Дипломна работа
На тема:
Развитие на туризма в България 1990 - 2003 г.
2004г.
СЪДЪРЖАНИЕ
УВОД……………………………………………………………...2
ГЛАВА I. РАЗВИТИЕТО НА ТУРИЗМА В БЪЛГАРИЯ……..4
1.1. Проблеми и задачи на българската туристическа индустрия…………………………………………………………4
1.2. Предимства на туризма в България……………………..6
1.3. Балнеолечебен туризъм………………………………….8
ГЛАВА II. СТАТИСТИЧЕСКИ МЕТОДИ ЗА ИЗСЛЕДВАНЕ НА РАЗВИТИЕ…………………………………………………...…12
2.1. Методи за измерване на трайна тенденция в развитието……………………………………………………….13
2.2. Методи за измерване на сезонни колебания…………..18
ГЛАВА III. Изследване на динамиката на туристическите посещения в България………………………………………….21
ГЛАВА IV. Изследване на динамиката на посещенията на български туристи в чужбина………………………………….46
ГЛАВА V.Някои съпоставки и прогнози……………………..60
ЗАКЛЮЧЕНИЕ…………………………………………………70
ЛИТЕРАТУРА…………………………………………………..73
УВОД
Целта на настоящата дипломна работа е да се направи статистическо изследване на някои аспекти в динамиката на туризма в България за периода 1990 - 2003 г.
Основните задачи на дипломната работа са разгледани в отделните й глави.
В ГЛАВА I са разгледани проблемите и задачите на българската туристическа индустрия в светлината на програмата на правителство “България 2005”. Описани са основните предимства на туризма в България и развитието на материално - техническата база. Разглеждат се възможностите за балнеолечебен туризъм в различните краища на страната.
В ГЛАВА II са описани някои статистически методи за изследване на развитие. Разгледани са по - подробно методите за измерване на трайната тенденция в развитието (тренда), както и методите за измерване на сезонните колебания, касаещи настоящото изследване.
В ГЛАВА III се изследва динамиката на туристическите посещения в България на фона на общия брой посещения у нас. Получени са конкретни оценки за посещенията на чужденци общо и с цел туризъм. Описан е анализът на сезонните колебания на посещенията с цел туризъм по месеци за периода 1999 - 2003 г.
В ГЛАВА IV се изследва динамиката на посещенията на българските туристи в чужбина, съобразно общия брой на пътуванията на българските граждани в чужбина.
В ГЛАВА V се правят някои съпоставки на посещенията на български граждани в страните от ОНД за 2003 г. към 2002 г., анализират се данните за туризма през първото полугодие на 2004 г. и се правят някои прогнози за развитие на туристическия пазар.
В заключението са обобщени получените резултати от изследването и са очертани основните насоки за развитие на туристическия отрасъл в България.
ГЛАВА I. РАЗВИТИЕТО НА ТУРИЗМА В БЪЛГАРИЯ
1.1.Проблеми и задачи на българската туристическа индустрия
Туризмът е водещ отрасъл в националната икономика и ефективен инструмент за социално -икономически растеж. България разполага със значителен туристически потенциал. Съществуват благоприятни условия за развитие на всички съвременни видове туризъм.
Предимствата на българския туризъм са географското положение на страната, климата, съчетан с минерални води, пясъчна плажна ивица и разнообразния планински релеф, уникалните културно -исторически забележителности и съхранените етнографски особености и традиции, изградената туристическа база и кадровия потенциал, както и наличието на ресурсно осигурени и неизползвани свободни територии в екологичночисти райони.
