|
СУ “Св. Климент Охридски”
Геолого - географски факултет
КУРСОВА РАБОТА
на тема:
Анализ на проекта “Екозона за отдих и туризъм в Долна Баня”
по:
Разработване и управление на проекти
09. 2007
СЪДЪРЖАНИЕ
1. Въведение – цел и задачи на курсовата работа
2. Описание на проекта „Екозона за отдих и туризъм в Долна Баня”
3. Матрица за планиране на проекта – вж. Приложение 1
4. Оценка на основните параметри на проекта
Целта на настоящата работа е анализ на реален проект за туристическо развитие, по –точно на проекта „Екозона за отдих и туризъм в Долна Баня” по програма ФАР на ЕС. След анализ на основните дейности са посочени резултатите от реализирания проект, изведени и в Приложение 1 – Матрица за планиране на проекта (която е алтернатива на логическата рамка на проекта). Проектът е разгледан и през призмата на Приоритет 3 на Оперативната програма за регионално развитие и по-точно в каква степен може да се разглежда като подходящ моделен проект в тази насока.
Проектът е по програма ФАР за развитие на българския екотуризъм. Стартира през май 2005 г. и продължителността му е 18 месеца. Проектът представлява ремонтни и възстановителни дейности на съществуващи обекти – туристически маршрути, и основен ремонт на две хижи в района на Долна Баня.
Участниците по проекта са:
- община Долна Баня като водеща организация;
- туристическо дружество „Ибър” като партньор;
- Министерство на икономиката –прилагаща агенция;
- Министерство на регионалното развитие – изпълнителна агенция по Програма ФАР на ЕС.
2.1 Местоположение – проектът е ситуиран в община Долна Баня, област Софийска. (вж. Приложение 2 )
............................................................
Проектът е подходящ, за да посрещне нуждите на местното население в община Долна Баня (6 000 души), както и на съседните общини. Но за да се запазят ползите е необходим и мониторинг след реализирането на проекта. Често срещано явление е след осъществяването на проекта инициативата от страна на бенефициента рязко спада, с което спадат икономическите резултати и спира финансирането. За конкретния случай общината полага усилия и води продължителна рекламна кампания (макар и пасивна) за привличане на туристи. Постоянното популяризиране на проекта продължава и отново – екипът от Туристическия информационен център към общината се занимава с разпространяване на рекламни материали, подава информация към медиите и местната общност, както и провежда инфо – срещи с целевите групи в региона.
Реализираният проект води до разширяване на предлагането и до разчупването на досегашния модел на предлагане на един масов продукт – ски туризъм. Работи се по включването на възстановителния екотуризъм, който може да се практикува през уикенда. Потенциалът на този вид туризъм в региона е голям, тъй като град Долна Баня се намира между София (около 50 км) и Пловдив (около 60 км).
....................................................................
1. Записки към проекта „Екозона за отдих и туризъм в Долна Баня”
2. http://www.mrrb.government.bg/page4.php?P=245&SP=286
Темата е разработена 09. 2007 г.
Съдържа таблица.
Най – новите данни са от 2007 г.
Ключови думи:
екозона за отдих, туризъм, матрица за планиране на проект, туристическо развитие, регионално развитие, туристопоток, маркетинг на дестинации, туристически продукт