|
Икономически Университет - Варна
Еднофазен метод за калкулиране. Калкулиране на себестойността в аграрния сектор при производство на един продукт с или без допълнителна продукция
Специалност: Счетоводство и контрол
1. Еднофазен метод на калкулиране
2. Характеристика на аграрния сектор
2.1. Характеристика на растениевъдството
2.2. Характеристика на животновъдството
3.2. Практически аспекти при калкулиране на себестойността
При калкулиране себестойността на земеделската продукция важно изискване е обект на калкулацията да бъде само основната продукция. Основна продукция при растениевъдното производство са зърното, кореноплодните, влакната, плодовете, зеленчуците, цветята и други, а при животновъдното производство – млякото, месото, вълната, яйцата и други. Това е калкулационният обект, масата на създадената веществена продукция, на която се изчислява фактическата себестойност. Разнообразието на растениевъдната и животновъдната основна продукция е наложила използването на разнообразни калкулационни единици – тон, килограм, литър, брой и други.
.....................................................
Земеделската дейност по силата на Международен счетоводен стандарт (МСС) 41 Земеделие, чл. 5 е “управлението от едно предприятие на биологичната трансформация на биологичните активи за целите на продажба, получаването на земеделска продукция или на допълнителни биологични активи”[1].
Земеделската дейност обхваща разнообразен обсег от дейности: например, отглеждане на животни, горско стопанство, годишна или постоянна жътва, отглеждане на овощни насаждения и плантации, отглеждане на цветя и аква култури. В това разнообразие са обособени две основни дейности: растениевъдство и животновъдство, извършващи се предимно в земеделските кооперации, едноличните дружества с ограничена отговорност или частни сдружения.
...............................................................
КАЛКУЛАЦИЯ
за фактическата себестойност на единица продукция при наличие на един основен продукт с или без допълнителна продукция
1. Обща сума на разходите – сумата на основните производствени разходи се установява по дебита на сметката за отчитане на разходите за съответната растениевъдна или животновъдна дейност.
2. Стойност на допълнителната продукция – изважда се от общата сума на разходите.
3. Разходи за основна продукция – калкулационна сума (т. 1 – т. 2)
...............................................................
Производството на повече, по-качествени и конкурентноспособни земеделски и животински продукти, развитието и пълноценното използване на земеделските площи в страната е задача, която налага насочването на множество инвестиции. Чрез правилното планиране може да се изгради модерен, конкурентно способен аграрен сектор, който да осигури ефективно използване на всички ресурси. За целта обаче, е необходимо придобиване на експертни знания, свързани както с подобряване на общата институционална среда за работа, така и с възможностите за оптимално управление на селското стопанство. Това зависи изцяло от правилното и точно калкулиране себестойността на продукцията.
...........................................................
1. Аверкович, Е. и Г. Герганов. Счетоводно отчитане дейността на земеделските кооперации и сдружения. Пловдив, „Плутон – 1”, 2004
2. Аверкович, Ек. и колектив. Управленско счетоводство. Свищов, 2007
3. Герганов, Г. и колектив. Счетоводство на селското стопанство. София, „Нова Звезда”, 2007
4. Герганов, Г. Определяне себестойността на растениевъдната продукция – Български счетоводите, 2005, №14
5. Герганов, Г. Преоценка на дълготрайните биологични активи и данъчното им влияние – Български счетоводител, 2005, №12
6. Душанов, Ив. и М. Димитров. Курс по счетоводство на предприятието. София, „Ромина”, 2003
7. Павлова, М. Управленско счетоводство. Велико Търново, „Ромина”, 2001
8. МСС 41 Земеделие
9. НСФОМСП - СС 41 Селско стопанство
...............................................
Темата е изготвена 2010 г.
Ключови думи:
еднофазен метод за калкулиране, себестойност, аграрен сектор, допълнителна продукция, растениевъдство, животновъдство, основен продукт