|
Нов български университет
Курсова работа
Анкета, проведена от туристическа агенция относно предпочитанията на туристите към предлагането на услугата All Inclusive в курорта Банско за зимен сезон 2005/2006 г.
2006 г.
1. Анализ на курортен комплекс Банско
2. Същност на услугата All Inclusive
3. Анкета относно предпочитанията на туристите за въвеждането на подобна услуга в курорта
4. Изводи от анкетата и препоръки
През последните 10 години Банско се утвърди като четвъртия зимен център в България. Градът е с най-голяма динамика на частните инвестиции в туристическия сектор.
Туристи, посетили Банско за периода :
2000-2005 г. Българи 41 784 Македонци 2985 Германци 1132 Гърци 1617 Руснаци 1276 Югославяни 815 Англичани 203 Французи 112 Италианци 53 Американци 29 Румънци 17 Други 3177 Общо 51 924
1. Липса на модерна европейска инфраструктура.
2. Липса на кабинков лифт.
3. Съществуващите ски-писти в това си състояние не могат да поемат растящия брой скиори.
4. Нерегистрирани (прибл. 450) квартири, които не плащат данъци и такси.
5. Туризмът е бизнес, който е най-чувствителен по отношение на жизнения стандарт - при намаляване на доходите най-напред се ограничават разходите за ваканция. Ако в страната има икономически растеж, а следователно и растеж на доходите, то перспективите са положителни.
..............................................................
Концепцията ALL INCLUSIVE се отнася за ваканции, които включват фактически в предплатената цена – от трансфери, самолетни чартъри, обработка и транспортиране на багажа, летищни и други такси, нощувка, храна, закуски, напитки и цигари, до ползването на всички съоръжения и екипировка и лицензирани инструктори. Дори безплатни входове и други нощни развлечения са включени в пакета. Резултатът е, че ползването на пари в кеш се елиминира по време на самата почивка и посетителите да знаят предварително точният разход за своята ваканция и да могат да планират своя туристически бюджет.
Туристите често пътуват, след като са заплатили нощувка и закуска, и когато стигнат до определената дестинация установяват, че цената на допълнителните или скритите услуги – летищни такси и трансфери, хранене, цигари, напитки, ДДС, цени на петролни продукти, ел. енергия и др. услуги – са значително по-високи от предвиденото и по този начин рязко се променя стойността на планирания семеен туристически бюджет. При ALL INCLUSIVE ваканцията всички финансови решения са взети предварително и са широко предплатени /дори в някои случаи повече, отколкото е необходимо ако се заплащаха мероприятията и услугите всяко едно поотделно, но поради липсата на информираност у туристите и липсата на финансови анализи на всеки, те не са в състояние да определят чистата себестойност на ALL INCLUSIVE ваканцията, а приемат или не приемат като привлекателна съответната оферта за почивка/.
...........................................................................
Основните изводи на базата на така проведената анкета се заключават въз основа на анализа от една стана на общата инфраструктура и възможности на Банско, от друга на финансовото състояние и възможности на фирмата да предлага подобни пакети от услуги, и от трета страна от потребителското мнение и желание за усъвършенстване обслужването в курорта.
...............................................................
1. Атанасова Ел. и др., Икономика и организация на туризма, В., Георги Бакалов, 87г., с.227
2. Доганов, Д. Маркетинг в туризма. С. 2000 г.
3. Дъбева, Апостолов. Хотелиерството в Европа. С.
4. Нешков М., Икономика на туристическата фирма, НБУ, 94г., с.22;
5. Маркетинговото изследване е проведено през май 2005 година от туристическа агенция “Бохемия” София.
...........................................................
Темата е писана 2006 г.
Най-новите данни са за 2005 г.
Темата съдържа 2 графики.
Ключови думи:
All Inclusive, анкета, курортен комплекс Банско, зимен сезон, туризъм, туроператор