|
Университет за национално и световно стопанство – София
КУРСОВА РАБОТА
По Маркетинг
На тема:
Разработване на работодателски бранд
Специалност: Маркетинг
2009 г.
Съдържание:
3. Длъжностна характеристика на длъжността "регионален мениджър"
4.1. Анализ на потребностите, които тази група удовлетворява на работното си място
4.2. Изготвяне на адекватен на тези потребности маркетингов микс
4.3. Анализ и описание на елементите, най-подходящи за изграждане на работодателски бранд
……………………………
След като сме изготвили длъжностната характеристика, трябва да проучим възможностите, които предлага пазарът на труда от гледна точка на наличие на кандидати с подходящо образование, квалификация, опит и т. н. Много е важно да определим точният пазарен сегмент, към който ще насочим обявата. Това е онази целева група, притежаваща качествата, нужни за заемане и ефективно изпълнение на длъжността, за която търсим човек. В случая предлагаме своя продукт „работно място” на потенциалните кандидати и както преди всяка продажба, е добре предварително да проучим пазара.
Обявата за работа това е нашата оферта за продажба. Когато я изготвяме, трябва да съобразим какво предлагаме ние, какво конкуренцията, какво търси купувачът и на каква цена. Не бива да забравяме, че кандидатът като купувач и ние като продавач сме равнопоставени страни и всеки от нас търси максимална изгода от сделката. Ако търсим образован, квалифициран и комуникативен кандидат, склонен да работи под напрежение, много вероятно е той да търси удобен офис, възможности за професионално обучение и добри перспективи за кариерно развитие. Важно е да се има предвид, че невинаги материалните придобивки са водещи за него. Често – особено в професии, по-тясно свързани с науката – достъпът до скъпа служебна литература и възможностите за участие в професионални конференции и семинари биха могли да бъдат изключително мотивиращ фактор. Други търсят работодател с ясна организационна структура и процеси, добра корпоративна култура и перспективи за развитие. В емоционален аспект много кандидати се интересуват от качеството на предлаганите продукти и услуги, мисията и ценностите на организацията.
…………………………..
Специално предложение представлява специфично обещание за стойност от страна на компанията към потенциалните и настоящи служители, което автентично отличава образа на компанията като работодател. То се препокрива с представата за заетостта в нея, очакванията и бъдещите задължения на потенциалните кандидати за работа. Специалното предложение към служителите е полезен инструмент за привличане, задържане и оценка на представянето на служители, който е съобразен с корпоративната култура и помага за развитието й.
Маркетингът и работодателската марка са неразривно свързани, защото създаването на специалното предложение за служители е обвързано с ключовите моменти от създаването на специалното клиентско предложение. Специалистите по човешки ресурси трябва да заложат на маркетингов подход за изграждане на работодателска марка – имидж на компанията като работодател в очите на нейните настоящи служители и потенциални кандидати. Успешните работодатели комуникират своите специални предложения, свързани със заетостта, през два канала – чрез вътрешния бранд към служителите и чрез външния продуктов бранд към клиентите. "Не може да се създават два отделни бранда, които да живеят собствен живот", каза Рита Вереш.
Обезпечаването на специалното предложение към служителите е по-важно за изграждането на успешна работодателска марка, отколкото е създаването му. Създаването и изграждането на работодателската марка е процес, в който участват не само HR специалистите, но и много други служители.
…………………………
1) Вертикални комуникационни канали:
Ø изходящи канали (отгоре надолу) – чрез тях се предава информация от по-високите равнища към по-низшите равнища на управление. Уточняват се задачите, посочват се начините които трябва да се изпълнят, подават се инструкции и заповеди, извършва се контрол;
Ø възходящи канали (отдолу нагоре) – осигурява се предаване на информация от направленията към отделите и висшето ръководство. Тази информация служи да се изработва обосновани управленски решения. Тези комуникации играят ролята на обратна връзка посредством отчети, сведения и др.
2) Хоризонтални комуникационни канали – осъществяват се на едно и също управленско равнище, т.е. между различните отдели или направленията към съответния отдел. По този начин се осъществяват връзки на сътрудничество, консултации, съгласуват се интересите на отделите и направленията към изпълнение на общо поставените цели.
……………………………
1. Богданова, Б., "Управление на човешките ресурси – преди да публикуваме обявата за работа", е-вестник Делова седмица, бр. 48, 10-16.12.2008. (http://delovasedmitsaconsult.com/home/content/html/main.php?art=2160&len=7686)
2. Томов, Т., X. Александров, И. Иванов, Р. Чичек. Лидерската функция в България: Анализ на груповите отношения, Динамика Консулт ООД
3. Танева, А. Лидерството: управление извън господството. УИ.; С.; 2005.
4. Станулов, Никола, Рангова теория за индивидуално и групово вземане на решения, Издателство на БАН, София, 1989.
Темата е изготвена 2009 г.
Темата съдържа таблица.
Ключови думи:
обява за работа, работодателски бранд, длъжностна характеристика на длъжността "регионален мениджър"