|
РЕФЕРАТ
По Маркетинг
На тема:
Характеристика на преките продажби
2007 г.
Съдържание:
1.1. Вертикални комуникационни канали
1.2. Хоризонтални комуникационни канали
1.3. Диагонални комуникационни канали
2. Преки продажби – характеристика и предимства.
3. Начини на приложение на преките продажби
4. „Трите грации” на преките продажби
Понятието „преки продажби” се използва по отношение на създаването на база данни, като общата реклама се върти около използването на печатни и електронни средства за масова информация. Тук насърчаването на продажбите се използва спрямо мястото на продажбите, което всъщност представлява и взаимоотношението относно заложените цели. В процеса на изграждане на това взаимодействие се преминава през потенциалните клиенти, като трябва да се отбележи, че съществуващият подход е персонален.
В този смисъл преките продажби са всяка рекламна дейност, която създава и използва директно взаимоотношение с даден клиент или потенциален клиент като личност. Изграждането на директен контакт е и основата на взаимоотношението с потребителите, от което зависи и дългосрочният успех в бизнеса.
Тъй като общата реклама се обръща към хората като към маса, тя се насочва към събуждането на склонността у тях да вземат определени решения освен на мястото на покупката, но и другаде и в друг момент. Следователно преките продажби използват същите средства както насърчаването на продажбите (директна реклама и специални предложения), но ги провежда на краткосрочна основа с цел изграждането на взаимоотношения с тези адресати като личности, които се включат в база данни.
……………………………
Основната цел на преките продажби е разграничаването на потенциалните клиенти като личности и изграждането на трайни взаимоотношения с тях, в резултат на които се постигат по-големи ползи за потребителите и по-високи печалби за предлагащите фирми. Именно тази цел е известна като т. нар. Трите грации на преките продажби.
Първата грация се свързва с разграничаването на отделната личност, като се определят личностните особености, с цел отправяне на убедителни призиви. Трябва да се отбележи, че цялата информация се съхранява в база данни.
Втората грация се използва по отношение постигането на трайни взаимоотношения с клиентите, чрез предлагането на стоки и услуги, които със сигурност биха им допаднали.
1. Благоев, В., Маркетингът в определения и примери, С, П. Берон, 1989.
2. Борисов, Б. Л., Технологии реклами и РК, М., ФАИР-ПРЕСС, 2001.
3. Бърд, Д., Директен маркетинг, Б., Делфинпрес, 1993.
4. Доганов, Д., Б. Дуранкев, Реклама и насърчаване на продажбите. Терминологичен справочник.. С, Стопанство, 1995.
5. Иванов, В., Печелившата реклама, Г., Солар, 1993.
6. Иванов, П. 2004. Цели, стратегии и тактики в маркетинга, ИСК.
7. Кръстев, Се., Маркетинг проучвания, С, Зодиак, 1995.
8. Кръстев, Се., Рекламата: понятия, правила, примери, С, Сиела, 2000.
9. Младенова, Г., Маркетингови анализи. Тракия-М, 2000.
Темата е изготвена 2007 г.
Темата не съдържа таблици, графики, картинки.
Ключови думи:
комуникационни канали – вертикални, хоризонтални, диагонални; преки продажби, начини на приложение на преките продажби, „трите грации” на преките продажби