|
Курсова работа
на тема:
ИЗГРАЖДАНЕ НА ЕФЕКТИВНА РЕКЛАМНА И КОМУНИКАЦИОННА СТРАТЕГИЯ НА ФИРМА “ОЛИМП ИНДЪСТРИС” АД - ПОМОРИЕ
2007
СЪДЪРЖАНИЕ
3. ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА РЕКЛАМНА КАМПАНИЯ НА ВОДКА "Собиески" НА ФИРМА "Олимп Индъстрис" АД - Поморие
3.1. ПРОЕКТ ЗА ТЕЛЕВИЗИОНЕН КЛИП
3.3. БЮДЖЕТ НА ПЛАНИРАНАТА РЕКЛАМА
4. ОЦЕНКА ЕФИКАСНОСТТА НА МАРКЕТИНГОВАТА СТРАТЕГИЯ
5. ПРЕПОРЪКИ КЪМ ФИРМАТА РЕКЛАМОДАТЕЛ
Интересна и запомняща се е всяка една рекламна кампания, която носи успех за рекламодателите, както и тази, която е претърпяла пазарен провал. Но зад всяка една рекламна акция стои единствено и само желанието за успешен завършек. При съвременните условия за набиране на данни за пазара, продукта (услугата) обект на рекламата, както и този на конкуренцията, при почти равните възможности за използване на едни и същи канали за комуникация цел на рекламните компании вече не е само създаване на интерес у потребителя към даден продукт, но и методичното налагане на дадена марка като критерий за качество, стил, мода и др.
Едни от основните рекламодатели в България и по света са фирмите за производство и дистрибуция на алкохолни напитки. Това са широко използвани продукти, които не само, че не са от първа необходимост, а напротив се приемат за вредни за човешкия организъм. Именно това налага съчетанието на широко мащабна имиджова и продуктова реклама, съчетана с коригираща в дадени държави, или както е в България със забрана за показване на определени места (в близост до училища и детски градини), в определени часови пояси в телевизиите и в детските и здравни предавания.
Това налага разглеждането на рекламата в алкохолния бизнес, като модел за нестандартна, силно ограничена от законов характер и същевременно щедра от към средства. Един от типичните примери за налагане на марка на Българския пазар, чрез използване на всички позволени от закона средства за медийна и пряка реклама е "Олимп Индъстрис" АД - Поморие. Това е и причината да представя за рекламна кампания на този продукт, наложил се в страната, но и поддържащ високия си имидж. С тази разработка се надявам да представя една по-пълна картина на рекламния пазар на алкохолни напитки не само за "Олимп Индъстрис" АД – Поморие, но и като модел за бранша като цяло. Надявам се, че с разработването на този материал ще спомогна за по-лесното и пълно разбиране на рекламните механизми в този основен от гледна точка на рекламата отрасъл.
……………………………………………
3. ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА РЕКЛАМНА КАМПАНИЯ НА ВОДКА "Собиески" НА ФИРМА "Олимп Индъстрис" АД - Поморие
Новата рекламна кампания има за задача да затвърди продукта "Собиески" на българския пазар и да утвърди лидерската позиция на фирма "Олимп Индъстрис" АД - Поморие сред основните участници, предлагащи качествени високо-алкохолни напитки. Основната цел на кампанията е затвърждаване на позитивния имидж на фирмата чрез масирана рекламна кампания с използване на всички канали за комуникация, като се цели да се създаде вярност към фирмата и марката и стимулират покупките на предлаганите продукти. За да продължат добрите продажби постигнати през годините на фирмата "Seagram" има нужда от нова и задълбочена рекламна кампания за най новият продукт на фирмата, именно за това пред рекламистите възникват две основни групи задачи:
1. Маркетингови задачи:
* Въвеждане на продукт с позната и утвърдена фирма на разработен пазар.
* Повишаване на реалните продажби й печалби на компанията “Seagram” в сравнение с предходните години.
* Увеличаване на пазарния дял при алкохолните напитки от среден клас.
2. Рекламни задачи:
* Повишаване имиджа на фирмата и респективно на предлаганите от нея продукти.
* Изтъкване на качествата, които правят " Passport Scotch " лидер сред своите конкуренти.
* Създаване на верни потребители на новия продукт, без да бъдат отнемани клиентите на останалите продукти на фирмата;
* Да се намали като цяло рекламния бюджет като се наблегне на промоционалната и презентационна политика;
* Де се минимизират негативите от рекламната кампания през 2008 година, изразяващи се в обхватност и еднообразност на рекламните средства и огромен рекламен бюджет, който не съответства на постигната ефективност от рекламата.
…………………………………………………….
1. Желев, С. Маркетингови изследвания. С., 2002;
2. Котлър, Ф. Котлър за маркетинга. Как да създаваме, печелим и управляваме пазарите. Издателство "Класика и стил", С., 2000, с. 244.
3. Класова, С.; П. Иванов и кол.; „Въведение в маркетинга”; С.; Унив. изд. „Стопанство”; 1999
4. Лукеш, М. Рекламата на телевизионния екран. С.; 1972;
5. Маринова, И. “Маркетинг – продукт, реклама” Издателство "ПРИНЦЕПС", Варна, 1992г.
6. Маркетинг: Концепции и стратегии – У. Прайд и О. Феръл изд. ФорКом” 1996;.
7. Класова, С.; П. Иванов и кол. Въведение в маркетинга. С.; Унив. изд. “Стопанство”; 1999
Темата е разработена 2007 г.
Не съдържа таблици.
Ключови думи:
рекламна стратегия, медия план, рекламен бюджет, планиране на рекламна кампания, проект за радиоспот, ефикасност на маркетингова стратегия, рекламодатели, анализ на пазара, комуникационна политика