|
Курсов проект
на тема:
Анализ към публикувана статия на в. Капитал:
„Да спечелиш световното”
2010
Съдържание
Допълнителни въпроси и отговори
1. Какви са белезите на агресивния маркетинг?
2. Стратегическо планиране и маркетингов микс характерни белези и в двете фирми „Nike” и “Adidas”?
3. Какви възможности се разкриват пред производителите на тези марки?
4. Какви са критериите върху които се сегментира потребителският пазар?
5. Концепции за осигуряване печалбата на фирмите?
6. Какво представлява маркетингов блиц?
7. Направете SWOT анализ на фирма „Adidas”?
8. Приведете подходящи примери за български фирми успели в бизнеса със спортни стоки?
В бр.9 от 5 март 2010г. на вестник „Капитал” е публикувана статията на Маргарита Насева озаглавена „Да спечелиш световното”. Тя засяга темата за производство и продажби на спортни облекла, и съперничеството между марките водещи в тази област „Nike” и „Adidas”.
Водещата компания в областта на спортните стоки е „Nike”. Тя излиза на пазара с разработването на нова технология за направата на екип от рециклирани стари пластмасови бутилки. Главна роля в представянето на този екип ще изиграе португалеца Кристиано Роналдо. Освен него и неговия отбор фирмата ще облече в новаторските си екипи още девет отбора, които ще се борят за световната купа, между които са Бразилия и Холандия. С това тя се стреми към спечелването на по-голям дял на пазара на спортни облекла, тъй като в последната година се наблюдава спад на продажбите и печалбата. В края на миналия месец компанията „Nike” направи сериозна заявка за агресивна маркетингова политика на предстоящия мондиал и обяви, че чрез тези нови продукти и маркетингов блиц се надява да си осигури по-голям дял на пазара.
Но фирмата „Nike” няма да бъде сама на този пазар. В производството на спортни стоки на върха стои германската фирма „Adidas”. Тя ще се опита да отстои 40-годишната позиция като основен спонсор на най-популярната игра в Европа. Финансовият директор на „Adidas” Робин Сталкер не закъсня с отговора към конкурентите си: „Футболът е наш! Ние ще продължим да доминираме на пазара”. Очаква се през месец май фирмата да се появи на пазара с високо технологични футболни обувки. „Adidas” изпадна в маркетингов спад и след закупуването на спортната компания „ Reebok” през 2006г. „ Reebok” не можа да се пребори с пазара в Северна Америка и затова се наложиха някои промени в управлението на германският гигант като започна със закриване на работни места и регионални офиси. Това го правят с цел да осигурят икономии от над 100мил. евро след 2010г. Макар, че „Adidas” е втората по продажби на спортни стоки след „Nike”,тя си остава единствената марка във футбола от десетилетия. И въпреки трудностите с които се сблъсква и на това Световно първенство си остава главен спонсор, доставчик на екипи за 12отбора включително на Германия, Испания и Южна Африка, също така и екипите на представителите на ФИФА и най важното за едно такова първенство топките.
……………………………………………..
Търговски подход - веригите „Nike” и “Adidas” са с увеличен обем на продажбите в следствие на това, че те откриват няколко нови търговски обекта. С големите инвестиции които направиха и двата гиганта “Adidas” с закупуването на „Reebok” и „Nike”с „Umbro”, сега те разчитат на възвръщане на тези инвестиции. Но този подход донякъде е и подход на продавача.
С течение на времето маркетинг специалистите са изградили и утвърдили
определен образ на марката и по този начин манипулират потребителя да купува точно нея с чувството, че е закупил наистина качествен продукт, който създава положително отношение сред заобикалящите го хора.
Реклама - за една фирма тя може да донесе плюсове и минуси. В зависимост от това как се представи тя може да донесе допълнителен престиж на компанията, така и увеличаване на продажбите. С изготвяне на новия си продукт екипа за Световното първенство „Adidas”предоставя представянето му на националния отбор на Германия. Рекламата е впечатляваща с креативност и професионално изпълнение, което е струвало на компанията немалко пари, но с постигнатия резултат средствата са си заслужавали. Те също така успешно продават и кецовете си „джедайски” с рекламната помощ на хип - хоп певеца Снуп Дог.
…………………………………………
1. Кръстева, Н., Маркетинг, Изд. МВБУ, Ботевград 2008 г.
2. Насева, М., „Да спечелиш световното”, в. Капитал от 6 - 12 март 2010 г.
Темата е разработена 02. 2010 г.
Не съдържа таблици.
Ключови думи:
агресивен маркетинг, стратегическо планиране, маркетинг микс, критерии за сегментиране, потребителски пазар, конкуренция между производителите на спортни стоки, концепция за осигуряване на печалба на фирмата