|
ВСУ “ЧЕРНОРИЗЕЦ ХРАБЪР”
УНК: “ХУМАНИТАРНИ НАУКИ И ИЗКУСТВА”
Програма: “ИСТОРИЯ И ЕВРОПЕИСТИКА”
Курсова работа
Анимационен проект на тема
“Малко по-близо до Рая”
Варна 2006 г.
Съдържание:
3. Глава I - Описание и графика на анимационния проект 12
5.3. Пещера "Андъка” - Дряновски манастир 25
5.4. Пещера “Бачо Киро” - Дряновски манастир 26
5.5. Музейни експозиции на Исторически музей - гр. Дряново 28
5.5.1. Дряновският манастир - средище на българския дух, въстаническо огнище през 1876 г. 28
5.5.2. Колю Фичето - живот и творчество 29
5.5.3. Градски бит от края на XIX и началото на XX век 33
5.5.4. Икони от Дряновския край - Икономова къща 34
5.7. Моста на река Дряновска 38
5.8.1. “Св. Никола” - Дряново - 1851 г. 38
5.8.2. “Св. Троица” - Дряново - 1847 г. 39
5.9. Крепостите "СТРИНАВА" и "БОРУНА" 40
Целта на настоящата разработка е да бъде представена идеалната едноседмична екскурзия за всеки един турист - чужденец или българин - в едни от най-прекрасните кътчета на нашата “мила родна страна”.
България е страна, известна по света със своите красиви плажове и природни красоти, но, според мен, нищо не може да се сравни с планините. Зелени и страшни, благоуханни и величествени, примамващи и завладяващи... Всяка една от високите сини планини на България, ще Ви приближи малко по-близо до Рая.
Темата на анимационния проект е свързана с един български възрожденски планински град. Дряново.
Всичко, свързано с град Дряново си заслужава да бъде видяно, почувствано и обикнато.
Община Дряново има божествена природа, богата култура и история, многобройни туристически ресурси.
Щастливият турист може да отседне в модерен хотел или във възрожденска къща - и в двата случая ще му бъде удобно, интересно и отморяващо.
* * *
Моето предложение в настоящата разработка е “Възрожденска къща” от XIX-ти век в село Ганчовец, община Дряново.
Село Ганчовец се намира на 5 км източно от гр. Дряново, в посока Велико Търново.
Реставрираната през 2003 г. къща, която ще приюти туристите в случая, разполага с 3 стаи с по едно легло персон и половина, дневна с камина, трапезария с кухня.
Собственик на къщата е Евгений Маринов.
Някои от съседните туристически обекти са:
• гр. Велико Търново - 20 км
• гр. Дряново - 5 км
• Дряновски манастир - 15 км
Цени:
Летен сезон:
20.00 лв. на стая
80.00 лв. за цялата къща за 24 часа
Зимен сезон:
20.00 лв. на стая
130.00 лв. за цялата къща за 24 часа
Собственикът на къщата, Евгений Маринов, се е погрижил и за развлечението на туристите - за да не си губят времето и за да се върнат догодина при него. За целта той е наел аниматор, който да състави анимационна програма и, според нея, да запознае гостите на “Възрожденска къща” с райското кътче, в което са попаднали.
………………………………………………
Часовниковата кула е построена през 1778 г. Представлявала висока центрична постройка, съчетана от три степенувани във височина размери и тела. Долната част била изградена от груб, необработен камък, споен във варопясъчен разтвор, а по форма бил четиристранна призма с квадратна основа със страни 5 м. За осветление били оставени 11 отвора - 5 на западната и по 3 на източната и южната страна. На източната фасада имало врата, от която нагоре водела дървена стълба. На южната фасада имало вградена каменна арка. Долната част завършвала с каменен корниз, покрит с плочи. Над него четиристранната призма преминавала в осмоъгълна, като също завършвала с корниз, покрит с турски керемиди. В тази част се намирал часовниковият механизъм. Няма сведения какъв е бил първият часовников механизъм, тъй като през 1883 г. той е бил заменен с нов, изработен в Трявна от майсторите Генчо Колев и Христо Василев. Най-горната част била оформена от 4 дървени стълба, а покривната конструкция била изработена от ламарина. При члението и определянето на пропорциите на отделните части главно съображение е било утилитарното предназначение на кулата. Но независимо от това, с приложените композиционни похвати е постигнато хармонично съотношение между съставните елементи и обема. 167 години се извисявала над околните сгради градската часовникова кула. По снагата и се появили пукнатини, следи от минали земетресения, реставрация не била извършена. Затова през 1945 г. тя била съборена. Но за дряновци часовниковата кула има значение на монумент в архитектурния градски ансамбъл. Ето защо 1984 г. тя бе изградена отново, в близост до строената от Колю Фичето Икономова къща. Запазеният часовников механизъм бе ремонтиран и настроен от Илия Ковачев - член на задругата на майсторите, носител на златен пояс.
..........................................
http://www.baatbg.org/welcome.php?page=5
..................................
Темата е изготвена 2006 г.
Темата съдържа 2 таблици, много картинки.
Ключови думи:
туризъм, видове туризъм, анимация, видове туристическа анимация, анимационен проект, алтернативен туризъм, еко туризъм, селски туризъм, устойчив туризъм, Дряново, дряновски манастир