|
На тема:
Балансова група от пасивите на търговска банка - информационна връзка с текущото счетоводно отчитане, методика и основни насоки на счетоводен анализ
05.2005 год.
Търговските банки са най-ранно възникналият търговски посредник. Основните им функции са акумулиране на свободните парични средства от икономическите агенти, които ги притежават в излишък и насочването им към онези, които се нуждаят от тях. При изпълнението на тези функции банките преследват две основни цели: рентабилност и ликвидност.
Средата в която функционират търговските банки е сложна и динамична. Пред тях възникват проблеми от различен характер, чието решаване изисква наличието на огромен обем информация, която характеризира тяхното текущо състояние, както и това на техните клиенти и конкуренти или се отнася до определени бъдещи тенденции и закономерности. За да се използва успешно от банковия мениджмънт, тази информация е необходимо да бъде обработена и в последствие подложена на задълбочен анализ и оценка.
Анализът и оценката на банковата дейност са информационната база за вземането на управленските решения в банките. Основен източник на информация за анализ и оценка на дейността на банките са техните баланси. Изучавайки състава и структурата на балансовите позиции могат да се направят определени изводи за качеството на банковите активи и пасиви.
Пасивните банкови операции са основа за организиране на банковата дейност. Голяма част от тях се явяват за банката привлечени средства. Заемат висок относителен дял в общия обем средства - около 90 %.
Ето защо познаването на основните характеристики на балансовата група от пасива, счетоводното му отчитане, счетоводния контрол и анализ са от съществено значение за ефективното управление на всяка банка.
Анализът като проявление е субективна човешка дейност. В зависимост от информацията, която се обследва той придобива конкретна насоченост. Анализът се извършва с помощта на прибори, технически машини и съоръжения или чрез мисловна дейност.
Главно значение за организацията на отчетния процес имат специфични нормативни актове - Закон за счетоводството, НСС, МСС. Освен тях трябва да се имат в предвид и нормативните актове, засягащи дейността на банковото предприятие - Търговски закон, Закон за банките, Наредби на БНБ, БУС. Организацията на счетоводството се определя и от вътрешни специфични нормативи на самото банково предприятие.
Обемът на счетоводната работа, както и наличието на технически средства за регистриране и обработка на информацията, определят организацията на счетоводните информационни потоци.
На основата на Закона за счетоводството и МСС, БНБ издава указания за организацията на отчетността в банките, за отчитането на банковите сделки, представянето и оповестяването на информацията в счетоводните отчети.
МСС определят четири качествени характеристики, на които трябва да отговарят счетоводните отчети: разбираемост, уместност, надеждност и сравнимост.
Когато се анализира баланса на търговска банка, се поставя и основата на една комплексна характеристика и оценка на дейността й. По-важните цели на анализа могат да се конкретизират като:
………………………..
Темата е изготвена 05.2005.г
В темата са посочени 7 източника на информация.
Темата не съдържа графики, таблици и приложения.