|
КУРСОВА РАБОТА
На тема:
Комуникациите в системата на маркетинга
2009 г.
Съдържание:
1. Място и роля на комуникациите в маркетинг-микса
1.1. Основни характеристики на маркетинга
1.2. Комуникацията като елемент на маркетинг микса
2. Комуникационна политика на мениджърите
3. Комуникационна стратегия на фирмата
4. Стратегии на комуникационния микс за увеличаване на продажбите и пласмента
4.1. Схема на стратегия на „избутване”
4.2. Схема на стратегия на “издърпване”
……………………………………
В условията на пазарно стопанство ролята на маркетинга непрекъснато нараства. Принципите му лежат в основата на системата на управление на по-голяма част от фирмите и компаниите в САЩ, в Западна Европа, в Япония и други. Модифицират се организационните структури, фирми и методи за ръководство на производствено-пласментна дейност.
Всяка фирма, независимо от своя предмет на дейност, юридически статут, форма на собственост и организационно-управленческа структура, която се стреми към просперитет, следва добре да познава пазарната икономика, към която постепенно се насочва и нашата страна.
Фирменото присъствие на вътрешния и международния пазар е многообразно. Успоредно с най-големите фирми в света функционират и множество средни и малки фирми. Независимо от мащабите и националната принадлежност на фирмите, те се стремят да постигнат определено равнище на конкурентноспособността на произвежданите и предлагани стоки или услуги, да реализират изгодни продажби на вътрешния и външните пазари. За постигане на поставените цели основополагащо значение има фирменото управление и преди всичко маркетингът. В условията на икономика, регулирана предимно от пазара и в ограничени размери от държавата, фирмата до голяма степен се основава на маркетинга.
…………………………………….
Маркетинг миксът включва четири основни елемента: стоката, цената, пласмента и комуникацията, с цел проникване на пазара. Ключово място в маркетинга заема комуникационната политика на фирмата.
Съвременният вътрешен и международен бизнес се осъществява в динамично променящи се условия на производство, реализация и комуникации. Днес както фирмите, така и отделните индивиди живеят в сложен и бързо променящ се свят, в който се доказват предприемачески способности, гъвкавост, пазарни рефлекси, информираност, комуникативност и т.н. В обстановка, заредена с огромен динамизъм и неизвестност, с нови открития и внедрявания, със свръхмодерни идеи и технологии, нараства безспорно значението на информацията и на комуникациите, осъществявани между фирми и индивиди, между самите фирми, социални системи и други.
Деловият бизнесмен търси бързи комуникации, които да му осигурят икономия на време и усилия, информация и чувство за предвиждане на промените на стоковите, финансовите, трудовите и други пазари. Една фирма не може да бъде конкурентноспособна, ако не е своевременно и пълно информирана за авангардните постижения в отрасъла и в съответната област, ако не познава пазарните условия за реализация. Поради това ефективната маркетингова организация е немислима без ефективна система на комуникации, т.е. без информация, връзки с обществеността, реклама и други.
……………………………
Целите, които си поставя фирмата трябва да бъдат реално осъществими, да се намират в логическа връзка със съществуващите условия, да са добре обосновани и в крайна сметка да водят до подобряване на резултатите от дейността й. На тази основа, както и на базата на обстоен анализ на данните и резултатите от проучванията, управлението на фирмата следва да прецени и определи най-подходящия за момента и конкретните условия вариант на маркетингова стратегията. Реализирането на маркетингова стратегията се осъществява с помощта на маркетингови програми, в които конкретно се определя какво, кога, къде, как и за какво да се извършва, за да се реализират поставените цели.
В комплекса от дейности за провеждане на маркетинговата политика важно място заема комуникационната политика на фирмата, комуникационният маркетинг микс.
……………………………….
Стратегията на издърпване включва маркетингови и комуникационни дейности, насочени главно към крайните потребители (реклама, стимулиране на продажбите и др.), които да ги подтикнат към покупки и търсене на стоката. В резултат на засиления интерес и покупки посредниците да поръчат стоките на производителя.
Изборът на стратегия е обусловен както от характера на стоката и условията за продажби на пазара, така и от отношенията на производителя с посредниците, техните възможности и активност.
Всичко това предопределя възможността по отношение на рекламата и другите комуникации да се действа съобразно възприетите и доказали своята ефективност подходи за налагане и за популяризиране на фирмата и на тази основа за активизиране на дейността й.
…………………………….
1. Менчева, Лиляна, Рекламни комуникации в международния бизнес, Тракия-М, 1998 г.
2. http://www.scribd.com/doc/8528843/doc413956
3. http://www.scribd.com/doc/17374146/pgitemi7447
4. http://www.bukvite.bg/poem.php?docid=66347
Темата е изготвена 2009 г.
Темата съдържа схеми.
Ключови думи:
маркетингови комуникации, маркетинг микс, комуникационна политика, комуникационна стратегия, стратегии на комуникационния микс, стратегия на “избутване”, стратегия на “издърпване”, маркетингови дейности, търсене, предлагане, проникване на пазара