Въпреки това налице са все още проблеми, задържащи развитието на туризма в България. Към тях се отнасят:
- Съществуващата диспропорция в изграждането и концентрацията на туристическата база, която е в едната си част физически и морално остаряла
- Сериозното изоставане в развитието на националната и регионалните инфраструктури и използването на съвременни транспортни и комуникационни средства, информационни и резервационни системи;
- Все още слабо развитите дейности по националния маркетинг и рекламата, както и координацията на национално и регионално ниво между местното самоуправление, частния и държания туристически сектор и браншовите асоциации и сдружения;
Задачи от националната програма на правителството 2001 г.-2005 г.:
Изготвяне на механизъм за цялостна оценка на приноса на туризма в икономиката на България;
Разработване на национална стратегия и политика за развитие на туризма. Насърчаване развитието на туристическите региони с цел преодоляване на диспропорцията в географията на туризма в страната;
Въвеждане на работещ механизъм за ефективно координиране дейността на всички министерства, агенции и браншови организации, които имат отношение към развитието на туризма в Република България;
Изготвяне на единен национален план за маркетинг и реклама на туристическия продукт, оптимизиране на националната система за туристическа информация, усъвършенстване организацията на националната реклама на страната в чужбина с цел повишаване на нейната ефективност;
Развитие на инфраструктурата (заложено като основна приоритетна програма на правителството), разработване на единен координиран план заедно с ресорните министерства за подобряване и доразвиване на инфраструктурата с цел оптимизиране възможностите за развитие на модерен туризъм;
Постепенна либерализация на режима на лицензиране и категоризация на туристическите обекти, както и включване на браншовите организации в категоризацията и лицензирането им. Облекчаване на визовите формалности при организирания туризъм с цел стимулиране на продажбите на туристически услуги;
Създаване на стимули за диверсификация на туристическото предлагане с цел повишаване качеството на туристическия продукт. Насърчаване развитието на балнеоложки, конгресен, културен, екологичен, селски и други видове специализиран туризъм. Развитие на летния планински и спортен туризъм. Създаване на стимули за детски и ученически отдих и туризъм;
Повишаване качеството на туристическите услуги. Координиране взаимодействието между Министерството на икономиката, образованието и науката, НСТ и представители от бранша при изготвяне и съгласуване на национални и международни програми, касаещи обучението по туризъм. Целта на тази стъпка е непрекъснато повишаване квалификацията на заетите в туризма и информиране за най-новите световни тенденции в тази област;
Подобряване на статистиката за туризма чрез разработване на програма за синхронизиране на граничната и хотелската статистика с изискванията на Европейския съюз в тази насока.
1.2. Предимства на туризма в България
България се счита за привлекателна, но недостатъчно популярна страна. Нашата страна се утвърди като зона на стабилност в Югоизточна Европа, гарантираща безопасност и комфорт на своите гости. Разликата в цените на услугите, предлагани в България, в сравнение с цените в местата с постоянно живеещи туристи, е твърде благоприятна.
Основните предимства на българския туризъм са:
- живописна и разнообразна природа;
- близост до основните пазари;
- безопасност;
- климат, благоприятен за здравето;
- богатото културно -историческо наследство;
- съхранени традиции, обичаи и фолклор;
- гостоприемно население.
По продължението на морското крайбрежие ( 378 км.), са разположени почти 70 плажни територии. Планините заемат половината от територията на страната. Високопланинският релеф (повече от 1600 м. надморска височина) съставлява 5% от цялата площ. На височина от 0 до 2925 м. надморско ранище може да се наблюдават изключително красиви скални релефи, ледникови, абразивни, ерозийни и карстови форми и 4300 пещери.
Средногодишната температура на въздуха е +10.5 С.
Средната юлска температура на равнинния пояс се колебае в границите от +20 до +25 С, а високопланинската - +2.5 - +6.5 С. Благоприятният за възстановяване на здравето температурен режим на въздуха и морската вода, нейната ниска соленост, отсъствието на опасни за здравето флора и фауна и чистите плажове, обуславят популярността на Черноморското българско крайбрежие, правейки го желано място за отдих. В планините снежната покривка се задържа до 120 дни в годината, а във високопланинските райони (на височина повече от2000 м. над м.р.) - до 7 - 8 месеца.
Многочислените лечебни минерални източници са разположени предимно в подножията на живописни и планински местности.
В свое естствено състояние са се съхранили уникални природни кътчета, явяващи се днес като едни от най -богатите в Европа многообразия на животински и растителен свят. Създадена е мрежа от три национални и 9 природни паркове, 89 резервата и 2234 природни забележителности.
1.3. Балнеолечебен туризъм
Балнеолечебният туризъм е един от основните туристически продукти в България, поради значителните ресурси като горещи, топли и хладни минерални източници, лечебни лиманни месторождения на кал и т.н.; с които е много богата страната ни.
Анализите показват, че интересът към балнеолечебния туризъм в Европа постоянно расте, което в значителна степен е обусловено от демографски тенденции.
България предлага около 10 хотела от най висока категория (с повече от 3 звезди), специализирани във балнеологията и предлагащи висококачесвен продукт.
