|
Университет за национално и световно стопанство
Факултет „Икономика на инфраструктурата”
Катедра „Национална и регионална сигурност”
РЕФЕРАТ
на тема:
Иновации в туристическите агенции
(внедряване на резервационните системи)
По дисциплината „Иновации”
София, 2008
СЪДЪРЖАНИЕ:
2. Състояние на туристическото търсене и предлагане и тенденции в развитието им
3. Стратегически цели и проблеми в развитието на туризма в България
ІІ.Установяване на алтернативите
1. Технология на резервациите в туристическите агенции до момента
1.1 Етапи на процеса на резервиране
2. Описание на резервационните системи и работата с тях
2.1 Етапи на процеса на резервиране
2.2 Примери за функциониращи резервационни системи
Организацията на продажбите (пласментът) на туристическите пътувания с обща цена е основно звено в системата от задачи, технологични процеси и операции, които изпълняват туроператорите. Тя има особено важно значение за постигането на положителни финансови резултати от цялостната им производствена дейност.
Особеностите на туристическите услуги като основен компонент в съдържанието на продукта на туроператора определят неговия абстрактен и нематериален характер. От това произтичат по-важните характеристики на пласментната дейност и особеностите в нейната организация по отношение на пътуванията с обща цена.
На първо място е обстоятелството, че периодът за продажби по правило е няколко месеца по-рано от „производството”, а следователно и потреблението, на основните съставки на туристическия продукт на туроператора. Ако приемем, че първите пътувания са през месец май, а последните през октомври, продажбите ще предшестват потреблението на продукта от два до шест месеца.
................................................................
Процесът на резервиране на пакетни пътувания в туристическите агенции зависи от различни фактори като сезонност и заетост на определения хотел, коректността и бързият отговор на доставчиците, яснотата относно желанията на клиентите и много други разнообразни фактори, които зависят или не зависят от самата туристическа агенция.
Първият технически етап от процеса на резервиране включва приемане на заявката от клиента. Заявките се приемат в стандартни форми или формуляри, лично, по телефона, по факса или електронната поща. Те съдържат всички данни на клиента, необходими за неговото пътуване и за обработката на резервацията – име и фамилия на всички туристи, възраст или ЕГН на деца, които ползват намаление, данни за обратна връзка с клиента, име на хотел, име на курорт или обиколна екскурзия, период на настаняване, база на изхранване, брой резервирани стаи и разпределение на гостите по стаи, вид транспорт, ако се използва такъв и дата на заявката.
..........................................................................
Към момента на българския пазар най-широко използваните резервационни системи в туристическите агенции са тези на големите туроператори – ТезТур, Алматур, Премиер тур, Травел Шопинг Център, Астрал холидейз, Бохемия, Руал травел. Тези системи функционират по подобен начин, но всяка от тях има своите особености и изисквания относно информацията за клиента. Също така всяка от тях предоставя и различно количество информация за предлаганите от туроператора услуги и допълнителна информация за дестинацията, хотела или екскурзията. В някои от тях подробно са описани например хотелите, в които туроператорът може да предложи настаняване. В други има само възможност за избор на желаната почивка/ екскурзия и полета за попълване данните на туриста, без допълнителна информация като часове на полети, допълнителни екскурзии, услуги, които са включени и които не са включени в общата цена.
Системата на Премиер турс дава възможност за проверка за свободни места и резервация на самолетни билети, хотелски настанявания, рент- а- кар, екскурзии и круизи. Тя разполага с много голяма база данни на хотели по цял свят и самолетни линии до всяка точка на света с всички възможни авиокомпании. При влизане в резервационната система се изискват потребителско име и парола на съответната туристическа агенция.
................................................................
Източници:
1. Нешков, Марин - Пътнически агенции и транспорт в туризма, изд. „Наука и икономика” – Икономически университет , Варна, 2007 г.
2. Лозанов, Емил – Анализ на туристическата дейност, Университетско издателство „Стопанство”, София, 1995 г.
3. Рибов, Манол – Квалитология на туристическия продукт, Университетско издателство „Стопанство”, София, 1999 г.
4. Рибов, Манол и колектив – Основи на туризма, част І, Университетско издателство „Стопанство”, София, 2007 г.
5. Рибов, Манол и колектив – Основи на туризма, част ІІ, Университетско издателство „Стопанство”, София, 2007 г.
6. Рибов, Манол и колектив – Ресторантьорство и хотелиерство, изд. „Тракия-М”, София, 2007 г.
Темата е изготвена 04. 2008 г.
Темата не съдържа таблици
Ключови думи:
туристически агенции, иновации, туристически пътувания, туристическо предлагане, развитие на туризма в България, туроператорска и турагентска дейност, резервационни системи, самолетни билети, хотелски резервации, пътнически агенции