|
ИКОНОМИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ - ВАРНА
КУРСОВА РАБОТА
По Съвременни видове туризъм
На тема:
Характеристика на туризма в Община Троян
Варна, 2009 г.
Съдържание:
І. ХАРАКТЕРНИ ПОДВИДОВЕ И ФОРМИ
1. Изясняване на понятието ‘туризъм’
2. Специфични характеристики на туризма в Община Троян
1. Характеристика на туристите
3. Тематични маршрути и туристически пакети
ІІІ. СЪВРЕМЕННИ ТЕНДЕНЦИИ В ТЪРСЕНЕТО И ПРЕДЛАГАНЕТО НА ТУРИЗМА В ОБЩИНА ТРОЯН
1. 3 тенденции в туристическото търсене на туризма в общината
2. 3 тенденции в туристическото предлагане на туризма в общината
…………………………………
«Туризмът е приоритетен отрасъл на българската икономика, който разполага със сериозен потенциал за развитие. През последните години непрекъснато нараства значението му за социално-икономическото развитие на страната и делът му в БВП.» Налице са повишени инвестиции в инфраструктурата и подобрения в правната и институционална рамка за неговото развитие.
«В регионален аспект туризмът се развива в съответствие с природните дадености. Основно предимство на българската туристическа индустрия е разнообразието на тези дадености, концентрирани върху малка територия, което позволява съчетаването на отделните видове туризъм.» Наред с подобряването на установените морски, планински и балнеоложки курорти, усилията за развитие на туризма, включително нови видове туристически продукти, следва да се насочат към слабо развити райони чрез подобряване на туристическата им инфраструктура.
Слабостите са свързани с предлагането на ограничени по вид и качество туристически продукти и допълнителни услуги. Общата и туристическата инфраструктура се характеризират с ниско качество и небалансирано териториално разпределение. Като недостатъчна може да се оцени и подготовката на кадрите, заети в отрасъла.
………………………………………
Ролята на туристически ресурс с антропогенен характер изпълняват и някои инфраструктурни обекти в сферата на културата. Такива са: “Национално изложение на художествените занаяти и изкуствата – Орешак” ЕООД, Музеят на народните художествени занаяти и приложните изкуства в гр. Троян, картинната галерия «Серяковата къща» в гр. Троян, Природонаучният музей в с. Черни Осъм, както и няколкото музейни сбирки в селата Черни Осъм, Дебнево и Чифлик.
Музеят на народните художествени занаяти и приложните изкуства е уникален за страната. Експозицията представя следните основни теми: керамика, дърворезба, иконопис, художествено металообработване, народно облекло и тъкани. Най-старите експонати са от 10-9 в. пр. н. е. – предмети от тракийски могилен некропол, открит до Троян. В музея се съхранява и уникален макет на троянската занаятчийска чаршия от 19 в.; автентична грънчарска и бъкличарска работилница от същото време.
……………………………
Качествената характеристика на средствата за подслон и местата за настаняване показва, че на този етап преобладават нискокатегорийните (еднозвездни и двузвездни) хотели, хижи и туристически спални. Те са ориентирани към сегмента от по-неплатежоспособни туристи. С утвърждаването на туризма като приоритетно направление в общинския социално-икономически комплекс инвестиционната политика в сектора се ориентира към изграждане на висококатегорийни средства за подслон – 3- и четиризвездни хотели (над 50 легла) и вили с по-голям леглови капацитет. Ориентацията към изграждане на малки семейни хотели, предлагащи и условия на домашен уют, е друга положителна тенденция в развитието на туристическата инфраструктура.
Другият важен елемент на туристическата инфраструктура са заведенията за хранене и развлечения. Те са 205 бр., от които преобладават питейните заведения и най-вече кафе-аперитивите. Почти са ликвидирани заведенията, разположени в преустроени гаражни помещения, на много други се извършват реконструкции и разширения, с което значително се подобрява интериора. Преобладават обектите с капацитет до 50 места и категория “две” звезди; най-много са питейните, но през последните години се увеличават ресторантите и заведенията за топли закуски.
…………………………………
Туристическото предлагане представлява съвкупност от туристически стоки и услуги, предлагани на туристическия пазар в даден период от време с цел превръщането на тяхната стойност в пари.
Основен трябва да е принципът, че непрекъснато са необходими нови оферти, отличаващи се с идентичност, оригиналност, стил. Имиджът на община Троян трябва да следва изменението във вкусовете и предпочитанията на целевата клиентела. Това е спокойствието, но в съчетание с разнообразие и интересни преживявания.
………………………………………
1. Ракаджийска, С., Туристически пазар и реклама, ИК Галактика, Варна, 1991.
2. Официален сайт на Министерство на икономиката и енергетиката на Република България
3. Общински план за развитие на Община Троян
4. http://www.troyan.bg/tourism.html
6. http://www.balkania.org/bg/troqn.html
7. http://www.tourism.government.bg/ - Официален сайт на Държавна агенция по туризъм
8. http://www.infotourism.net/
Темата е изготвена 2009 г.
Темата съдържа таблици, графики.
Ключови дими:
видове туризъм: морски, планински, балнеоложк; туризъм в Община Троян, туристическо предлагане, туристическо търсене, природни и антропогенни ресурси, средства за подслон, заведения за хранене и развлечения (ЗХР), тенденции в търсенето и предлагането в туризма в Община Троян