Хотел “Добруджа” - к.к. Албена
Това е най -големият балнеолечебен център на черноморското крайбрежие със съвременна база, предлагаща сауна, закрит и открит басейн, фитнес - зала и солариум. Използват се следните природни фактори: морска вода, хипотермална вода, съдържаща магнезиево- калциеви, нитратни, серни съединения и лечебна кал. Предлагат се фитотерапия и пчелни продукти. Сред обслужващия персонал има 60 лекари -специалисти.
Ежедневно се изпълняват средно 1200 лечебни процедури в това число: хидротерапия; калолечение; термотерапия с парафин; фангопарафин; пчелен восък; луготерапия - електрофоретично и компреси; масаж- ръчен подводен и апаратен; хидроджет; инхалации с морска и минерална вода, с треви и медикаменти; електро- и светолечение; рефлексотерапия - традиционна иглотерапия, електроакопунктура, лазерпунктура, виброекстензия; лечебна гимнастика; питейна терапия на травми; таласотерапия, медицинска козметика; лечение и профилактика на опорно - двигателната система, гинекологични и кожни заболявания; лечение и профилактика със два кислородо- концентратора, АУДАКС, един от които с йонизатор (от заболявания на белите дробове, имунната система, обменните процеси); заболявания на периферната нервна система и др.
Към балнеолечебния център в Албена функционира специализирана клиника по миниинвазивна и естетическа хирургия.
Курортен клуб “Ривиера”
Разположен редом със Златни пясъци, курортен клуб “Ривиера” е заграден в крайбрежен парк от хвойнови дървета. Клубният комплекс включва 6 прекрасно разположени хотела, които в по -ранния си период са били използввани за правителствена резиденция и за приеми на високоппоставени задгранични делегации и чуждестранни гости. Включен е прекрасен балнеологичен център.
Минерална хипотермална вода +48 С, слабо минерализирана, хидрокарбонатно -хлоридна, сулфато -натриева със лека киселинност pH 75. От предложените клубове най -известната програма включва в себе си - общо балнеологично лечение, антистрес с акопунктура , козметични процедури за удължаване на живота, програма за отслабване, “Адам”, мини балнеологична програма и, разбира се,фитнес.
Тук има и медицински център за лечение на различни болести и отстраняване на недъзи с използване на електро- и лазерно лечение и масажи в басейни с минерална вода.
Най - изискани тук са 5 звездният хотел “Империал” с изглед към морето и 4 звездният хотел “Лотос”.
Планински масив “Пирин”
Живописното градче Сандански лежи в подножието на планинския масив “Пирин” в долината на река “Санданска бистрица”. Тук средната температура на въздуха е 14,7 С, зимата е мека, а есента дълга и топла. Природните дадености на този край са известни със своята ефикасност при лечение на бронхиална астма и заболявания на горните дихателни пътища. Градът е популярен с минералните си води - силициева, със слаба минерализация, хипотермални и с красивия си парк.
Предоставят се възможности за екскурзии до Роженския и Рилски манастир, до градчето Мелник, известно със своята самобитна архитектура и хубави вина, до Петрич , манастира и къщата - музей на пророчицата Ванга.
В 4 звездния хотел “Сандански” има съвременен балнеотерапевтичен център, където се предлагат: вани с минерална вода, басейн ,тенис на корт, боулинг, специализирани програми - антистрес, хериотария, отказване от пушене, фитнес и медицинска козметика. Менюто на хотела е съобразено назначения курс на лечение и персоналния вкус на почиващия.
Планински масив “Средна гора”
Разположен в долината на розите на 364 м. надморска височина, курортът Хисар има относително тиха, мека, и суха зима, здравословен и приятен за отдих климат.
Като курорт с минерална вода, градчето е известно от дълбока древност. Тук има 22 естествени водоизточника, водата, на които се характеризира като слабоминерализирана, хидрокарбонатно -сулфатно -содова, с висока алкална реакция (pH 8,3 - 9,02) и температура на водата, колебаеща се от 27 С до 51 С.
Тази вода е идеална за хора, страдащи от белодробни и чернодробни заболявания, заболявания на жлъчния мехур и отделителната система и в същото време, както въздуха, така и водата, сами по себеси са идеално средство за цялостно възстановяване на здравето.
