|
Университет за национално и световно стопанство
Курсова работа
Организационна култура в „Некском” ЕАД
2007 г.
СЪДЪРЖАНИЕ
1. Организационна култура в „Некском” ЕАД 3
4. Стандарти на поведение и отговорности 6
5.1. Подаръци, безвъзмездна помощ и забавления 7
5.3. Поверителана или вътрешна информация 9
5.4. Наемане на работа на роднини 9
10. Ресурсите на компанията и на клиента 11
10.2. Фирмена информация, авторски права и изобретения 11
13. Международна търговска дейност 13
15. Безопасност на служителите 14
Организационната култура обхваща споделяни от членовете на организацията ценности ( вярвания и убеждения) и норми- неписани правила за поведение, формиращи начина, по които хората си взаимодействат и оказващи силно влияние върху всички процеси в организацията.
И ценностите, и нормите се разглеждат като фактори, които влияят върху вътрешната мотивация за определено поведение на заетите.
Вярванията и убежденията за това кое е добро и най- добро за организацията и какво би било желаното поведение в различните ситуации обикновено са в няколко основни области: грижа за персонала, грижа за клиентите, конкурентоспособност, справедливост към заетите, перфекционизъм, растеж, иновации, ориентация към пазара и клиентите, ориентация към трудовото представяне, производителност, качество, социална отговорност, групова работа и т.н.
Организационната култура може да се разглежда и като ограничително условие за постигане на съвременния облик на управлението на човешките ресурси.
Дейността на висшето ръководство по разработване и обвързване на стратегиите и политиката по човешките ресурси с организационната стратегия, определя основните насоки, в които трябва да се изменят ценностите и нормите. Големите компании формулират ясно ценностите в организацията и ги представят в писмен вид като философия на организацията, като политика за персонала. Чрез формулирането и популяризирането на тази стратегия и политика ръководителите осведомяват работниците, че ще действат съгласно определени правила.
За разглежданата от нас организация - Некском ЕАД, ценностите са формулирани под формата на “Етичен кодекс”. В него се изготвя програма на организационната култура, включваща формулирането на конкретни действия като реорганизации, комуникации, обучение, подбор, оценяване и т.н.
..................................................................
Некском и всички служители на компанията носят отговорност за осигуряване на съблюдаване на правилата на поведение на работното място и във всички други дейности, който засягат Некском. Некском ще предостави необходимото образование и обучение на всички нови и настоящи служители по отношение на системата от правила на поведение и стандарти. Некском ще предоставя непрестанни съвети на всеки служител, който го изиска. Всички колеги в Некском са отзивчиви и оказват подкрепа по отношение на отговорностите на служителите въз основа на тези принципи и правила на поведение.
Тук чрез обучението на персонала се осъществяват редица промени в знанията, уменията и нагласите на хората. Обучението се разглежда не просто като процес на придобиване на технически знания и умения, а като система от въздействия върху условията на развитието на организационната култура, в резултат на коет осе формират определени ценности, разширява се кръгозорът на мислене, модифицира се поведението и се постига желаната висока ангажираност , съпричастност към организацията.
...............................................................................
Некском се занимава с международна търговска дейност, затова и този въпрос намира своята уредба в Етичния кодекс.
Социалните привички и обичаите се различават значително в различните страни. Специфични закони и правила управляват поведението на международната търговска дейност. От време на време, чъждестранните привички и закони е възможно да се конфронтират с тези, с които сме свикнали. Некском ще спазва всички закони на страните, в които развива търговската си дейност. Некском няма да участва в каквато и да е дейност, която подкрепя международните ограничителни търговски практики като международни бойкоти или споразумения за отказване от съртудничество с потенциални или дейсвителни клиенти и доставчици. Където общата практика възприема стандарт на поведение, по- нисък от този на Некском, компанията ще се придържа към собствените си стандарти на поведение.
Служителите, които участват в международната търговска дейност, следва да осъзнавт приложимо търговско ембарго и анти- бойкотни разпоредби. Освен това, служителите да са напълно запознати с и стриктно да спазват тези разпоредби, както е по Наказателната и Гражданска конвенции за корупцията, които забраняват плаюания или подаръци на чуждестранни правителствени лица с цел повлияване на официалните правителствени закони или оказване на взаимодействие при учредяването на търговска дейност.
.................................................................................
1. Любомир Стойков - “ Фирмена култура и организация “
2. Коларова,Д. Организационна култура - същност, управление и изследване. “Икономика”, № 3, 1996.
3. Александров, К., Мениджмънт на организации и предприятия, С, ИК “Лиа”, 1995.
4. Стефанов, Н., Управленска етика и естетика, С., 1998.
....................................................
Темата е писана 2007 г.
Ключови думи:
организационна култура, принципи на работа, правила и стандарти на поведение, отговорности, конфликт на интереси, политически принос, конкурентна информация, договаряне на цени, ресурси на компанията, фирмена информация, авторски права и изобретения, корпоративни архиви, международна търговска дейност, безопасност на служителите