|
университет за национално и световно стопанство
Катедра “Счетоводство и анализ”
дипломна работа
на тема:
“Собствен капитал на банките и неговото счетоводно отчитане”
София, 2006 г.
Глава първа
Характеристика на капитала като обект на отчитане
Втора глава
Отчитане на собствения капитал на банките
2.1. Особености на счетоводството в банките по МСС 30
2.2. Организиране на счетоводството в банките. Документиране.
2.3. Отчитане на основния банков капитал
2.4. Отчитане на резервите
2.5. Отчитане на печалбата
Трета глава
Счетоводен анализ на капиталовата адекватност на банките
* Заключение
* Библиографска справка
Увод
Счетоводството е информационна система, която изпълнява важна роля в съвременните икономически условия. Нейното функциониране е пряко свързано с предоставянето на точна, актуална и полезна информажия за протичащите икономически процеси в отделните стопански единици. В частност счетоводството на банките се сформира и осъществява в съответствие с утвърдената счетоводна теория. Неговите особености произтичат от спецификата на банковата дейност. То е тясно свързано с икономическото развитие на страната ни. Промените от планово към пазарно стопанство, пътя към интеграция в Европейския съюз създават нови предизвикателства за счетоводната теория и практика прилагана в банковата система. Счетоводната дейност се осъществява на базата на методи, принципи и подходи които са създавани векове наред и са усъвършенствани в процеса на неговото развитие. Първоначално счетоводството е практическа дейност, която удовлетворява конкретни потребности, а по-късно се обособява като самостоятелно научно направлвние, в което емпирично натрупаните факти се обобщават, анализират и представят на широк кръг от шпотребители.
Счетоводството на банките има: предмет, научно-обосновани методи, счетоводни принципи, методи на текущо отчитане, обобщаване на счетоводната информация за цялостната дейност на банката.
Негов предмет е получаването на информация за събитията настъпили в банката и довели до промени в имущесвото ú в резултат на извършваните от нея стопански операции. В хода на дейността на банката настъпват промени в активите, пасивите и собствения капитал. Банката прави разходи и реализира приходи и от тях се определя финансовият ú резултат. Използваните принципи, методи и способи за формиране на счетоводна информация са едни и същи за всички стопански единици. Особеностите в банковата дейност произтичат от състава и характера на сделките, свързани с акумулирането на свободни парични средства, тяхното инвестиране, извършването на разплащателни или друг вид финансови услуги. Тези сделки са многобройни, често пъти са еднотипни и в много случай с висок риск. Засягат широк кръг както физически така и юридически лица. Те ползват услугите на банката като: вложители, кредитополучатели, за разплащателни услуги, операции с ценни книжа, валута и други.
На практика счетоводството в банките се осъществява посредством неговият метод, представен като съвкупност от способи. Ако тези способи се прилагат едновременно, не само ще се отразяват настъпващите промени в имущественото състояние на банката, а също така аще се получава обективна информация за него.
Способите на счетоводството са:
Различните обекти на счетоводството в банките изискват прилагането на тези способи в различна степен според техните особености.
Тъй като в банката както във всяка една стопанска единица обектите на отчитане не са никак малко, ще се спра само на отчитането на собствения банков капитал. Като обект на отчитане в счетоводството на банката за него трябва да се знае, как се формира, отчита, какво е значението му за осъществяване на банковат дейност и дали неговият анализ би довел до вземането на по-добри управленски решения.
Заключение
От изложените до тук можем да направим извода, че независимо от това как е формиран и кои са неговите източници, банковият капитзал е база за подържане на жизнеспособността на банката. Банковият капитал гарантира за запазването на доверието в банковата система, защото чрез него се гарантира обезпечаването на евентуални загуби на клиенти. Капиталът определя и обема на извършваната от банката дейност. Той е основа за решаване на принципи на положения, свързани с банковата рентабилност и ликвидност. Възоснова на нормативното му регулиране може да бъде класифициран като източник на средства за финансиране на банковата дейност. Във връзка с неговото подържане и разрастване е важен вътрешният банков контрол, а също така и контролът извършван от БНБ. Вторият е насочен към подържане на конкурентноспособна и ефективна банкова система, която извършва качествени финансови услуги на разумни цени.
Банковият капитал изпълнява няколко основни функции:
* защитна - за покриване на загуби;
* * оперативно - база за възвращаемоет на собствения капитал;
* * * регулираща - база за установяване на кредитни и други лимити
Нарастването на размера на активите и депозитите спрямо капитала на банката поставя проблема за капиталова адекватност. Всяка банка трябва да разполага с достатъчно средства които да осигуряват протичането на дейността ù, но в същото време трябва да инвестира в активи които да осигуряват нейната рентабилност. Съществуващата рискова среда е причина за съществуване на проблема капиталова адекватност. Капитала на банката трябва да е насочен в две направления:
Друг въпрос който стои при разглеждане на собствения банков капитал е неговият размер. Той се определя възоснова на комплексното влияние на множество фактори от икономическото условие на страната. При разрешаване на дейността на банката тий трябва да бъде увеличен като се запази степента на поетия риск. Оказва се, че достатъчността на банковия капитал е ключова в дейността на банката. Рискът който се поема от банката е не само кредитен, а и лихвен, валутен и други видове риск.
Сздаването на една банка започва от формирането на нейният собствен капитал. За разлика от другите стопански единици в икономиката на страната този капитал има по специфично значение за дейността на банката. От изложеното до тук се вижда, че той играе важна роля за цялостната дейност на банката, като неговото управление и умножаване във времето никак не е просто. То е изпълнено с редица трудности, но те не са свързани със самото счетоводно отчитане, а с неговото формиране, управление, неговата ликвидност, рентабилност.
Създаването и управлението на собствения капитал се усъвършенства във времето и на проблемите свързани с него се обръща все повече внимание.
През последните години по пътя към Европа страната ни обръща сериозно внимание на реформите в банковата система. Всяка реформа свързана със собствения капитал намира пряко отражение в развитието и функционирането на банковата система.
Библиографска справка
Ключови думи:
Дипломната работа е от 2006 година; УНСС.