На територията си 3 звездният хотел “Хисар” има собствен плаж, басейн с минерална вода, както и други съвременни екстри.
Тук има театър под открито небе, исторически музей с древноримски руини, кино, барове и нощни клубове. Съприкосновението с природата на централен старопланински масив и пребиваването в историческите градове Пловдив, Карлово, Калофер и Сопот предизвикват приятни емоции и оставят незабравими спомени.
Други балнеолечебни центрове и хотели
- хотел “Амбасадор” (Златни Пясъци); хотел “Палас”, хотел “Марина” (Слънчев ден); гранд хотел “Варна”, балнеохотел “Сана” (к.к. Св. Константин и Елена); хотел “Поморие” (град Поморие).
- хотел “Св. Врач” (гр. Сандански);
- балнеохотел “Велина”, “Здравец”, “Камена”; балнеосанаториум “Велинград”, балнеосанаториум “Клептуза” (Велинград)
- хотел “Пауталия”, хотел “Велбъжд” (гр. Кюстендил)
- Хотел “Банкя -Палас” (гр. Банкя).
ГЛАВА II. СТАТИСТИЧЕСКИ МЕТОДИ ЗА ИЗСЛЕДВАНЕ НА РАЗВИТИЕ
Статистическите методи за анализ включват изучаване на явления, както в статиката, така и в изследването на тяхното развитие, измерване скоростта на изменението, определяне тенденцията на настъпващите промени. Въз основа на всичко това могат да се разработват перспективни задачи и да се съставят прогнози.
Данните, необходими за изучаване развитието на явленията, обикновено се представят в динамични (хронологични) редове. Динамичният ред се състои от последователни числови значения за изучаване на явления и процеси, които изразяват тяхното изменение във времето. Този вид статистически редове се дели на моментни и периодни в зависимост от това, дали съдържат заначения на признака за отделни момементи или периоди във времето на изследване.
Познавателните цели и задачи на изследване развитието на явленията и процесите са свързани с:
- Определяне на показатели за измерване на скоростта на развитието.
- Измерване на трайната тенденция и общата закономерност в развитието.
- Измерване на сезонни колебания.
- Определяне на темповете на растежа, анализиране на факторите и причините, от които е зависило развитието при определени условия с подходящи подходи и модели за прогнозиране на изменението в бъдеще.
2.1. Методи за измерване на трайната тенденция в развитието
Както вече беше споменато една от важните части на анализа на динамичните редове и статистическите изследвания е да се характеризира основната тенденция на динамиката на процеса или явлението. Това означава да се определят: общото направление в изменението на фактическия размер на изучаваното явление, тенденцията на развитието му - намаляване или стабилизиране. Тази основна тенденция се нарича тренд.
За изучаване закономерностите на развитието в теория на статистиката са разработени методи за изглаждане (изравняване) на динамични редове. Това означава да се проследи динамиката за по-продължителен период и да се отрази изменението, настъпило в резултат не само на трайно действащи причини, но и на случаен компонент. Всички останали компоненти в този случай се пренебрегват. Прилагат се следните:
а) метод на плъзгащите се (верижни) средни;
б) метод на средния прираст и средния темп;
в) графичен метод;
г) аналитичен метод;
д) метод на окрупнените периоди (на прегрупирането).
Метод на плъзгащите се средни
Този метод се прилага, когато се разполага с данни за по-дълги периоди. Неговата същност се състои в това, че се изчисляват средни за окрупнени съседни данни за окрупнен брой членове на реда и последователно се плъзга осреднителния процес, като се изключват началното знчение и се изключва следващото. За удобство се избира нечетен брой членове (3, 5, 7 …), тъй като изчисляваните средни се отнасят за определен период от изходния ред. Ако се избират четен брой членове, след това изчислитените процедури трябва отново да се повтарят за двойките верижни средни, за да се получат средните за определен период от изходния ред. Примерно ако членовете в един динамичен ред са както следва:
У1, У2 ,У3 ,У4 ,У5 ,У6 … , УN
За първата осреднявана група от членовете У1, У2 ,У3 изгладеното значение е:
_ У1+ У2 +У3
У2 =----------------------,
3
а за втората група
_ У2+ У3 +У4
У3 =----------------------, и т.н.
