия на една фирма или компания има за задача да създаде позитивна нагласа от страна на публиката, както и да популяризира своите продукти/ услуги чрез определени начини на въздействие върху потребителите (потенциални и реални) с оглед провежданата предпродажбена и продажбена фирмена политика.
.........................................................................
Пред PR екипа на БТК теоретично и практически стоят два основни проблема за разрешаване при изграждане на корпоративен имидж и съответно лоялност към продуктовото разнообразие и търговската марка на БТК, а именно:
- да се открои фирмата от другите организации, като се подчертае нейната уникалност, т.е. да се конструира корпоративна уникалност, и
- да се мотивира публиката не просто за потребление на конкретен продукт или услуга, а за съдействие на компанията в реализацията на нейната цялостна политика.
Създаването и внасянето в публичното пространство на фирмения имидж е сложен и продължителен процес, който се подчинява на определен правила, изисква професионален подход и определени ресурси. Под технология на изграждане на фирмения имидж се разбира прилагане на специфични знания за създаване и поддържане на устойчив фирмен имидж. PR се основава на конкретни принципи, знания и техники за постигане на тази цел. Процесът на конструиране на фирмен имидж преминава през няколко взаимно свързани етапа:
· етап на установяване на изискванията и очакванията на публиката по отношение на БТК;
· етап на селектиране на силни и привлекателни характеристики;
· етап на модифициране на конкретни характеристики като средство за очертаване на желан от публиката уникален корпоративен имидж;
· етап на внасяне на фирмен имидж в публичното пространство;
В последователното и целенасочено реализираната PR дейност за изграждан на корпоративен имидж могат да бъдат очертани условно два етапа. Те са отражение на единството от тактически и стратегически задачи, които трябва да бъдат решавани от фирмения PR:
1. конструиране на тактически образ - в неговата основа залягат актуални проблеми, вълнуващи публиката. Възможностите на компанията да достигне до публиката са ограничени - не само като ресурси, но и като реална възможност на самата публика да поеме информацията предлагана и от конкретната анализирана фирма. Всеки индивид се нуждае от най-разнообразна информация в своята социална и личностна реализация, а в публичното пространство действат огромен брой информационни източници, които се борят за неговото внимание.
.........................................................................
Телевизионната реклама съдържа частност като вид рекламно средство разнообразно в тематично и жанрово отношение дялове. В реализацията им се прилагат принципите на класическата журналистика, на художественото творчество, на обучението и образованието, на развлечението и рекламния бизнес. Уникален е интензивният процес на взаимно проникване и синтез, резултат на специфични технологични и природни особености на медията, на характеристиката на нейната аудитория, на рефлексията, което най-новото електронно средство има към динамиката на обществените процеси.
Рекламата в телевизионния канал е платена форма на нелична комуникация, която се предава чрез масмедиите. Основните функции на рекламата са:
· да промоцира продуктите на организацията;
· да стимулира търсенето;
· да уравновесява рекламата на конкурентите;
· да направи продавачите по-ефективни;
· да увеличи употребите на един продукт или услуга, предлагана от Компанията;
· да напомни и подсили клиентите;
· да намали продажбените флуктуации.
Повечето фирми се възползват от големите възможности на рекламата в телевизията и влагат огромни средства за разработване на ефективни рекламни кампании.
.......................................................................
1. Аврамов, В. Комуникационна политика на фирмата. С., Сиела, 2001;
2. Илиева, Л. Модерната реклама; С.; изд. “Тилия”; 1996;
3. Котлър, Ф. Котлър за маркетинга. Как да създаваме, печелим и управляваме пазарите. Издателство "Класика и стил", С., 2000, с. 244.
4. Котлър, Ф.: Управление на маркетинга. Том ІІ, Графема, 1996;
5. Класова, С.; П. Иванов и кол. Въведение в маркетинга. С.; Унив. изд. „Стопанство”; 1999;
6. Кръстев, С.; „Рекламата”; С.; изд. “Сиела”; 2000;
7. Менчева, Л. Рекламна политика. С.; НБУ; 1996;
8. Менчева, Л. Лозанов; Маркетингови комуникации. С.; Тракия - М; 2003;
9. Янкулов, Янко. Продажбата е лесно нещо. С., Унив. изд. „Стопанство”, 2002;
10. www.btc.bg
Темата е изготвена 2007 г.
Не съдържа таблици.
Ключови думи:
маркетинг стратегия, комуникационна политика на фирма, рекламна политика, телевизионна кампания, управление на маркетинга, функции не рекламата, стратегия на търговската марка, маркетингови комуникации, маркетинг микс