|
Софийски университет "Св. Климент Охридски"
КУРСОВА РАБОТА
По Туристическо райониране
На тема:
Туристически пунктове и ядра в област Габрово – актуално състояние на предлагането
Специалност: Туризъм
София, 2007 г.
Съдържание:
2. Развитие на туризма на областно и общинско равнище според официалната статистика (НСИ, 2005)
2.1. Величина и териториално разпределение на настанителната база
2.2. Видова структура на заведенията за настаняване
2.3.1. Брой туристически центрове и величина на настанителната база (по общини и общо за областта)
2.3.2. Особености на настанителната база
2.3.2.1. Структура по видове заведения
2.3.4. Териториална диференциация на предлагането в рамките на областта
2.3.4.1. Групиране на туристическите центрове по капацитет
2.3.4.2. Териториални различия в преобладаващия вид туризъм
..................................................
Настанителната база е анализирана по следните аспекти:
- по брой на заведенията за настаняване, териториално разпределени по четирите съставни общини на Габровска област;
- по функционална структура – предлагането е анализирано по шест основни групи: хотели, хижи, частни квартири (+ вили, къщи и пансионати), ваканционни селища, почивни домове и къмпинги.
- по ценово равнище за отделните общини.
Отделено е и внимание на териториалните различия в предлагането на областта.
След анализ на състоянието на предлагането в посочената област са откроени разликите между двата източника – НСИ и интернет.
.........................................
По отношение на броя на заведенията за настаняване могат да се направят следните анализи по общини:
За община Габрово туристически център Боженци се откроява с най-голям дял от общия брой заведения за настаняване – 34% и с 23 обекта (в предвид множеството частни квартири и вили в Боженци).
На второ място по дял на заведенията за настаняване за цялата община се нареждат гр. Габрово – с 16,4% и м. Узана – с 10,5%. Относно легловия капацитет за община Габрово ситуацията се променя: с най-голям дял за общината по борй легла на първо място основателно е гр. Габрово – с 529 легла (т.е. 25.4%), следват м. Узана с 511 легла и Етъра с 291 легла.
За община Трявна на първо място по отношение на брой обекти за настаняване и брой легла безспорно е гр. Трявна., следван от с. Радино и с. Плачковци.
Ситуацията се повтаря и община Севлиево - гр. Севлиево се откроява с 50% от броя обекти за настаняване общо за общината и 48,8% от общия леглови капацитет. Останалите центрове към общината са с равен брой обекти за настаняване.
...........................................
Големи вътрешни различия по показател ценово равнище не се наблюдават в отделните общини и центрове. Отличават се само по-високи цени в обектите за настаняване с по-висока категория.
За община Габрово с. Боженци се отличава с леки ценови различия – минималните цени на нощувка на легло варират в голям диапазон – при обектите с 1 звезда варират от 6 до 9 лв., при обектите с 2 звезди – от 8 до 24 лв., а при обектите с 3 звезди – минималната цена варира от 20 до 30 лв. Подобни различия се наблюдават и в обектите в м. Узана – в еднозвездните обекти минималните цени варират от 5 до 10 лв., а в двузвездните – между 5 и 15 лв.
За община Дряново не се наблюдава силни вътрешни различия в ценовото равнище.
За гр. Трявна минималните цени на нощувка на легло варират в следния диапазон – при обектите с 1 звезда варират от 10 до 20 лв., при обектите с 2 звезди минималните цени са между 15 и 20 лв., а при обектите с 3 звезди – варира от 20 до 40 лв.
За община Севлиево се наблюдава доближаване на границите на минималните цени за еднозвездните и двузвездните обекти за настаняване и то в гр. Севлиево – варират между 8 и 10 лв. Обектите с 3 звезди поддържат относително високо ценово равнище, отговарящо на високата категория – между 30 и 60 лв.
............................................................
1. www.nsi.bg – Официален уебсайт на НСИ
Темата е изготвена 2007 г.
Темата съдържа много таблици с данни.
Данните в темата са за 2005 г.
Ключови думи:
настанителна база, заведения за настаняване, туристически център, област Габрово, категорийна структура, териториална диференциация на предлагането, настанителен капацитет, леглови капацитет, хотели, хижи, къмпинги, частни квартири