|
КУРСОВА РАБОТА
На тема:
Натура 2000 – роля и значение за туризма
2010 г.
Съдържание
1. "Натура 2000" – същност и основни характеристики
1.1. Ред за определяне на "Натура 2000"
2. "Натура 2000" – конфликт между българския туризъм и еколозите
3. "Натура 2000" и развитие на алтернативен туризъм
3.1. Условия в България за развитие на алтернативен туризъм
3.2. Състояние на алтернативния туризъм към момента
3.3. Планиране при развитие на алтернативен туризъм в територии, попадащи в "Натура 2000"
Европейската екологична мрежа "Натура 2000" е най-голямата европейска инициатива за съхраняване на природното богатство и стимулиране на устойчивото развитие в райони със запазена природа. Създадена е, за да осигури оцеляването на най-ценните биологични видове и местообитания в Европа. Тя не е ограничена до природни резервати, а се основава на много по-широкия принцип на запазване и устойчиво ползване на природните ресурси, при което хората и дивата природа да могат да съжителстват в хармония.
„Натура 2000“ заема централно място в политиката на ЕС по отношение на природата и е забележително доказателство за ангажимента на Европа да работи за запазването на своето богато естествено биологично разнообразие за бъдещите поколения.
Дивата природа и екосистемите на Европа са изложени на опасност. ЕС пое ангажимент да спре намаляването на биологичното разнообразие до 2010 г. и участва в глобално споразумение за значително ограничаване на загубите му. "Натура 2000" е от решаващо значение за постигането на тази цел.
………………………………
Един от най-големите плюсове на екомрежата "Натура 2000" е, че ще бъде опазена българската природа. Съхранената природа означава съхранена почва, води, въздух, природни ресурси – т.е. животът. Съхранената природа е и капитал за развитие на успешен бизнес – екотуризъм, биоземеделие, устойчиво горско стопанство. За местните хора и общините "Натура 2000" е възможност за печеливш бизнес, за земеделските стопани – възможност за получаване на средствата от европейски фондове под формата на компенсации. Приходите от всичко това остават за местните хора и заедно с предвиденото финансиране на стопанска дейност, която щади природата, допринасят за развитието на изостанали райони.
Програмата на ЕС за опазване на природата "Натура 2000" разделя българското общество в края на 2006 г. Същствуват две схващания, обвързани с тази програма.
………………………………
Селските общини заемат 81% от територията на страната и 42% от населението. В страната е налице диспропорция в развитието на селските и градските райони по отношение на икономическо развитие, образователно равнище и достъп до основни услуги, което задълбава различията между тях.
Почти половината от националната територия предлага възможности за разработване на атрактивни туристически продукти. Според действащи туроператори има все по-голям интерес към туризма сред природата проявен, както от български, така и от чуждестранни туристи. По техни данни около 15 000 души годишно ползват такива услуги в рамките на страната ни. Независимо от този интерес и от големия потенциал за развитие на алтернативния туризъм обаче, отрасълът все още е недоразвит. Концентриран е в малко на брой райони, предимно в западна и централна Стара планина и Родопите. През последните години селата край морските курорти предлагат продукти на алтернативния туризъм, предимно еднодневни посещения.
………………………………
При добро планиране алтернативният туризъм и "Натура 2000", чиито цели са свързани с опазване на природните и културни ценности, биха могли да спомогнат за просперитета на местното население, развитието на малкия и семейния бизнес. Особено важно е хората да бъдат информирани за ползите, които могат да имат от "Натура 2000" и за начините, по които е целесъобразно да бъде развит района им. Превръщането на дадено място в запазена марка, с висококачествени екологични продукти би привлякло туристи и би спомогнало за регионалното развитие. Често местните хора не оценяват природните и културни забележителности, с които са заобиколени, поради факта, че са свикнали с тях и това им пречи да разгърнат потенциала си и да постигнат устойчиво развитие на района си.
………………………………
1. Автор: GLT consult, "Устойчиво развитие, „Натура 2000” и алтернативен туризъм" (http://www.selskiturizam.org/статии/устойчиво-развитие-натура-2000-и-алтернативен-туризъм).
2. http://www.moew.government.bg/nature/information.html.
3. http://www.natura2000bg.org/.
4. Николова, М., Линкова, М., "Бариери пред развитието на селския туризъм в България", списание "Диалог", 5.2009.
5. "Какво е "Натура 2000", 7.12.2006 (http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2006/11/24/296209_kakvo_e_natura_2000/).
6. “С НАТУРА 2000 се подготвя екзекуция на българския туризъм" (http://news.expert.bg/n86128/).
7. http://ec.europa.eu/environment/nature/info/pubs/docs/nat2000/factsheet_bg.pdf.
Темата е изготвена 2010 г.
Темата не съдържа таблици, графики, картинки.
Ключови думи:
Натура 2000, туризъм в България, екология, развитие на алтернативен туризъм, територии в Натура 2000, устойчиви форми на туризъм, WTO (Световна организация по туризъм)