3
Метод на средния прираст и средния темп
Същността на метода се основава на свойството на аритметичната и на геометричната прогресия. В първия случай се използват средните абсолютни прирасти за съседни подпериоди за динамичния ред с нечетен брой членове. За всяка група поотделно се изчислява средното значение, което се приема за изгладена за този член стойност. След това се търси среден абсолютен прираст от всеки две съседни изгладени значения и накрая, за да се получат междинните изгладени значения, към всяко изгладено значение, получено чрез осредняване, се прибавя съответният среден абсолютен прираст за групата.
Когато е на лице изменение в геометрична прогресия, изглаждането се извършва с помощта на среден темп.
Изчисленията стават по следната схема:
у0 у0+ у1 +у2 _
у1 Iгрупа ---------------------- = у1 _ _
у2 3 у4 - у1
у3 у3+ у4 +у5 _ 1 = ------------
у4 IIгрупа ---------------------- = у4 _ 3_
у5 3 у7 - у4
у6 у6+ у7 +у8 _ 2 = ------------
у7 IIIгрупа ---------------------- = у7 3
у8 3
_ _ _
у2 =у1 + 1
_ _ _
у3 =у1 + 21
_ _ _
у5 =у4 + 2
_ _ _
у6 =у4 + 22
Използвани са означенията:
уi (i = 0, … ,8) - фактическият размер на явлението;
_
уi (i = 1, … ,7) - изгладените значения;
_
i - средният абсолютен прираст.
Графичен метод
Графичното изобразяване на статистически данни се прилага за онагледяване и анализ. С помощта на линейна диаграма се представя развитието на изследваните процеси. От фактическия размер се получава т.нар. емпирична линия, построена на равнината на координатната система XOY. В основни линии тя изобразява насоката на развитие. Изглаждането се извършва, като по преценка на изследователя се прекарва линия, която най-близко да следва емпиричната линия и след това по скалата на ординатната ос се отчитат стойностите на изгладените значения уi за всеки период.
Аналитичен метод
Това е един от най-съвършенните методи за изглаждане (изравняване) на динамични редове. Чрез него се определя математическата форма на изравняване на основната тенденция, определена чрез уравнението на права или крива линия, която най-близко следва емпиричната линия. Коефициентите на уравнението, което изразява аналитичния вид на функцията, се определя по метода на най-малките квадрати. Чрез него се осигурява изискването сумата от квадратите на отклоненията на фактическите уi от изгладените уi стойности да бъде минимална, т.е.
N _
(уi- уI )2 min
I=1
Параметрите на изгладената (теоретичната) линия могат да се намерят чрез решаване на система нормални уравнения в зависимост от избора на функцията - линейна или нелинейна:
у = а + bt,
y = a+bt + ct2,
y = a+bt + ct2 + dt3,
y = a + b Log(t)
Аналитичният метод за изглаждане на динамични редове се прилага, когато развитието на явленията е функция от времето. Приема се, че при теоретичния динамичен модел, скоростта на изменението остава стабилна.
Аналитичният метод за изглаждане на динамични редове се прилага, когато развитието на явленита е функция то времето. Приема се , че при теоретичния динамичен ред скоростта на изменението остава стабилна.
Етапите на работата при изглаждането са следните:
- Построява се графика от фактическите значения на динамичния ред и се прави качествена характеристика на изменението и избора на подходяща функция.
- Означават се номерата на периодите с числовите значения на времето (I = 1, 2, 3, … , N).
- Съставя се система от линейни уравнения.
- Изчисляват се съответните параметри, които се заместват в емпиричната формула.
2.2.Методи за измерване на сезонни колебания
За много явления са характерни изменения, предизвикани от причини със сезонен характер. Сезонността се проявява в много производства и дейностти - селско стопанство, транспорт, търговия, туризъм, строителство и др.
Поради това статистическото изучаване на сезонността има голямо практическо приложение. Изследва се дейсвието на сезонните причини, което дава възможност да се направляват различните насоки, в които биха подобрили производството и потреблението.
Сезонни колебания са периодично повтарящи се с течение на времето колебания, свързани с годишните времена. Закономерността в проявлението на сезонността се проявява в увеличаване, намаляване или прекъсване на изследваните явления в едни и същи времеви интервали от годината. Съществува известна устойчивост в тези изменения за по-дълги периоди. Освен сезонния компонент при статистическото изучаване на развитието, постоянен период на проявление имат и цикличните колебания. Това са такъв тип колебания в икономиката на една страна при повтарящо се редуване на фазите и икономиоческите цикли - криза, депресия, оживление и подем. Изучаването и моделирането на цикличните колебания е трудно, то винаги се свързва с анализи на статистическите временни редове като един от компонентите на развитието.
