|
ВЕЛИКОТЪРНОВСКИ УНИВЕРСИТЕТ
“Св. св. Кирил и Методий”
Стопански факултет
Катедра “Туризъм”
Курсова работа
на тема:
Характеристика на лечебния туризъм в
България и в света
Учебна дисциплина: “Съвременни видове туризъм”
2008
СЪДЪРЖАНИЕ
5. Фактори, спомагащи за развитието на лечебния туризъм
6. Проблеми, задържащи развитието на лечебния туризъм
7. Ресурси на лечебния туризъм
9. Дестинации за лечебен туризъм в България
10. Лечебен туризъм в други страни. Дестинации
Нашите земи още от най-дълбока древност са били известни на античния свят с лечебните свойства на минералните си води. Останките от грандиозни древно тракийски и особено римски и от друг произход съоръжения, служили някога за водолечебни цели, свидетелстват за това, че цветущите в миналото селища като Аугуста (днешният Хисар), Пауталия (днешният Кюстендил), Германса (днешната Сепарева баня), Тонзос (Сливенски минерални бани), Термополис (Бургаски минерални бани), Сердика и още много други, някои от които с неразкрити още имена, са дължали своята известност именно на минералните води, бликащи при тях. По-голямата част от тези води наред със стотиците източници, разкрити в по-ново и най-ново време, и днес се използват за лечебни цели. Не случайно България притежава славата на една щедро надарена с минерални води страна в Европа. Това огромно и ценно богатство чертае пред нашата страна перспективи при оживените туристически връзки, които тя поддържа, да я превърне в една общоевропейска балнеолечебница, която би й донесла слава, не по-малка от тази, която и носят нейните морски курорти.
Лечебният туризъм е вид специализиран туризъм, при който се задоволяват потребностите на туристите от възстановяване или поддържане на психически и физически статус, както и от лечение, при използване на различни съвременни методи и програми извън болничните заведения.
……………………………………………….
Много от нашите хотели използват природните дадености като климат (Сандански, Костенец, Банкя), минерални извори(Хисар, Кюстендил, Велинград), море (черноморските хотели). Много хотели обзавеждат специализирани блокове от кабинети и салони за профилактика и лечение. Тези допълнителни услуги стават основен фактор за използване на този тип хотели. Използването на минералните води при балнеолечението често се комбинира и с други физиотерапевтични средства – електро - и светлолечение, масаж, лечебна физкултура.
Лекарски услуги и прегледи: В специализираните хотели за климато - и балнеолечение има и лекарски кабинети, които предлагат следните лекарски услуги и прегледи: предварителни, текущи и заключителни медицински прегледи; оказване на лекарска помощ и животоспасяващи манипулации; консултативни прегледи; лечение с нетрадиционни методи; зъболечение; функционална диагностика – ЕКГ, велоергометрия, спирометрия, рентгенография, оспилография, ехография и др.; изготвяне на лечебно – процедурен план.
…………………………………………….
Курорт Хисаря
Още траките са използвали местните минерални води за лечебни цели и в знак на признателност са издигнали около изворите лечебно – религиозни светилища (нимфеуми). Най – голям разцвет получава по времето на римското владичество след 1в. сл. Хр. Оттогава са запазени останки от монументални крепостни стени, от бански постройки и съоръжения, обществени сгради и градският форум, старинни предмети, монети и др. Селището се е превърнало в голям курортен град за римската робовладелска аристокрация след завладяването на Тракия от римляните и обявяването на минералните извори за императорско владение. Градът бил прочут с минералните си извори по цялата римска империя. Тук се стичали болни от Балканския полуостров, Предна Азия и Егейските острови. Градът е бил свързан с шосе с Филипополис и Константинопол, откъдето са идвали официални лица за къпане и лечение. При археологическите разкопки наред с другите предмети, открити сред развалините, е намерен и един сребърен хирургически инструмент, което показва, че на място е била използвана и хирургията.
През вековете Хисаря е бил неколкократно обект на опустошителни нашествия и възобновяване. След завладяването на селището от турците то било изгорено, а населението – избито. Едва през втората половина на 17 в. известен турски чиновник Хасан паша оценил топлите минерални извори на изоставения Хисар и наредил да построят сегашните бани. Така постепенно около изворите се създало ново село, което турците нарекли Хисаря ( от арабски – крепост ). Турското село било малко, но известно със своите минерални извори, които се посещавали най – много по време на големите празници. На лечение в него идвали много видни турци и гърци от Пловдив, Татар Пазарджик.
……………………………………………….
1. Ст. Стамов, Й. Алексиева – “Специализирани видове туризъм”, Пловдив 2006 г.
2. Списание “Туризъм и имоти” 29.03 – 02.04.2006 г.
3. http://www.bulgarian-tourism.com/lecheben/index_bg
4. http://hotels.wellnesslegend.com/?p=32
5. www.visitbulgaria.net/bg/spa_wellness
6. http://tour.starazagora.net/index.php?option=com_content&task=view&id=123&Itemid=115
Темата е разработена 2008 г.
Не съдържа таблици.
Ключови думи:
лечебен туризъм, профил на туристопотока, лечебни свойства на минералните води, климато – балнеолечебни, профилактичните и лечебно – възстановителни туристически услуги, дестинации за лечебен туризъм, развитие алтернативните форми на туризъм