|
Курсова работа
Избор на пазарна стратегия на основата на SWOT анализ на бизнес средата на фирмата
2006 г.
СЪДЪРЖАНИЕ
2. Обща характеристика на приходите и разходите
3. Обща характеристика на клиентите
4. Обща характеристика на конкурентите
5. Обща характеристика на доставчиците
6. Анализ на маркетинговата среда
7. Силни и слаби страни на фирмата. SWOT – анализ
11. Стратегии. Продуктова и пазарна стратегия
12. Цели и задачи на фирмата за 2006 година
13. Избор на стратегическа алтернатива.
ЕООД “Текстил” е регистрирано в търговския регистър на Община Пловдив след съдебно решение на Пловдивския окръжен съд №2538 от 06.09.2001 г. Дружеството е създадено от инженер Румен Стоилов. През последните три години ЕООД ”Текстил” е развивало основна дейност в областта на търговията с текстилни изделия. Към настоящият момент фирмата разполага с верига от магазини в четири големи града: Сливен, Бургас, Пловдив и Велико Търново, а също така и с дистрибуторска мрежа обхващаща 3% от търговията с текстилни изделия в страната. Фирмата отделя 4.5% от печалбата си за маркетингова дейност – локална и национална. Съвместно с консултантска и рекламна компания “ЕЛИТ- Г” разработва рекламната и маркетинговата си стратегия за период от една година.
......................................................
Анализирайки информацията за самата фирма трябва ясно да се разграничат и анализират конкретните финансови, аналитични и други данни и точно да се определи кои приоритетно са задачите й и как те съвпадат със силните страни от дейността й; кои са слабите й страни и как и по какъв начин фирмата може да неутрализира негативното им влияние върху себе си и да ги превърне по някакъв начин в свои плюсове пред конкурентите си.
Слабостите в развитието предимно се свързват с нестабилната икономическа обстановка, нуждата от правна регламентация, нуждата от инвестиции и много други фактори, оказващи влияние в различна степен върху фирмите.
Силни позиции могат да са: печеливши пазарни позиции, висок пазарен дял, липса на стабилни преки конкуренти; нарастващи парични потоци и нарастващ брой на персонала поради увеличеният обем на дейност; добра маркетингова стратегия; добро обслужване на клиентите, с което да улеснява клиентите си и по такъв начин да ги печели за продължителен период от време.
.............................................................
Най-популярната схема на маркетинг микса[1] е създадена от Джеръм Мак Карти, който обобщава всички елементи в четири основни групи: продукт, пласмент, цена и рекламно – насърчителни дейности или т. нар. 4 “р”. Всички четири групи могат да се състоят от различни елементи в зависимост от естеството на туристическия обект и неговите конкретни нужди. Според него той включва:
ü планиране на продукта; ценообразуване;
ü маркова политика; разпределителни канали;
ü лични продажби; рекламиране;
ü насърчителни дейности; пазарно проучване
ü комплектоване и представяне на продукта;
ü обслужване; показ; складово-превозни дейности;
...............................................................
Изборът на алтернатива за развитие на дружеството се извършва на базата на операционализирани цели и задачи в плановия период. Оценяват се възможностите за най – правдоподобно и оптимално развитие и се избира конкретен вариант като алтернатива на всички останали. По този начин целеполагането в прогнозната дейност получава действителни измерения и способства за мобилизиране на ресурсите, дейността и резултатите на дружеството за постигането на конкретно приетите критерии за неговата оптималност.
...........................................................
При управлението на маркетинговата дейност в конкретната фирма трябва първоначална да се анализира мястото на пазара на тази фирма /пазарния й дял и възможностите за увеличаването му/, както и конкурентите /чрез използване на SWOT анализа за силните и слабите страни, благоприятните възможности и заплахи от страна на обкръжаващата фирмата среда/. Определя се и финансовото състояние на фирмата /възможност за разработване на нов продукт, инвестиции, анализи, дистрибуция и собствена търговска мрежа и поддържането й, рекламна стратегия и кампания и т.н./ Набелязват се и краткосрочните и средносрочни маркетингови цели, съобразени с фирмените такива /и по-конкретно с фирмената стратегия/.
....................................................
1. Маринова, Е. “Маркетинг, продукт, реклама”, Princeps Варна, 1992 г.
2. Прайд У., О. Ферел, “Маркетинг - концепции и стратегии”, “Протед”, София 1994 г.
3. Атанас Дамянов – “Планиране и прогнозиране”; Университетско издателство, 2002 г.
4. Данни, предоставени от Маркетинговия отдел на фирмата
..............................................
Темата е изготвена 2006 г.
Темата съдържа 2 таблици и 2 графики.
Ключови думи:
мисия и визия на фирмата; приходи и разходи; характеристика на клиенти, конкуренти и доставчици; маркетингова среда; SWOT анализ; контролинг; стратегическа алтернатива