|
Варненски Свободен Университет
КУРСОВА РАБОТА
По Културен туризъм
На тема:
АНТИЧНИЯТ ОДЕСОС
(Анимационен проект)
Спец. История
2005 г.
Съдържание:
Беседа 2: Варненския енеолитен некропол 9
Беседа 5: Античните пристанища Несебър и Созопол 19
Беседа 6: Варна - древност и съвремие 23
Беседа 7: Легенди за Калиакра 26
Беседа 10: Магията на българските вина 33
Повелителен дълг е на всеки гражданин да знае историята на своя роден град, особено на всеки варненски гражданин, знаейки, че Odessus - Варна, е играла в далечното минало важна роля и е имала старинна слава.
Ако се замислите къде на световната карта се намира,това привлекателно място - доверете се на чувствата, които изпитвате в момента, и те ще Ви поведат в историята към онзи 7 век на Велика България - най-голямата федеративна държава в света, простряла се на повече от 4, 000 километра и обединила тогавашните народи от Дунав да Енисей. Този древен и цивилизован народ с висока култура, със собствена писменост преди новата ера е създал най-съвършения календар, по-точен от всички, които познаваме и открил хелиоцентричността на Слънчевата система. Според летописите неговата култура е проникнала глобално от Париж и Рим до Хуан Хо и Америка, от Исландия и Северния ледовит океан до Египет, Индия и Китай.
Едновременно с другите древногръцки градове по нашето Черноморие в периода 580-560 г. пр. н. е. възниква и новият град. Основателите му, милетските гърци, постепенно и безпроблемно се заселват в тогава съществуващото селище наричано Одесос, като възприемат и името, дадено му от местните жители. За първи път това име се среща при хиоския поет Скимнос и историка Страбон. Градът също е наричан Одисос, а през V век Теофан го споменава под името Одисополис. Приема се, че името има карийски произход и означава “воден град”. Подкрепа на това твърдение дава и откритото преди години наколно селище по бреговете на Варненското езеро. Вероятно е създателите на селището да не са нито древните траки, живеещи по земите ни, нито ми гърците, а хора, произхождащи от района на Мала Азия и днешна Гърция, и които на много места са оставили имена на селища, завършващи на окончанието “-сос”.
Съществува и друго мнение, че градът получава името си в чест на Одисей.
…………………………………..
Една от туристическите ексурзии във Варна има следните характеристики:
Хотелът, в който са отседнали туристите, се намира в центъра на Варна. Това е тризвездният хотел “Дивеста”, отворил врати за своите посетители на 01. 08. 2005 г.
…………………….
Всеки турист е с лична застраховка, направена му от туристическата агенция, която е организирала екскурзията на немската група туристи.
Начисляваме 25% отчисление за фирмата +5% хонорар за идейния проект на пакета и се получава сумата от 859 €. Върху тази сума начисляваме печалба в размер от 20% и 5% за непредвидени разходи. Получаваме като крайна цена на пекета за един турист 1074 €.
…………………………………….
Като място, в което по неповторим начин се съчетават и преплитат изминалите хилядолетия с нашето съвремие, представляващо само по себе си археологическа и културна забележителност - гордост за всеки един българин и едновременно с това място, в което посетителите могат да дегустират най-добрите български вина, Храмът на Виното е често посещаван от много гости на град Варна и чуждестранни туристи, почиващи на българското Черноморие. Място, което е гордост за целия екип, участвал в неговото създаване, както и за всеки един достоен производител на български вина.
Темата е изготвена 2005 г.
Темата съдържа таблици, картинки.
Ключови думи:
туризъм, туристически услуги, Побитите камъни, Варненски енеолитен некропол, съкровище, находки, скална култура, Аладжа манастир, пещери, Римски терми, Несебър, Созопол, пристанище, Калиакра, Балчик, Двореца, Ботаническа градина, Албена, винарна