Helpos.com - Архив от реферати и дипломни работи

Helpos.com >> Архив >> Управление >> Тема преглед >> HTML преглед на файла
топ търсения

Цена на разработката: 15.00 лв


Бургаски свободен университет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ВЪПРОС ЗА ДЪРЖАВЕН ИЗПИТ

 

 

На тема:

Разработване и осъществяване на планове

 

 

 

 

Специалност: Бизнесадминистрация

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2009 г.


Съдържание:

 

1. Място на планирането в организацията. 3

2. Видове планове за действие. 3

3. Хоризонти на планирането. 4

4. Бариери пред ефективното планиране. 5

4.1. Препятствия пред планирането. 5

4.2. Преодоляване на препятствията пред планирането. 6

4.3. Причини за неуспешно планиране. 6

 


 

…………………………

 

За да се създаде добър план, е необходимо информацията да тече и в двете посоки – отгоре надолу и отдолу нагоре. Висшите ръководители по-добре виждат посоката, а низовите – конкретните стъпки.

Информацията се движи насрещно и в двете посоки, докато се разработят точни планове и за трите равнища. Отначало ръководителите от по-високо ниво предоставят на тези от по-ниското обобщените показатели, а после вземат под внимание техните конкретизации и ако е необходимо, коригират показателите.

Степента на подробност на всеки план съответства на равнището, на което е разработен. След окончателното си съгласуване плановете се утвърждават и стават задължителни за всички членове на организацията.

 

…………………………….

 

3. Хоризонти на планирането

Важна характеристика на всеки план е неговият времеви хоризонт или времето, определено в плана за достигане на набелязаните цели.

Има три вида планове, според хоризонта на планиране:

1)                Дългосрочни са всички планове с хоризонт над пет години. Не бива да се смесват понятията стратегически план и дългосрочен план. Стратегическия план е избор между конкуриращи се стратегии за развитие, докато дългосрочния план се определя като такъв само въз основа на времевия си хоризонт. Дългосрочния план се отличава от другите планове поради факта, че колкото е по-близък плановия хоризонт, толкова по-детайлни и подробни са показателите.

2)                Средносрочни са плановете с хоризонт от една до пет години. Поради по-близкия хоризонт събитията могат да се прогнозират с по-голяма точност. Възможно е разработване на по-детайлизирани показатели.

3)                Краткосрочни са плановете с хоризонт до една година. Те са по-подробни. Обикновено с разработването и изпълнението им са ангажирани мениджърите на най-ниското ниво в организацията и служителите. Много е важно при реализацията им ръководителят да не се остави да бъде “погълнат” от ежедневните цифри и рутинни дейности, в следствие, на което да “забрави” съществуването на средносрочните и дългосрочните планове.

 

 

 

Темата е разработена Януари 2009 г.

Темата не съдържа таблици, графики, картинки.

В темата не са посочени източници на информация.

 

Ключови думи:

разработване на план, планиране, видове планове, хоризонти на планирането, препятствия пред планирането, дългосрочни, средносрочни и краткосрочни планове, неуспешно планиране

 


Търси за: разработване план | планиране | видове планове | препятствия пред планирането | средносрочни краткосрочни планове

Helpos.com >> Архив >> Управление >> Тема преглед >> HTML преглед на файла
топ търсения

Цена на разработката: 15.00 лв


.

Copyright © 2002 - 2024 Helpos.com
Архив от реферати, курсови работи, дипломни работи, есета

counter counter ]]> eXTReMe Tracker