|
РЕФЕРАТ
на тема:
Характеристика на лидерството
2006
Съдържание
2.3.1 Теории, основани на подхода на личните качества
2.3.2 Теории, основани на поведенческия подход
2.3.3 Теории, основани на ситуационния подход
2.3.4 Съвременни теории за лидерството
В нашата страна се развива пазарната икономика. Това ще рече, че всички нейни субекти са поставени в пазарни условия. Един от тези субекти е фирмата. Всяка фирма има за цел да развива така своята дейност, че да извлича максимална полза от нея. Това ще рече, че тя така ще организира дейността си, че с минимални разходи да извлече максимални ползи. За да реализира тази своя цел собственикът /мениджърът/ на фирмата трябва добре да управлява човешкия фактор в нея, защото той е най-ценния му ресурс. Определено може да се твърди, че ръководството е най-съществения фактор за ефективното управление на една организация.
Успешното изпълнение на функциите от ръководителя несъмнено до голяма степен са плод на вътрешно присъщи качества, натрупан опит, интуиция и управленски талант. От друга страна може да се твърди, че управленческите способности следва да се формират и да се изграждат. С други думи те са нещо, което може да се придобие чрез системно изучаване и най-вече чрез дългосрочна практика. Първата крачка в това формиране са знанията относно власт, влияние и лидерство и начините на тяхното упражняване.
....................................................................
Опитите да се разбере и обясни лидерството водят до създаването на голямо количество теории за лидерството. Ще се опитам да представя най-важните и най-известните от тях. Подходите за анализ на лидерството са три: подход от позициите на личните качества, поведенчески подход и ситуационен подход.
Концепцията за физическите качества
Според някои изследователи физическите качества на човека имат свойството да оказват влияние върху хората, т.е. ръст, тегло и т.н. са качества , които не трябва да се пренебрегват. В последствие тази концепция не е потвърдена.
Концепция за интелигентността
Според някои изследователи като Гизели, лидерските качества се свързват с вербалните и оценъчните способности на личността. Оттук се прави извод, че наличието на някои личностни черти предсказва управленчески успех. В частност се издигат осем личностни качества и пет мотивационни способности:
Личностни качества
- интелигентност;
- инициативност;
- ръководни способности;
- самоувереност;
- решителност;
- привързаност към сътрудниците;
- мъжественост /женственост/;
- зрялост;
Мотивационни способности, т.е. да умее да мотивира потребност от :
- гаранция на работата;
- финансово възнаграждение;
...................................................................
В заключение трябва да кажем, че лидерството е способността да се оказва влияние върху личности и групи за достигане на целите на организацията.
Влиянието е това поведение, което внася промени в поведението на другите. Властта това е възможността да се влияе.
Има три основни подхода на базата, на които възникват теориите за лидерството - за личностните качества, поведенческия и ситуационния подход.
Ситуационните теории предлагат значително по-голям избор на поведение, отколкото тези основани на поведенческия подход или на подхода на личностните качества. Въпреки това те също не могат да обхванат огромното многообразие от алтернативи и предизвикателства, пред които е изправен лидерът на организацията. Със съзнанието за тази отговорност и за решаващата роля трябва да е проникнат всеки, който се стреми да стане лидер.
Използвана литература
1. Иванов, Ив. Георгиев "Основи на мениджмънта" Пловдив 1995 г.
2. Владимирова, К. и др. -"Управление на човешките ресурси" "Стопанство" София 1999 г.
3. Сигали, Е. "Лидерство" Варна 1991 г.
4. Андреева, Мария “Обща теория на мениджмънта” ИК ”Галактика” 1996 година
5. Армстронг, Майкъл - “ Управление на човешките ресурси” Бургас , Делфинпрес 1993 година.
6. Армстронг, Майкъл – “ Преуспяващият мениджър ”Бургас Делфинпрес 1993 година.
7. Гълбрайт, Д –“Анатомия на властта” ИК “Хр.Ботев” 1992 год.
8. Евгениев, Г.- “Операционно поведение” С. Университетско изд. ”Стопанство” 1993 година.
9. Макфорън, Д. -“Принципи на мениджмънта” С. Информа 1992 година.
10. Панайотов, Д.-“Принос към теорията на стопанското управление” Свищов 1997 година
11. Стефанов, Нако –“Персонален мениджмънт” С. “Призма “1998 година.
Темата е изготвена 2006 г.
Темата съдържа таблици и анкетна карта.
Ключови думи:
лидерство, влияние и власт, лични качества, поведенчески подход, ситуационен подход, концепция за интелигентността, ефективност, лидерски умения, мотивационни способности, теории за лидерството