|
РЕФЕРАТ
на тема:
Разходи на стоковото обръщение – същност и елементи
2009 г.
2. Що е разход. Видове разходи.
3. Анализ и планиране на разходите
3.1 Показатели за измерване разходите за обръщение /РО/
3.2 Показатели за структура на разходите за стоково обръщение
3.4 Методи за планиране и анализ на РО
4. Критични точки на разходите
В условията на развиваща се пазарна икономика у нас все по-голямо значение придобиват проблемите, свързани с оцеляването и просперитета на търговската фирма. От тази гледна точка всяка търговска фирма трябва да държи сметка за своята ефективност и конкурентноспособност, чрез цялостно анализиране на своята дейност. Анализът на разходите заема централно място в системата на комплексния анализ на стопанската дейност на търговските обекти. Това се обяснява с обстоятелството, че разходите за обръщение представляват основополагащ фактор, определящ цената на търговската услуга, степента на използване на вътрешния потенциал на фирмата и от друга страна те оказват непосредствено влияние върху крайния резултат от търговската дейност. Разходите имат различна природа на поява, функциониране и съществуване. От тук произтича и необходимостта от подробно изучаване на съдържанието, размера, равнището, динамиката и структурата на разходите за стоково обръщение, както и влиянието на основните фактори, които ги обуславят.
Чрез математико - икономическите и статистическите методи на анализа се разкриват количествените и качествените измерения на съществуващите връзки и зависимости, посочват се резервите и се формира стратегията на фирмата за мобилизирането и максималното използване на тези изведени резерви.
……………………………………………
Планирането и анализът на разходите в търговските фирми се извършва въз основа на съответни изходни предпоставки. По-важните от тях са:
1. В съответствие с икономическата им същност.
Съгласно МСС разходите представляват намаляване на стопанската полза /изгода/ за фирмата под формата на увеличаване на пасиви или намаляване на активи, което води до намаляване на фирмения собствен капитал /СК/. Затова планирането и анализът трябва да имат за обект съответни изследвания и съставянето на планове чрез разкриване на конкретните фактори, оказващи влияние както в/ у общият им размер, така и в/ у съставните форми и елементи на разходите с цел тяхното относително намаляване, т.е. създаването на по-добра стопанска изгода, довеждаща да нарастването на СК.
2. В съответствие със структурата на разходите.
· Разходи за дейността - вкл. намаление на запасите от продукция, незавършено производство и р/ ди за бъдещи периоди, разходи за материали и външни услуги, р/ ди за персонала, амортизация на дълготрайните активи, други разходи и отчетна стойност на продадените стоки
Финансови разходи - плащане на лихви по ползвани кредити, отрицателни разлики от промяната на валутните курсове и операции с ЦК
…………………………………………
Установяването на специфичните повратни точки в изменението на разходите под влияние на изменението на общите, средните общи и пределните продажби, носещи наименованието критични точки на разходите, изисква предварително да се посочат някои необходими предпоставки, които имат важно значение за теоретичното изясняване на разглежданата характерна зависимост.
По-важните предпоставки се свързват с това че е налице своеобразно изменение на продажбите под влияние на определен основен фактор. С увеличаване на продажбите различните видове разходи се променят така:
1. Променливите разходи първоначално растат подпропорционално, а след това надпропорционално.
2. Постоянните разходи с нарастване на продажбите остават на постоянно равнище, т. к. зависят не от количеството продадени стоки, а от времето
3. Общите разходи представляват сумата на променливите и постоянните разходи. Изменят се в зависимост от изменението на променливите разходи, тъй като постоянните са неизменни и участват в общите разходи с постоянна величина.
…………………………………………..
1. Микроикономика – С. Савов
2. Управление на разходите в предприятието – М. Ламбовска
4. Закон за счетоводството
Темата е изготвена 2009 г.
Не съдържа таблици.
Съдържа множество формули.
Ключови думи:
планиране на разходи, стоково обръщение, разходи за обръщение (РО), критични точки на разходите, комплексен анализ на стопанската дейност, запаси от продукция, постоянни и променливи разходи, стопанска изгода