Статистическите методи за измерване на сезонността дават възможност да се определи развитието на изследваното явление под влияние само на сезонните причини и да се елиминира действието на всички останали причини.
Разработено с различни методи:
- Метод на верижните индекси;
- Метод на простите средни;
- Метод на коригираните средни;
- Метод на отношенията на фактическите към изгладените стойности и др.
За да се изследва сезонността, статистическата информация за наблюдаваното явление или процес трябва да обхваща по- дълъг период (няколко години) и данните да са представени по месеци ( тримесечия).
Метод на простите средни
Този метод е сравнително достъпен, поради което намира най -голямо приложение. Етапите на работа са следните:
- Представяне на първичната информация в шахматна таблица, където в заглавния ред са годините, обхващащи изследвания период, а в челната колона - месеците.
- Изчисляване на едноименни месечни средни, получени чрез осредняване на динамичния ред:
_ умес.(I…XII)
умес.(I…XII) = ------------------,
N
_
където умес.(I…XII) е средното значение за всеки месец;
N - броят на годините в периода.
- Изчисляване на общата средна за целия изучаван период. Полученото значение показва какъв би бил обемът (равнището) за всеки месец, ако не действаха сезонни колебания.
12
умес.(I…XII)
_ i=1
умес.(I…XII) = ------------------.
N
- Изчисляване на показатели за сезонност в абсолютно и относитено изражение.
В абсолютно изражение показаталите за сезонност се получават, като от значението на всяка едноименна месечна средна се извади значението на общата средна.
В относително изражение показателите за сезонност се наричат “индекси за сезонност”. Те се получават за всеки календарен месец като отношение на месечната средна към общата средна, изразена в %.
умес.(I…XII)ср.
is(I…XII) = ----------------------- . 100,
y обща ср.
където is е индексът за сезонност.
5.Графично представяне на сезонната вълна.
ГЛАВА III. Изследване динамиката на туристическите посещения в България
Туристическите посещения в България се наричат накратко “входящ туризъм”, а пребиваването на българи в чужбина с цел туризъм - “изходящ туризъм”.
“Входящия туризъм” се представя с малко на брой негрупирани данни за периода 1990-2002 г.
ТАБЛИЦА N1
Обобщени данни за общия брой на посещенията в България по години и за общия брой на посещенията с цел туризъм за същия период.
Година |
Посещения на чужденци -общо |
Посещения на чужденци с цел туризъм |
Относителен дял на посещернията с цел туризъм |
1990 |
10 329 537 |
2 161 403 |
20.92% |
1991 |
6 818 449 |
1 265 410 |
18.56% |
1992 |
6 123 844 |
872 107 |
14.24% |
1993 |
8 302 472 |
2 334 763 |
28.12% |
1994 |
10 068 181 |
2 622 882 |
26.05% |
1995 |
8 004 584 |
2 721 026 |
33.99% |
1996 |
6 810 688 |
2 191 911 |
32.18% |
1997 |
7 543 185 |
2 335 626 |
30.96% |
1998 |
5 239 691 |
1 973 437 |
37.66% |
1999 |
5 059 873 |
2 084 668 |
41.2% |
2000 |
4922118 |
2354051 |
47.8% |
2001 |
5103793 |
2755717 |
53.99% |
2002 |
5562917 |
2992590 |
53.8% |
2003 |
6240932 |
3531567 |
56.6% |
Средната величина на всички посещения на чужденци в България е
Х^ = 6 866 447
Стандартното отклонение е = 1 786 796
Средната величина на посещения на чужденци в България с цел туризъм е
Х^ = 2 299 797
Стандартното отклонение е = 667 036, 4
От горната графика се вижда, че на първо място са посещенията на чужденци у нас през 1990 г. - 10 329 537 души, на второ място са посещенията през 1994 г. - 10 068 181 и на трето място са посещенията през 1993 г. - 8 302 472 души. Най -малък е броят на посещенията през 2001 г. -4 922 118. Забелязва се тенденция на увеличаване броя на посещенията през периода 2001 г. -2003 г.